FC Vaslui a egalat pe Dinamo in clasamentul Ligii 1, dupa victoria cu Astra Ploiesti, obtinuta in minutul 85: fundasul Marius Constantin a impins mingea in plasa si a pastrat toate punctele in Moldova, dupa un joc mai complicat decat anticipa tehnicianul Agusto Inacio.

Adrian Porumboiu, patron VasluiFoto: AGERPRES

Astra a condus cu 1-0 (Amorim 32), iar dupa ce a fost egalata (N'Doye 55), a evoluat cu un om mai putin (Patrascu eliminat 63). Ploiestenii au rezistat pana in minutul 85, cand reusita lui Marius Constantin a adus Vasluiului o victorie sinonima cu candidatura oficiala la titlul de campioana.

"Prima repriza, ne-au dominat clar, parca erau mai multi decat noi. Nu am putut nici macar sa le luam mingea! La pauza, antrenorul a corectat greselile si am reusit sa intoarcem situatia. Stiam ca nu o sa ne fie foarte usor, pentru ca in acest final toate jocurile sunt complicate. Din punctul meu de vedere, Vaslui este cea mai buna echipa.

Despre meciul Rapid - Steaua? Am jucat la Rapid, dar astazi sunt fotbalistul Vasluiului, deci meciul asta nu inseamna nimic pentru mine. Si, oricum, daca va spun ca vreau sa bata Rapidul, o sa se supere domnul Porumboiu pe mine!" - Marius Constantin, fundas Vaslui, pentru DigiSport.