Probleme pe aeroportul "Otopeni" la plecarea fanilor lui Bilbao: "Romania, o tara din lumea a treia"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2012, 11:06 Sport | Fotbal

Fanii lui Bilbao pe aeroportul "Otopeni"
Foto: captura elcorreo.com
Odata cu plecarea suporterilor echipei din Bilbao au aparut si primele probleme de organizare, fanii formatiei basce acuzand autoritatile romane ca i-au favorizat pe sustinatorii celor de la Atletico Madrid. "A fost haos la aeroport, a fost ceva rusinos. Imaginea mea despre Romania este aceea a unei tari din lumea a treia", a declarat Roberto Salcines, fan si colaborator al echipei din Bilbao.

Conform elcorreo.com, suporterii echipei Atletico Madrid au avut prioritate la plecarea de pe aeroportul "Otopeni", fanii lui Bilbao fiind nevoiti sa astepte ore in sir pana la imbarcare.

"A fost haos, a fost ceva rusinos. Imaginea mea despre Romania este aceea a unei tari din lumea a treia" - Roberto Salcines, fan si colaborator al echipei din Bilbao.

"Era ultimul lucru care ni se putea intampla. Am pierdut finala si am suferit si umilinta asta, e culmea", a completat unul dintre suporterii celor de la Athletic Bilbao.

Carlos Lopez de Lerena, jurnalist iberic, a povestit cele intamplate pe aeroportul "Henri Coanda".

"Dupa ce s-a terminat finala ne-au urcat intr-un autobuz. Era 12 noaptea si ne-au tinut aproximativ o ora acolo. Am ajuns apoi la aeroport, unde ne-au grupat alaturi de alte mii de oameni intr-un colt al terminalului. Aici nu am avut niciun fel de servicii, am stat si fara aer conditionat. Abia la 6 dimineata au venit sa ne anunte ca vom pleca spre case", a precizat Lopez de Lerena. 

Raspunsul aeroportului "Henri Coanda"

"Le inteleg supararea fanilor lui Bilbao, dar nu suntem de vina nici noi, nici ei, ca au fost adusi mai devreme la aeroport decat ora la care aveau programata decolarea. Probabil ca cineva a incercat sa scape de ei mai repede si, in loc sa-i mai lase sa stea pe la terase, i-a adus la aeroport. Cei de la Atletico au avut zboruri ceva mai devreme pentru ca asa au solicitat companiile lor aeriene, altfel ar fi pierdut culoarele de zbor si riscau sa ramana pe aici pana seara", a declarat Valentin Iordache, director de comunicare al aeroportului, pentru gsp.ro.

Pentru finala Europa League dintre Atletico Madrid si Athletic Bilbao (scor 3-0) au fost prezenti la Bucuresti aproximativ 30.000 de fani spanioli.


Citeste mai multe despre   



















24274 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    la brutarie! (Joi, 10 mai 2012, 11:09)

    gogu [anonim]

    mitica la cofetarie!
    patiseriiiiieeeee!
    mitica la pizzerieeeee!!!!
      #showComment#showComment
  • +30 (40 voturi)    
    extraordinar (Joi, 10 mai 2012, 11:20)

    MOA [anonim]

    bravo frate, acu la 30.000 de mii de oamenii ce ar fi vrut sa faca? sa anuleze toate zborurile si sa le de-a prioritate? sa inteleg ca acolo la ei ,daca vroiam eu sa plec primul imi puneau si covor rosu?......
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +26 (30 voturi)    
    invit (Joi, 10 mai 2012, 11:21)

    atreus [anonim]

    pe toti care au avut intarzieri la zboruri in spania sa spuna ca spania este o tara din lumea a treia (lucru nu prea departe de adevar)
      #showComment
  • +31 (43 voturi)    
    da ne lasi !!! (Joi, 10 mai 2012, 11:23)

    gelu [anonim]

    Frate, daca castigati aseara, spuneati ca Bucurestiul e cel mai frumos oras vizitat pana acum. Plangeati cu totii dupa meci, de parca va lasase mama la gradinita singuri... De aia au inca englezii Gibraltarul, pt ca nu sunteti barbati cu adevarat...

    Ce vroiati, sa se faca 76 de piste in paralel pe Otopeni, sa va imbarcati si sa plecati cu totii odata? Daca erati vestici adevarati, va luati o camera la hotel, luati micul dejun ca domnii care sunteti si plecati elegant in cursul zilei...

