CFR Cluj a castigat cu 5-0 pe terenul ultimei clasate in Liga 1, CS Mioveni, la capatul unei partide disputate in conditii speciale: din cauza conditiilor atmosferice, meciul a inceput cu un sfert de ora intarziere. Ardelenii s-au temut ca terenul (plin de apa, ca o orezarie) va atenua diferenta de valoare, insa jucatorii lui Andone au alungat repede emotiile: Kapetanos a deschis scorul in minutul 29, iar Sougou a majorat imediat. Pana la pauza, Kapetanos a mai marcat o data (43), astfel ca jocul era practic rezolvat.

Kapetanos, omul care aduce ploaia... de goluri Foto: cfr1907.ro

Dupa pauza, au mai inscris Maftei (61) si Sougou (67). Cu aceasta victorie, CFR stie ca mai are nevoie de un singur succes (din doua partide ramase), pentru a-si asigura titlul. Vineri seara, CFR va disputa rejucarea cu Universitatea Cluj, iar duminica, in ultima etapa, va primi vizita Stelei.

Succesul de la Mioveni tine sub presiune urmaritoarele: atat Vaslui, cat si Steaua sunt obligate sa castige in aceasta runda, pentru a mentine sperante la titlu (sperante legate si de o evolutie buna a Universitatii Cluj, in rejucarea de vineri, care sa tina CFR-ul pe loc).

Vaslui joaca miercuri pe terenul Otelului, iar Steaua va intalni pe Dinamo, joi seara.

Iuliu Muresan, presedinte CFR Cluj: "A fost o rusine ca s-a jucat in asemenea conditii, teren plin de apa, desfundat, numai baltoace... Au fost faze de tot rasul sau plansul, oricum imaginile de la aceasta partida vor face inconjurul lumii. Dar comisiile noastre se ocupa cu altceva, nu cu modul in care se acorda licentele pentru Liga 1. Chiar si pe acest teren, diferenta de valoare s-a vazut foarte clar".