Echipa engleza Chelsea Londra s-a calificat in finala Ligii Campionilor, dupa remiza obtinuta marti seara pe terenul Barcelonei: britanicii au jucat in 10 oameni din minutul 36, au fost condusi cu 2-0, insa au marcat prin Ramires in prelungirile primei reprize un gol care i-a readus in joc.

Lionel MessiFoto: Agerpres

Lionel Messi a ratat un penalty in minutul 49, momentul decisiv al semifinalei: nici el, nici coechipierii nu au mai putut iesi din confuzie pana in final, cand Fernando Torres a inscris golul care a consfintit calificarea miraculoasa si eroica a formatiei de pe "Stamford Bridge".

A doua finalista va fi stabilita miercuri seara, dupa jocul Real Madrid - Bayern Munchen (1-2 in prima partida).

Barcelona - Chelsea 2-1 (0-1 in tur), momentele importante

'35 Busquets deschide scorul, dupa o pasa primita de la Cuenca - 1-0 pentru Barcelona, scorul general a devenit egal!

'37 Chelsea ramane in 10 oameni: capitanul John Terry a fost eliminat, pentru lovirea adversarului fara minge! Decizie corecta.

'43 Iniesta majoreaza, din careu, dupa o actiune in care pasa decisiva a fost oferita de Messi: Chelsea, cu om in minus, are nevoie de un miracol pentru a salva calificarea.

'45 Minunea se produce!!! Ramires inscrie pentru Chelsea, cu o bolta perfecta peste Valdes. Incredibila pasa lui Lampard! La acest scor, Chelsea este calificata!

'49 Messi rateaza un penalty, trimitand mingea direct in transversala!

'56 Drogba incearca sa inscrie cu un sut de la mijlocul terenului, Valdes plonjeaza, pentru a bloca!

'82 Sanchez inscrie, dar golul nu este validat, pentru un ofsaid la pasator, Dani Alves. Decizie corecta.

'83 Bara Messi, cu un sut de la 16 metri!

'90+1 Pe contraatac, Torres marcheaza golul calificarii engleze!!!