    Desi nu-mi prea pasa de fotbal, RESPECT pt Atletico Madrid care a fost cu cateva clase peste Bilbao. Restul, e gargara!!!
      #showComment#showComment
  • +6 (18 voturi)    
    daca erau castigatori nu mai comentau nimik... (Joi, 10 mai 2012, 11:24)

    popcorn monta [utilizator]

    sunt satul de figurile lor...se cred rasa superioara bascii astia...niste cretini inculti...
      #showComment
  • +17 (23 voturi)    
    pai cum asa? (Joi, 10 mai 2012, 11:25)

    gigi [anonim]

    ieri ziceati ca vai ce muuult le place la Buc, ca ce frumos e, micul Paris, bla bla... acum daca si voi, presa, stati in gura fiecaruia, si faceti articol pt fiecare...
  • -3 (7 voturi)    
    corect! (Joi, 10 mai 2012, 11:25)

    Nicky [anonim]

    "Imaginea mea despre Romania este aceea a unei tari din lumea a treia" ceea ce este foarte corect!
    Se vede ca omul nu e prost, stie cum stau lucrurile! Apoi continua "Am pierdut finala si am suferit si umilinta asta"..da prietene, asa stau lucrurile: invinsii cu umilinta.. paharul tot, pana la fund, invingatorii cu mandria si laudele... Imi place tipul asta, Roberto Salcines...
      #showComment
  • +15 (19 voturi)    
    ma lasi .. (Joi, 10 mai 2012, 11:26)

    Se7en [anonim]

    Fazele astea, in care frustratii de dupa finala de ieri ne acuza ca suntem din lumea a treia si noi ne autoflagelam din nou, m-au saturat.
    Cei de la aeroport au respectat un grafic de plecari ale firmelor de turism organizatoare (spaniole). Dupa orice finala de genul asta, oamenii reusesc sa plece intre 2h-12h dupa eveniment, din cauza supraglomerarii.
    Suntem prosti, sa bagam in seama lucrurile astea, sincer. Eu am nimerit aiurea in Istanbul in 2005 parca (schimbam avion spre Romania), exact dupa ceva finala Champions League cu Liverpool si nu mai stiu cine. Pai stateau oameni pe acolo de peste 12 ore in aeroport si nu mai plecau. Eu care aveam luat bilet de peste 6 luni, am plecat cu 4 ore intarziere spre Bucuresti. Erau si atunci frustrati, dar un om normal care a umblat prin aeroporturi indeajuns de mult, intelege ca procedurile de imbarcare si decolare nu sunt similare cu imbarcarea unor autobuze.
    Deci finala s-a termiant dupa ora 12:00 (cu premierea) si ei saracii au plecat dimineata la ora 5:00 si s-au inflamat. Pai puteau inca sa fie pe Otopeni la ora asta si nu mi sa parea atat de fantastic.
  • +9 (11 voturi)    
    frustul infrangerii (Joi, 10 mai 2012, 11:26)

    Andradda [utilizator]

    Nu cred ca reactiile celor cativa fani care si-au spus parerea trebuie luate chiar in serios.
    Oamenii sunt frustrati pt ca echipa lor a pierdut si e normal sa-si verse naduful pe cine-apuca.
    La urma urmei este adevarat ca Otopeniul nu e tocmai un aeroport care sa faca fata, dintr-o data, unui aflux de 30-40.000 de pasageri, intr-o singura noapte.
    Dar de aici si pana la a sustine ca cei de la Bilbao ar fi fost sicanati e cale lunga.
    La urma urmei cei de la Bilbao au fost aproape de doua ori mai multi decat cei de la Madrid.
    E normal ca in cazul lor imbarcarea sa fie mai inceata.
    Nu exista absolut nicio logica prin care administratia aeroportului sa poata fi acuzata ca i-a favorizat pe cei de la Madrid.
  • +10 (12 voturi)    
    cam exagerat (Joi, 10 mai 2012, 11:26)

    Ioana [anonim]

    Eu sunt de parere ca Bucurestiul chiar si-a dta silinta si acum daca sunt ceva probleme la aeroport pt ca au venit o 40000, asta se mai intampla oriunde! E dur spus de lumea a treia pentru ca totusi ne chinuim sa ii ajungem pe toti din urma...daca societate nu ne prea ajuta..asta e partea a doua dar eu una sunt mandra pt cat interes a aratat Bucurestiul. "Probleme cu radarul pe aeroportul din Vallandry, in alpii francezi, zbor intarizat asa ca City airport in londra s-a inchis si a trebuit sa aterizam undeva in nord... concluzie: Franta, tara din lumea a treia" (A.P.)asta e un exemplu ca se intampla si in alte tari!
      #showComment
  • +8 (12 voturi)    
    Frustrati (Joi, 10 mai 2012, 11:27)

    gica [anonim]

