Steaua a invins duminica in deplasare pe FC Brasov cu scorul de 2-1. Golurile au fost marcate de Novak Martinovici in minutul 14 si de Raul Rusescu din penalty in minutul 17 pentru Steaua. Golul de onoare al brasovenilor a fost marcat in minutul 48 de Pedro Moutinho.

Vaslui a reusit sa invinga duminica pe Sportul Studentesc cu scorul de 1-0 si astfel lupta pentru titlu continua. Golul moldovenilor a fost marcat in minutul 61 de brazilianul Wesley Lopes care a ajuns astfel la cota 26 in clasamentul golgheterilor.

Tot duminica s-a jucat si partida dintre Rapid Bucuresti si Pandurii Targu Jiu. Giulestenii, care au fost sustinuti din tribune doar de femei si copii, au remizat 2-2 cu Pandurii inregistrand astfel a treia remiza consecutiva in campionat. Golurile Rapidului au fost marcate de Nicolae Grigore in minutul 40 si de Felipe Teixeira in minutul 43. Gorjenii au replicat prin Lemnaru care a marcat o dubla in minutele 34 respectiv 72.