Barcelona - Chelsea 2-2/ Messi rateaza un penalty, Chelsea merge in finala Champions League

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2012, 21:33 Sport | Fotbal

Lionel Messi
Foto: Agerpres
Echipa engleza Chelsea Londra s-a calificat in finala Ligii Campionilor, dupa remiza obtinuta marti seara pe terenul Barcelonei: britanicii au jucat in 10 oameni din minutul 36, au fost condusi cu 2-0, insa au marcat prin Ramires in prelungirile primei reprize un gol care i-a readus in joc.

Lionel Messi a ratat un penalty in minutul 49, momentul decisiv al semifinalei: nici el, nici coechipierii nu au mai putut iesi din confuzie pana in final, cand Fernando Torres a inscris golul care a consfintit calificarea miraculoasa si eroica a formatiei de pe "Stamford Bridge".

A doua finalista va fi stabilita miercuri seara, dupa jocul Real Madrid - Bayern Munchen (1-2 in prima partida).

Barcelona - Chelsea 2-1 (0-1 in tur), momentele importante

'35 Busquets deschide scorul, dupa o pasa primita de la Cuenca - 1-0 pentru Barcelona, scorul general a devenit egal!

'37 Chelsea ramane in 10 oameni: capitanul John Terry a fost eliminat, pentru lovirea adversarului fara minge! Decizie corecta.

'43 Iniesta majoreaza, din careu, dupa o actiune in care pasa decisiva a fost oferita de Messi:
Chelsea, cu om in minus, are nevoie de un miracol pentru a salva calificarea.

'45 Minunea se produce!!! Ramires inscrie pentru Chelsea, cu o bolta perfecta peste Valdes. Incredibila pasa lui Lampard! La acest scor, Chelsea este calificata!

'49 Messi rateaza un penalty, trimitand mingea direct in transversala!


'56 Drogba incearca sa inscrie cu un sut de la mijlocul terenului, Valdes plonjeaza, pentru a bloca!


'82 Sanchez inscrie, dar golul nu este validat, pentru un ofsaid la pasator, Dani Alves. Decizie corecta.

'83 Bara Messi, cu un sut de la 16 metri!


'90+1 Pe contraatac, Torres marcheaza golul calificarii engleze!!!
































17875 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    on-line? (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:59)

    adi [anonim]

    Unde se poate vedea on-line?

    (daca rateaza iar cu carul Barcelona)
    • 0 (4 voturi)    
      Hopa (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:29)

      io [anonim] i-a raspuns lui adi

      Ce idiot, Terry!

      www.livefootball.ws
    • +2 (2 voturi)    
      Streaming Live TVR HD (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:31)

      Octa [anonim] i-a raspuns lui adi

      Aici se poate urmări live pe internet:
      http://www.tvr.ro/live_tvrhd.php

      Vizionare plăcută!
  • +4 (4 voturi)    
    barca fara aparare... (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:42)

    geo12 [utilizator]

    isi vor lua bataie de la Real in finala cu apararea asta...asa ca pt un fan al Barcei e mai bine sa piarda in seara asta cu Chelsea.
    • -6 (10 voturi)    
      pai normal :-) (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:08)

      adi [anonim] i-a raspuns lui geo12

      Barcelona ataca cu toata echipa, daca Chelsea stau si ei toti in careul lor... Si totusi, la cat rateaza AGAIN, ma pregatesc sa plang ca nu merg in finala.
      In alta dez-ordine de idei, mai e mult pana departe - ma indoiesc ca Real trece de Bayern...
      • -2 (8 voturi)    
        Englezii penibili...dar... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:19)

        Carter [anonim] i-a raspuns lui adi

        ...prost sa fii, noroc sa ai!
        Huooo Chelsea! Au jucat un fotbal execrabil. Parca in Champions League era vb de spectacol in fotbal... sau nu mai exista asa ceva? Faci orice ca sa castigi, sa te califici, sa iei banii si trofeul?
        Chelsea nu merita calificarea, dar au avut sansa. Cu asa atitudine, Bayern sau Real o sa mature pe jos cu ei. Personal, vreau Bayern mai departe in finala cu Chelsea, sa vedem fotbal adevarat, la ambele porti, nu doar la una iar toata echipa masata in (fata)careul de 16 m.
        Din pacate, Barcelona e in scadere de forma, iar Messi nu a mai fost asa de genial cum ne-a obisnuit. Cine stie de ce?! Pacat, pacat, au jucat frumos, iar Chelsea a facut antifotbal. Vor fi facuti terci in finala de Real sau Bayern...
        • +1 (7 voturi)    
          Tiki-taka nu e fotbal (Miercuri, 25 aprilie 2012, 3:30)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui Carter

          In fotbal se suteaza de la distanta, se centreaza de langa tusa, se dau pase de peste 40 de metri lungime...