    Au pierdut si acum pe ce sa-si verse si ei frustrarea ?! . Daca ar fi castigat nu ar fi contat nici 12 ore de asteptare., acum in schimb orice minut le prelungea cosmarul.
    La astfel de evenimente oriunde apar astfel de probleme. ei au venit pe rand, timp de 3 zile si acum vroiau sa plece toti o data intr-o ora. Sa astepti dupa un charter nici 6 ore, mie mi se pare onorabil.
    Si nu cred ca la ora 12 erau urcati in autobuz. (poate dupa ora Spaniei).

    cu respect

    Gica
  • +9 (13 voturi)    
    hahaha (Joi, 10 mai 2012, 11:38)

    Dragos.C [anonim]

    da nu esti pe Heathrow nene.

    era ofticat ca a pierdut finala ca altfel nu mai comenta.
  • +8 (12 voturi)    
    Cate aere (Joi, 10 mai 2012, 11:42)

    Iulian [anonim]

    Cate aere pe suporterii spanioli si pe nenea cu comentariul. Ce ar fi vrut, sa ii duca individual cu limuzina la scara avionului? Normal ca la zeci de mii de oameni se face aglomeratie, se intampla oriunde. Oricum, degeaba se plange ca a stat fara aer conditionat, peste noapte a fost mai racoare :).
  • +9 (11 voturi)    
    Hm (Joi, 10 mai 2012, 11:43)

    Closed [anonim]

    Eu nu-nteleg chestia asta: "Dupa ce s-a terminat finala ne-au urcat intr-un autobuz. Era 12 noaptea si ne-au tinut aproximativ o ora acolo." Cum adica i-au urcat in autobuz? Cu forta? Ei aveau cazare, da' au venit jandarmii si i-au trimis acasa? Si cum adica i-au tinut aproximativ o ora acolo? Erau zeci de mii de oameni, ce se asteptau, sa ajunga in 5 minute la aeroport si sa imbarce cele cateva mii de suporteri in 2 avioane care sa plece dupa o ora?

    Lasa, urmatoarea finala va fi la Bilbao si atunci vor avea posibilitatea sa expedieze 10.000 de fani intr-o ora cu 50 de avioane. Succes.
  • +7 (7 voturi)    
    Ei culmea (Joi, 10 mai 2012, 11:51)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    La ei in tara si-au luat bataie de la jandarmerie si ei se plang ca i-au tinut putin mai mult cat sa nu fie probleme?

    Pai sunt 3J de mii....
  • +9 (9 voturi)    
    ! (Joi, 10 mai 2012, 11:54)

    chiuaua [anonim]

    La ora 6 dimineata eram in aeroportul Otopeni pentru o cursa de Viena. Intr-adevar erau foarte , foarte multi suporteri spanioli dar serviciile aeroportuare au fost bine organizate , nu am observat situatii iesite din comun .In ciuda aglomeratiei am trecut de controlul pasapoarte foarte repede.Cred ca suporterul spaniol a avut alta frustrare si ne-a comparat cu cine nu trebuia.
    Comparatia cu lumea a 3-a este eronata si nu reflecta realitatea.
  • +3 (3 voturi)    
    mai vad peste 2 saptamani (Joi, 10 mai 2012, 12:05)

    neuronu'stingher [anonim]

    cand oi ajunge la San Sebastian cu Iberica ..pana atunci, experimetele mele cu spania, respectiv Iberica nu sunt din cele mai fericite...
  • +2 (4 voturi)    
    EUROPA LEAGUE (Joi, 10 mai 2012, 12:12)

    SERGIU GĂBUREAC [anonim]

    Calma, muchachos ! Me fue bien !
    Todo lo mejor !
  • +4 (10 voturi)    
    Invarare de minte (Joi, 10 mai 2012, 12:16)

    Economu [anonim]

    Sa va invatati minte cand veniti intr-o tara sa mai si stati si sa cheltuiti ceva.
    Prea am bagat noi bani distractia voastra si noi am ramas cu degetul in ureche.
    Tot meciul vostru ne-a costat pe fiecare roman in parte cam cate un 2 euro, iar ce se spune ca a castigat Romania, nu am castigat fiecare roman, doar 100-200 si-au luat spuma.

