Thriller pe "Santiago Bernabeu", in returul semifinalei din Champions League: Real Madrid a fost eliminata de Bayern Munchen dupa executarea loviturilor de departajare. Scenariul era greu de anticipat dupa consumarea primelor 15 minute: madrilenii aveau deja 2-0, ambele reusite fiind semnate de Cristiano Ronaldo (6, 14).

Bayern Munchen, o masina de facut bani Foto: Agerpres

Avantajul venise, pe undeva, prea usor, iar Bayern a stiut sa o demonstreze: Schweinsteiger si Kroos au incalzit motoarele echipei, iar Bayern a inceput sa joace din ce in ce mai eficient. Germanii marcheaza in minutul 27 (Robben, penalty), egaland situatia la general, apoi domina partea secunda, in cautarea golului calificarii.

Acest gol, pandit si de Real, nu avea sa vina nici in perioada de prelungiri (secventa de joc in care madrilenii au aratat ceva mai multa agresivitate).

Loteria loviturilor de departajare a avut si ea istoria ei: Bayern beneficiaza de un avans nesperat (inscriu Alaba si Gomez), in vreme ce la Real rateaza Cristiano Ronaldo si Kaka. Urmeaza insa ratarile lui Kroos si Lahm, iar Madridul (care a marcat prin Xabi Alonso) are sansa de a egala, prin Sergio Ramos. Fundasul trimite insa peste poarta, astfel ca lui Schweinsteiger ii revine onoarea de a inchide meciul. Mijlocasul central al lui Bayern executa fara emotii si inchide meciul: 3-1 pentru Bayern la lovituri de departajare, iar nemtii vor intalni pe Chelsea in finala Champions League.

Marele invins al serii, Jose Mourinho a condimentat si acest final: l-a felicitat pe Heynckes inainte de lovituri, apoi s-a pus in genunchi, implorand ajutorul divin. Cum acesta nu a venit, a plecat imediat spre vestiare, lasand echipei germane spatiu pentru a-si manifesta bucuria pentru o calificare pe deplin meritata.