          Varzelona de 3 ani nu stie decat sa o dea la flippere (pinball, cauta in google), ia sa ne mai lase si sa joace in campionat separat de tiki-taca, sa nu aibe pretentia ca joaca fotbal.

          Barca...mai pe romaneste Farsa...
          • +2 (4 voturi)    
            stil de fotbal (Miercuri, 25 aprilie 2012, 7:38)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui Mircea

            Ce spui tu e un alt stil de fotbal, tiki-taka e altul. Cel la care te referi tu e unul bazat mult pe hazard pentru ca un sut de la mare distanta poate sa nu nimereasca poarta. La fel si cu centrarile din afara careului. Ce joaca Barcelona se numeste control. Ei vor si sunt capabili sa intre peste tine in careu si sa inscrie din actiune. La stilul lor autoritar de fotbla e o singura solutie: cea cu care Mourinho acum doi ani a castigat semifinala (antrena pe Inter), acelasi cu care a castigat samabata si acelasi aplicat de Di Mateo. Oricare alta tactica din partea adversarelor Barcei e moarte curata pentru acestea. Creezi spatii (nu trebuie sa fie prea mari), distante intre linii, cate un singur jucator la marcaj etc. In astfel de conditii, oricare dintre cei de la Barca, nu doar Messi, te dribleaza, paseaza si esti varza ( a se vedea meciul de anul trecut din UCL cu Arsenal). Asta e atuul Barcei, pot tine posesia, dar si moartea ei. Pentru ca echipele se vor masa in careu.
            • 0 (4 voturi)    
              uite de-asta nu-mi place barca (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:37)

              real [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              cum castiga o echipa 2-3 ani la rand apar o serie de catei d-astia care dau din coada fascinati gata sa-si dea viata intr-o argumentare fara prea mult fond, dar sub confortul opiniei majoritare. care majoritate e formata din aceiasi catei plangaciosi. asa era milanul acum 15 ani, nu puteai sa vorbesti cu ai lor, erau fascinati si aveau casa plina de negru si rosu. toti astia si-au schimbat acum casa in ros-albastru si, desi nu inteleg prea mult, isi cauta argumentarea prin exercitii de forma, seci si care nu conving pe nimeni.
              barca e intr-adevar o echipa care a adus fotbalul feminin aproape de perfectiune :)
            • +2 (4 voturi)    
              Partial ai dreptate dar.. (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:20)

              Marius [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              Ti se pare normal ca Barcelona sa nu aiba nici macar un jucator capabil sa traga un sut din afara careului ? Sau faptul ca nu exista un om capabil sa bata o lovitura libera ? Sau ca in aparare cel mai inalt jucator sa aiba 1.80 ? Sau portarul sa nu fie in stare sa estimeze cand trebuie sa iasa si cand nu ? Guardiola a uitat ca fotbalul nu se bazeaza doar pe pase si driblinguri dar si pe lovituri libere, suturi de la distanta si aparare cel putin decenta.
            • +3 (3 voturi)    
              alt stil de fotbal (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:59)

              msrp [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              sa stii ca si apararea e tot un stil de fotbal. se numeste tactica. asta a fost atuul lui Chelsea.
          • -1 (5 voturi)    
            esti dus cu pluta... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:53)

            geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

            du-te mai baiete si trateaza-te de frustrari... citeste mai jos comentarii adevarate despre fotbal si lasa cliseele "inteligente" gen "varzelona si farsa"...
        • -1 (1 vot)    
          aseara... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 14:56)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Carter

          am vazut handbal, jucat cu piciorul, asta face barcelona... numai ca pivotii nu si-au facut datoria... superb golul lui ramires si pasa geniala a lui lampard...
          ai dreptate, meci lipsit de spectacol, ambele echipe practicand antifotbalul... una de nevoie, alta cica pentru spectacol...
    • +8 (12 voturi)    
      Exact asa ma gandeam si eu! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:00)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui geo12