    Pentru toate facturile de la meciul asta am platit noi romanii, ca stadionul e al statului adica al taxelor platite de noi, al nostru al fiecaruia.

    Iar banii s-au intors la cateva firme ale catorva.

    Stadionul asta e ca scurgerea de la cada...
  • +9 (9 voturi)    
    per favor bilbao... (Joi, 10 mai 2012, 12:18)

    coco [anonim]

    daca pierdeau cu 0-5 eram din lumea a cincea , nu-i asa..?? si noi care asteptsam sa scada cursul cu cel putin un ron la cat au consumat magnatii astia....
  • +10 (10 voturi)    
    E na (Joi, 10 mai 2012, 12:22)

    Vizitiul [utilizator]

    Nici un aeroport din lume nu poate procesa 30.000 oameni in 2-3 ore cum se asteapta acestia, ce naiba.

    Stim ca RO e tara de lumea a treia dar la faza cu aeroportul nu au nimerit-o :)
  • +10 (10 voturi)    
    Mda (Joi, 10 mai 2012, 12:23)

    Andrei [anonim]

    Daca stii ca iti pleaca cursa la ora 6, de ce te duci la aeroport la 12 noaptea? Deznodamantul l-ati vazut singuri
      #showComment
  • +8 (10 voturi)    
    au ceva dreptate suporterii (Joi, 10 mai 2012, 12:42)

    io [anonim]

    Pai daca tot au pierdut macar trebuiau sa aiba prioritate la imbarcare cei de la bilbao.
    Cei de la athletico madrid trebuiau tinuti in bucuresti sa se bucure doua zile... sau oricum aveau psihicul mai bun si puteau indura o asteptare lunga mai usor.

    Si oricum suporterii din fotbal, in marea lor majoritate, sunt niste oamni de mana a 3-a... asa ca s-au simtit ca la ei acasa.
  • -3 (5 voturi)    
    organizare romaneasca (Joi, 10 mai 2012, 12:57)

    tepes [anonim]

    Pai de la 12 noaptea pana la 6 dimineata se putea ajunge cu autocarele pana la Constanta sau pana la Craiova si de acolo se putea decola astfel in loc de 30000 de oameni la Bucuresti erau poate 20000 restul plecau de la Constanta sau Craiova.
      #showComment
  • +8 (10 voturi)    
    Imbucurator.... (Joi, 10 mai 2012, 13:09)

    Andradda [utilizator]

    ...este faptul ca fanii celor doua echipe (plus huliganii romani) nu au vandalizat Bucurestiul si nu s-au omorat intre ei.
    Restul sunt vorbe-n vant spuse la manie.
    Peste o saptamana, nu se va mai vorbi deloc despre acest meci sau despre incidentele de pe Otopeni.
    Eu zic ca romanii s-au prezentat bine.
    In presa occidentala, evenimentul a fost considerat un succes iar Arena Nationala a fost laudata.
    Asta e ceea ce conteaza.
  • +2 (4 voturi)    
    ete na... (Joi, 10 mai 2012, 13:14)

    me [anonim]

    "Imaginea mea despre Romania este aceea a unei tari din lumea a treia" - noi suntem din lumea a 3-a?!?!?! noi nu facem bombe artizanale si nu ne aruncam in aer!!! da tot noi suntem aia barbari...

    da nu avem mai multe aeroporturi asta e problema...
    este o carenta de organizare si e pacat de ea... DAR nu cred ca o asemenea greseala ne face din lumea a 3-a...
  • +4 (4 voturi)    
    organizare (Joi, 10 mai 2012, 13:14)

    143423 [anonim]

    eu nu inteleg un lucru: ce cauta aia toti DEODATA in aeroport? chiar nu s-a putut sa se organizeze zborurile alea pe tot parcursul noptii si sa se anunte la iesirea de pe stadion orele de plecare pentru fiecare zbor in parte? cred ca astfel se evita buluceala din aeroport, sau cel putin, daca veneau mai din timp la aeroport era problema lor...Organizatorii, bila neagra aici!
      #showComment#showComment
  • +3 (5 voturi)    
    Au memorie scurta (Joi, 10 mai 2012, 14:01)

    Ted [anonim]

