FC Vaslui a castigat cu 2-1 la TG. Jiu si a urcat pe primul loc al Ligii 1, depasind pe CFR Cluj la golaveraj. Echipa din "Gruia" asteapta vineri verdictul comisiei de disciplina incazul derby-ului local cu "U", suspendat in minutul 25.

La Tg. Jiu, FC Vaslui a fost condusa din minutul 21, dupa golul marcat de Voiculet. In minutul 71, arbitrul Robert Dumitru a acordat moldovenilor penalty, la un contact intre fundasul Cardozo si atacantul Yero Bello, moment care a inflamat spiritele: echipa gorjeana a vrut sa iasa de pe teren, fiind oprita insa de propriul antrenor. A tranformat Wesley, egaland, 1-1.

Cu cinci minute inainte de final, Vaslui a ramas cu un om mai putin, Marius Constantin fiind eliminat, pentru un fault comis ca ultim aparator. La primul contraatac, moldovenii au beneficiat de o sansa nesperata: la o lovitura libera laterala, gazdele s-au aparat modest, iar Papp a reusit sa introduca balonul in poarta: 1-2, scor care a nu a mai fost modificat pana la ultimul fluier.

Petre Grigoras, antrenor Pandurii: "Cred ca a fost ultimul meu meci la Pandurii - vreau sa plec in vacanta, sa am grija de familia mea si mai ales de sanatatea mea. Pentru ca arbitrii m-au imbolnavit. Astazi s-a dat penalty la care jucatorul meu a cazut! Bine ca nu i-a dat rosu! Nu mai suport greselile de arbitraj..." (petru GspTV).

Tot joi, in Liga 1:Steaua a castigat cu 1-0 in fata Ceahlaului (gol Martinovic, min. 61), iar Medias a blocat Rapidul: 2-2, giulestenii inscriindu-si un autogol in ultimul minut, prin Nicolae Grigore.