Liga 1 Vaslui - noul lider (2-1 la Tg. Jiu)/ Steaua ramane in cursa (1-0 vs Ceahlaul)/ Rapid a iesit din calcule (2-2 la Medias)

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2012, 21:56 Sport | Fotbal

FC Vaslui a castigat cu 2-1 la TG. Jiu si a urcat pe primul loc al Ligii 1, depasind pe CFR Cluj la golaveraj. Echipa din "Gruia" asteapta vineri verdictul comisiei de disciplina in cazul derby-ului local cu "U", suspendat in minutul 25.

La Tg. Jiu, FC Vaslui a fost condusa din minutul 21, dupa golul marcat de Voiculet. In minutul 71, arbitrul Robert Dumitru a acordat moldovenilor penalty, la un contact intre fundasul Cardozo si atacantul Yero Bello, moment care a inflamat spiritele: echipa gorjeana a vrut sa iasa de pe teren, fiind oprita insa de propriul antrenor. A tranformat Wesley, egaland, 1-1.

Cu cinci minute inainte de final, Vaslui a ramas cu un om mai putin, Marius Constantin fiind eliminat, pentru un fault comis ca ultim aparator. La primul contraatac, moldovenii au beneficiat de o sansa nesperata: la o lovitura libera laterala, gazdele s-au aparat modest, iar Papp a reusit sa introduca balonul in poarta: 1-2, scor care a nu a mai fost modificat pana la ultimul fluier.

Petre Grigoras, antrenor Pandurii: "Cred ca a fost ultimul meu meci la Pandurii - vreau sa plec in vacanta, sa am grija de familia mea si mai ales de sanatatea mea. Pentru ca arbitrii m-au imbolnavit. Astazi s-a dat penalty la care jucatorul meu a cazut! Bine ca nu i-a dat rosu! Nu mai suport greselile de arbitraj..." (petru GspTV).

Tot joi, in Liga 1: Steaua a castigat cu 1-0 in fata Ceahlaului (gol Martinovic, min. 61), iar Medias a blocat Rapidul: 2-2, giulestenii inscriindu-si un autogol in ultimul minut, prin Nicolae Grigore.

4816 vizualizari

1-1 (Joi, 10 mai 2012, 22:58)

mircea [anonim]

de fapt 1-1 este scorul corect. domnule A.S. fiti obiectiv si comentati corect sau va e frica de porumboiu. de ce nu spuneti ca jucatorul pandurilor dupa ce a fost impins a cazut si in cadere a lovit jucatorul vasluiului. si deci a fost fault pentru pandurii si nu 11 metri pentru vaslui.
    • 0 (2 voturi)
      Cam asa e.. (Joi, 10 mai 2012, 23:54)

SW [anonim] i-a raspuns lui mircea

Acelasi lucru l-am vazut in Barcelona-Real Madrid . Intr-o faza C.Ronalda scapa si fiind lasat singur cu Mascherano ...acesta din cadere il prinde si pe C.Ronaldo si nu s-a dat absolut nimic. Acum nu stiu daca decizia de acolo a fost considerata corecta sau nu, cert e ca ar fi bine sa se mai uite si la alte arbitraje cavalerii fluierului de pe plaiul mioritic.
    Rusinos (Vineri, 11 mai 2012, 8:09)

Altius [anonim]

Fotbalul romanesc a ajuns la cel mai scazut nivel de moralitate. A ajuns o rusine nationala. Pentru tanara generatie este cel mai elocvent exemplu (negativ) pe care sa-l urmeze : cum sa furi, sa inseli, sa minti in vazul unei tari intregi si sa nu fii pedepsit. In aceste conditii, asocierea intre fotbal si sport este o blasfemie.
    Daca dl.Craciunescu isi apara rusinos tagma acestor infractori numiti arbitrii ( platiti regeste pentru furt !!!), este la fel de rusinos sa te faci ca nu vezi ceea ce vede o tara intreaga si sa nu scrii nimic despre adevarul din teren. Si omisiunea este o minciuna d-le autor al articolului si asta faceti dvs. Lipsa de verticalitate.
      Fortius (Vineri, 11 mai 2012, 11:30)