CFR Cluj si-a consolidat pozitia de lider (recuperata vineri, dupa esecul lui Dinamo la Brasov), printr-un succes obtinut pe terenul Ceahlaului Piatra Neamt - echipa lui Ioan Andone, schimbata in bine fata de ultima etapa (2-4 cu Chiajna, in "Gruia"), s-a impus prin golurile marcate de Vranjes si Camora.

Ioan Andone, din campion cu CFRFoto: Rompres

Ardelenii au deschis scorul in minutul 19, cand Vranjes a transformat o lovitura libera de la marginea careului cu o executie perfecta: a plasat mingea in vinclu. In partea secunda, CFR Cluj a cedat initiativa, cu scopul de a-si prinde adversarul pe contre - o atitudine periculoasa, intrucat Ceahlaul si-a imbunatatit randamentul ofensiv si a ajuns in situatia de a finaliza - Beto a blocat in doua randuri pe linia portii, reusind sa tina tabela imaculata in dreptul CFR-ului. Clujenii au marcat golul "linistii" in prelungiri, cand Camora a impins in poarta o minge venita de la Sougou.

"Am suferit mult, dar e bine ca am reusit in sfarsit sa castigam. Nu ma intereseaza spectacolul absolut deloc, vreau doar rezultate. Am facut un meci bun, am incercat sa renuntam la jocul aproape exclusiv cu pasa lunga si mai ales nu am primit gol, sunt cateva plusuri in aceasta seara" - Ioan Andone, CFR Cluj.