Jose Mourinho: "Ma doare, dar trebuie sa fim puternici. Nu am nimic de criticat"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2012, 10:41 Sport | Fotbal

Jose Mourinho
Foto: Uefa.com
Realul a parasit Liga Campionilor in semifinale, liderul din Spania fiind eliminat, la penaltiuri, de Bayern Munchen. "Asta este fotbalul. Ma doare, dar trebuie sa fim puternici. Nu am nimic de criticat, cineva trebuia sa rateze", a declarat Jose Mourinho la finalul disputei cu bavarezii. 

"Asta este fotbalul. Baietii au fost fantastici, cu o mentalitate incredibila. Dar am jucat contra unei mari echipe, care in weekend a jucat un meci usor, iar noi am disputat cea mai importanta partida a campionatului. Azi a fost un meci de lupta, tactic si de o intensitate emotionala foarte mare. Sunt mai trist pentru jucatori decat pentru mine. Ma doare. Dar trebuie sa fim puternici. Anul trecut am castigat Cupa Spaniei, acum suntem aproape sa castigam campionatul. Sunt foarte mandru de jucatori, nu am nimic de criticat. Asta este fotbalul" - Jose Mourinho, citat de AS, conform Mediafax.

"Cineva trebuia sa rateze. Rateaza cel care are curajul sa execute. Eu nu sunt radical si nu spun daca Cristiano este mai bun ca Messi sau invers. Sunt doi jucatori unici, dar anul acesta Cristiano a fost mai bun. El a ratat astazi, asa cum Messi a ratat ieri. Viata merge mai departe. Jucatorii mei au muncit ca niste animale, intr-o tensiune incredibila", a completat Mourinho.

Real - Bayern 2-1/ 1-3 la penaltiuri

Finala Champions League se va juca intre Chelsea Londra si Bayern Munchen, in data de 19 mai, pe "Allianz Arena" din Munchen.


Citeste mai multe despre   























2964 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Se joaca si la anul Champions League (Joi, 26 aprilie 2012, 10:59)

    - [anonim]

    Nu cred ca voi putea sa uit imaginea unui antrenor (chiar special) care a stat in genunchi pentru echipa lui.
    Stiu cum caraie unii, ca publicitate, aroganta...bla,bla.....dar se ruga pentru jucatorii lui, el nu mai are nevoie de har.
    Asta e! punct si de la capat.
    • +4 (4 voturi)    
      Premiera (Joi, 26 aprilie 2012, 11:40)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui -

      E prima declaratie de bun-simt a lui Mourinho pe care o citesc eu. O mai fi fost si altele...
  • -1 (11 voturi)    
    Bravo Bayern, bravo Real! (Joi, 26 aprilie 2012, 11:00)

    Dan [anonim]

    A fost un meci mare, m-am bucurat ca nu am mai vazut pinball-ul Barcelonei. A fost fotbal adevarat. Bayern merita sa castige cupa (a 5-a lor cupa) la cum joaca.
    • +4 (12 voturi)    
      pinball? (Joi, 26 aprilie 2012, 11:14)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      nu-i asa ca e frumos cand ambele echipe ataca? daca Chelsea nu juca cu autobuzul in poarta vedeam si marti un meci frumos! Asa Barca a trebuit sa plimbe mingea pt a incerca sa desfaca apararea supraaglomerata a englezilor.
      • +1 (9 voturi)    
        Asta e culmea! (Joi, 26 aprilie 2012, 11:52)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui geo12

        Ce vroiai sa faca in 10 oameni pe Camp Nou??!! Sa joace pe atac? Cand ai om in minus stai in aparare si joci pe contraatac. Chelsea a avut 2 contraatacuri din care au dat 2 goluri. Ce vroiai mai mult? Au jucat perfect in conditiile date.
        • +2 (8 voturi)    
          lasa vrajeala... (Joi, 26 aprilie 2012, 12:30)

          geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          Chelsea a jucat 90 de min in tur si inca 30 in retur exact la fel cu 11 oameni in teren! Da, daca esti echipa mare si vrei sa castigi CL ataci si in 5...
          • +1 (5 voturi)    
            bine ma (Joi, 26 aprilie 2012, 13:14)

            a [anonim] i-a raspuns lui geo12

            bine ma, ataca tu, ia 10 goluri si apoi zi-ne cum e sa stai acasa in loc sa joci finala. ai niste pretentii absurde, dar na, cand stai in spatele unei tastaturi si nu ai jucat fotbal ca profesionist niciodata, ai impresia ca e banal.