    Dragii suporteri basci (chiar au fost draguti, am nimerit bilet intre ei la meci) au uitat ca au asteptat chiar mai mult de 6 ore (unii si cate 12 ore) pe aeroportul din Bilbao la plecare. Si acolo e tot lumea a 3-a ?
    Singurul pacat este ca nu le-a explicat nimeni situatia:
    cele mai multe chartere de la Bilbao au cerut sloturi de aterizare si decolare chiar pe 9 mai. Asta se intampla extrem de rar. Le-au fost acordate sloturi tuturor care au cerut, dar evident ca cei care au cerut ultimii nu au avut prioritate in fata curselor regulate si a charterelor care s-au programat din timp. Nu a favorizat nimeni fanii din Madrid, doar ca agentiile din Madrid au fost mult mai bine organizate si si-au programat zborurile charter cu multa vreme inainte si astfel au avut prioritate.
  • 0 (2 voturi)    
    Mega petrecere (Joi, 10 mai 2012, 14:09)

    Mega petrecere [anonim]

    Eu, in locul organizatorilor, organizam o petrecere pentru invingatori, pe banii lor, normal. Doar asa pentru deschiderea apetitului le dadeam o bere gratis, apoi restul pe bani.
    Cat timp astia erau pusi la pileala, ii urcam pe bascii lui peste in marfare si valea la ei acolo.

    Ia uite cine vorbeste de tara de lumea a 3-a. Unii care au furat sute de bani bogatiile altor tari cam pe toate continentele si tot vai de capul lor sunt, comparativ cu alte tari vestice.
  • +1 (3 voturi)    
    suporteri civilizati (Joi, 10 mai 2012, 14:36)

    aamitz [anonim]

    ....daaaa, noi suntem o tara din lumea a treia....au uitat probabil cum bateau ieri dupa-amiza cu mainile si cu picioarele in metroul care ii ducea la piata muncii....halal manifestare pentru niste oameni care vin dintr-o tara "civilizata"....
  • 0 (2 voturi)    
    plecam urechea la toti tontii? (Joi, 10 mai 2012, 16:56)

    gicu calatoru' [anonim]

    Daca un spaniol handicapat face o apreciere la adresa Romaniei imediat noi trebuie sa ne punem cenusa in cap? Aeroportul Otopeni este foarte bine organizat , in special dupa terminarea aripii noi , iar handicapatul de spaniol basc ar fi trebuit sa le multumeasca celor din aeroport ca a plecat dupa 6 ore. Aeroporturile spaniole sunt printre cele mai proaste din europa iar Iberia - compania nationala - este realmente de lumea a treia. E pacat de noi ca suntem atat de fraieri si ne agitam ca un tont a deschis gura.
  • +1 (1 vot)    
    baneasa? (Joi, 10 mai 2012, 17:46)

    gogu [anonim]

    Baneasa ar fi fost perfect pt finala
    de ex toti dela Bilbao sa fi aterizat pe aeropprtul Baneasa si sa fi plecat pe rand in 5 ore cu astrptare in centrul vechi la terase
    Dar mai e fuctionabil baneasa?
  • 0 (0 voturi)    
    bine c-au plecat (Vineri, 11 mai 2012, 2:11)

    bratescu [anonim]

    s-or intors acasa, lacustele baste si spaniole :)
  • 0 (0 voturi)    
    bilbao (Vineri, 11 mai 2012, 10:49)

    pd [utilizator]

    eu cred ca athletic bilbao e o echipa de mana a 4 sau a 5 din fotbalul european. La asa echipa asa suporteri!
  • 0 (0 voturi)    
    Vin spaniolii inapoi in Romania (Vineri, 11 mai 2012, 11:05)

    T+C [anonim]

    Vin spaniolii inapoi in Romania ca sa-si recupereze portmonele "imprumutate".
  • 0 (0 voturi)    
    fani fotbal.... (Vineri, 11 mai 2012, 16:03)

    luci30 [anonim]

    ia nu le mai gasiti scuze acestor fani, ca asa si pe dincolo....preturi,cazare ,transport,etc etc......nici un aeroport nu putea face fata la un volum asa mare de pasageri intr-o singura noapte....ne compara cu lumea a treia,dar ei ca educatie si sapte ani de acasa unde se afla????civilizatii occidentali care cred ca libertatea cuprinde si lipsa de bun simt si educatie .....asa ca mai incet cu scuzele si invinuirile la adresa organizarii si desfasurarii acestei manifestari,....RO si-a facut partea ei asa cum trebuia, ca suporterii sunt ,,destepti,, nu-i treaba noastra-denotind defapt gradul de civilizatie pe care il au-......