      La halul in care s-au prezentat (fata de pretentii, adica), e intr-adevar mai bine ca nu s-au calificat, macar au scutit o umilinta suplimentara in fata Realului. La ascendentul psihologic pe care-l are acum Realul, cred ca-i faceau praf si pulbere; incep sa ma intreb daca or sa fie macar in stare sa ia Cupa Spaniei.
      E cel mai slab meci al lui Messi la Barca pe care l-am vazut eu (nu-s mare fan, asa ca nu urmaresc decat meciurile foarte importante). Nu l-am vazut niciodata jucand atat de dezlanat, imprecis, cu atat de multe pase la adversar. Mi se pare principalul vinovat moral din seara asta, in sensul ca echipa depinde atat de mult de inspiratia si de elanul lui, incat atunci cand e apatic si fara nerv, nimic nu se mai leaga.
      Si nimic nu s-a legat la Barca in seara asta, incepand cu nenumaratele ratari, cu bara lui Messi, cu un Dani Alves la fel de apatic, de nerecunoscut fata de argintul viu de-acum cateva luni, cu Valdez si el visand la cai vrzi pe pereti la primul gol si accidentandu-l grav pe Pique, ca-n filmele cu prosti,, Puyol aratandu-si varsta, Xavi absent etc.
      In opinia mea Mesi trebuia schimbat la pauza, sau cel tarziu dupa ratarea penalty-ului.
      Insa a fost un meci superb si atat de palpitant incat aproape ca-ti vine sa-i multumesti lui Terry pentru tampenia facuta -- pentru ca a facut meciul chiar mai palpitant decat era si triumful lui Chelsea cu atat mai frumos.
      Cred pur si simplu ca steaua Barcelonei incepe sa apuna, n-a fost doar un accident -- cu doua infrangeri si un egal acasa in trei meciuri consecutive. Era firesc sa se intample asa, oricum cred ca au dominat fotbalul european si chiar mondial mai mult decat oricare alta echipa din ultimele 2-3, poate chiar patru decenii.
      A zis bine Guardiola dupa meciul cu Real -- vine vremea Realului, e echipa care urca. Si m-am bucurat sa vad ca Realul, ca si Chelsea in seara asta, au jucat frumos, fara faulturi criminale si antijoc ca altadata.
      • +6 (6 voturi)    
        Citesc despre Messi... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 1:32)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

        ... ca ar fi avut niste probleme de sanatate in ultima vreme, ceva la stomac, gastrice etc.
        Exact asa a si aratat in joc; fara vlaga, fara schwung-ul obisnuit, iritat si iritabil... si, o fi imaginatia mea de vina, dar mi s-a parut si ca a slabit vizibil.
        Oricum, imi amintesc de multe ori cu placere de un citat din cineva necunoscut (adica nu-mi mai amintesc eu din cine) pe care il dadea un antrenor de rugby cu foarte multi ani in urma -- it's just a game, people...
        Asa si-aici si-acum -- nu-i nicio nenorocire ca nu s-a calificat Barcelona, ca o sa cada (sau nu), ca se ridica altii, carora o sa le vina si lor mai tarziu randul la infrangeri... Daca tot n-avem actiuni si interese financiare la cluburile astea, cred ca putem sa ne bucuram de spectacol, indiferent cine-l face.
  • +9 (9 voturi)    
    :) (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:37)

    Xorciser [utilizator]

    Ole, ola....Chelsea! :)
  • +9 (15 voturi)    
    incredibil... (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:42)

    andrei [anonim]