            daca s-ar putea juca 5 la 11 cu rezultate, s-ar face. de vreme ce se joaca 11 la 11....
            iar barca tine de minge cu dintii, ailalti ce ar trebui sa faca, sa se lase pagubasi?
      • +2 (8 voturi)    
        DESPRE CHELSEA (Joi, 26 aprilie 2012, 11:55)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui geo12

        chiar sunteti orbi si nu vedeti ca de ani de zile se incearca toate tacticile pt a bate Barcelona si uite ca a gasit-o CHELSEA, cu un antrenor italian - catenacio, daca jucau altfel o luau cu 5-0.
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Joi, 26 aprilie 2012, 11:25)

    anca [anonim]

    Nu inteleg de ce a trebuit sa-l pomeneasca pe Messi si sa faca acum, in acest moment comparatie intre cr si Messi... nu era mai frumos sa felicite pe Bayern ???? !!! Acest lucru nu denota decat frustrare atat din partea lui cat si a lui cr...
    • +1 (7 voturi)    
      gata (Joi, 26 aprilie 2012, 11:42)

      Ozzy [anonim] i-a raspuns lui anca

      Am aflat si raspunsul la intrebare pe care am pus-o mai jos :)) Chiar asa, cum si-a permis Mourinho sa rosteasca numele sfant, Messi?
  • -1 (11 voturi)    
    Sunt curios (Joi, 26 aprilie 2012, 11:27)

    Ozzy [anonim]

    Ce vor gasi carcotasii de comentat la aceasta declaratie aproape identica cu cea pentru care Guardiola a fost aproape zeificat ieri. Uite ca nici el nu se vaita de ghinion,arbitraj etc., isi felicita adversarii si isi incurajeaza jucatorii, in special pe cel mai bun dintre ei.
    • +4 (10 voturi)    
      :) (Joi, 26 aprilie 2012, 11:36)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Ozzy

      pai real ar trebui sa ii plateasca un salariu si lui guardiola... ca il invata pe mourinho sa se comporte ca un sportiv.
    • 0 (6 voturi)    
      Tine de-aici (Joi, 26 aprilie 2012, 11:44)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Ozzy

      "Dar am jucat contra unei mari echipe, care in weekend a jucat un meci usor, iar noi am disputat cea mai importanta partida a campionatului."

      A zis Guardiola ceva de genul asta? Nu, nu a cautat nicio scuza, cat de mica. Asta nu inseamna ca nu consider declaratia lui Mou foarte decenta. Fara fraza de mai sus il zeificam, asa, pentru tine, sa nu mai latri la luna.
      • +1 (1 vot)    
        NU ERA PT TINE (Joi, 26 aprilie 2012, 12:07)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui if0014

        lumea nu citeste si era nevoie de precizat de meciul greu avut cu 4 zile inainte
  • +4 (6 voturi)    
    Aiurea (Joi, 26 aprilie 2012, 12:05)

    Liviu Pop [anonim]

    Aveti foarte multe de comentat. Oricum e de preferat o persoana inganfata decat 10 idioti care isi dau cu parerea. Credeti ca -l intereseaza Mou parerile voastre. Ce ati realizat voi in timpul vietii?
    • +2 (2 voturi)    
      Subscriu 100% (Joi, 26 aprilie 2012, 12:47)

      dap [anonim] i-a raspuns lui Liviu Pop

      Nu pot sa dau atatea plusuri pentru comentariu, pe cat as vrea.
      E unul ca se lauda ca si el cu echipe ca Inter, Real, Chelsea si 5 ani poate face aceeasi performanta ca " arogantul" de Mourinho. Niste primitivi, cu seminte in buzunar.
    • +1 (1 vot)    
      Pai, (Vineri, 27 aprilie 2012, 12:28)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Pop

      ce e mai patetic, 10 idioti care-si dau cu parerea despre un cetatean, sau un cetatean care comenteaza doar ca sa spuna ca altii comenteaza prea mult?

      Dle Liviu Pop, sunteti ca personajul acela de banc - citez: "daca sunteti idioti si nu tineti minte, faceti ca mine: notati"

      Totusi, trebuie sa va multumesc, in numele meu si al celorlalti cititori Hotnews, ca ne-ati luminat cu privire la faptul ca "Muu" nu sta pe forumul Hotnews sa citeasca ce scriem noi pe-aici.
  • +4 (6 voturi)    
    Bayern uber Alles (Joi, 26 aprilie 2012, 16:17)

    Rainmaker [anonim]

    Sunt fan impatimit al lui Bayern. M-am bucurat nespus pentru calificarea bavarezilor. Sincer, pana ieri, l-am detestat pe Jose Mourinho, la fel cum am detestat si pe Real, cu pleiada lor de super-fotbalisti si multele lor milioane de euro (chiar daca au 1 mld. euro datorii!).

    Finalul partidei de ieri ne-a aratat latura umana a unui mare antrenor, Jose Mourinho, si ca de la Capitoliu la Stanca Tarpeiana nu-i decat un pas. Asta este, Mourinho este un mare antrenor, fie ca ne este sau nu simpatic.