    Multumesc Chelsea!
    • -7 (21 voturi)    
      Pentru ce le mulţumeşti????????? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:06)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Mi-ar fi ruşine să fiu un fan chelsea după cum au jucat.....
      • +9 (11 voturi)    
        Pt ca au scos-o pe Barca... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:51)

        dilibau cotzcaru [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        ...rusine e sa te cheme Barca, sa fii campioana en-titre in Spania si detinatoarea trofeului CL, sa joci acasa cu 90.000 de spectatori in spate, sa ai gazonul perfect si vreme superba, sa ai norocul chior sa il elimine pe capitanul si stalpul apararii adverse si sa se mai accidenteze si alt aparator important chiar in debutul meciului, sa ai 11m si sa-l ratezi si sa mai iei si gol pe contra-atac, in ultimul minut, (dupa ce adversarii au alergat mai bine de 60min doar in 10 oameni ca sa se apere) de la un atacant care n-a mai inscris de cand era bunica fata. Daca esti fan Barca, pt asta ar trebui sa-ti fie rusine. Pipi-taka-i moarta-n cotetz
        • -1 (7 voturi)    
          Ha, ha!! Uite ca sunt fan Barca.. (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:32)

          Inna [anonim] i-a raspuns lui dilibau cotzcaru

          si nu imi este rusine!!Din contra !
          Marii campioni stiu sa si piarda
          Chiar daca au avut o seara ingrozitoare, o lipsa evidenta de noroc..
          Insa chiar si asa nu pot sterge , dintr-o tasta , valoarea si eleganta acestei echipe, tot ce ne-a oferit, si ne va oferi in materie de fotbal, atitudine sportiva!!
          • 0 (0 voturi)    
            pana nu e si fudul (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:40)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Inna

            nu e... fan Barca destul!
  • -4 (10 voturi)    
    Deci.. (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:45)

    miki [anonim]

    .. pana la urma Barcelina va juca cu Real Madrid finala....mica
  • +10 (18 voturi)    
    varzelona (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:45)

    gogu [anonim]

    s-a dovedit inca o data ca fotbalul de sala nu e fotbal adevarat. o echipa ca barca care nu poate inscrie de la distanta si nu poate da pase mai lungi de 20 de metri, e o echipa ineficienta. in seara asta a castigat o echipa eficienta (cu un jucator mai putin pe teren). bravo chelsea !
    • +10 (14 voturi)    
      Genau!! (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:54)

      io [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Suntem exact de aceeasi parere! Deja ma plictisisem catre sfarsit.Fotbat de sala.Fara idei,putine incercari de la distanta.Oare de ce nu l-au bagat azi pe Messi?:))
      • +9 (13 voturi)    
        ca sa nu rateze un penalty (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:01)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui io

        aiurea... sa nu-l faca de ras =))
      • +4 (8 voturi)    
        :) (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:03)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui io

        haters gonna hate.
      • +1 (3 voturi)    
        chelsea parca vine (Miercuri, 25 aprilie 2012, 8:25)

        el toreador [anonim] i-a raspuns lui io

        din campionatul italian.
        a invatzat lectia apararii aglomerate si a contratacului.
        pasele lungi, caracteriestice fotbalului din britania, au dat roade pe aceasta tactica macaroni..
        desi vazuse clar ce joaca chelsea, alde gurdiola n'a fost in stare sa'si schimbe tactica, sa gaseasca ceva adecvat pentru spargerea unei aparari in dou linii.
        pasele la infinit nu au dat roade. mai ales incercarile de spargere frontala a blocadei londoneze. zidul a rezistat la berbecismele lui messi 'n co.

        cu poneii barcelonei, greu.
        au nevoie de unul ca drogba sau portughezul de la concurenta.

        o finala anglo-teutona, la munchen, ar fi, zic io, corecta si normala.
        invata lumea sa joace cu spaniolii.
        ramane sa invete sa joace si ei, cu altii.
    • -1 (5 voturi)    
      Vai de capul tau (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:09)

      ty [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Echipa e ineficienta zici. De aia a marcat o caruta de goluri in CL si in campionat. Probabil ca tot de aia are o gramada de titluri cucerite in 3 ani. Si cum Chelsea este un mecanism eficient cu pierderi zero a prins cea de-a 2(DOUA) imensa finala de CL. Ma faci sa rad
  • -5 (17 voturi)    
    fotbal...englezesc !!!! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:03)

    Viorel [anonim]

    Nu sunt fan al Barcelonei dar aşa cum a jucat Chelsea este o ruşine ptr.fotbal,11 în careu,beţivul de terry care loveşte pe la spate,drogba care mai mult stătea întins pe gazon decât în picioare,mingi aruncate aiurea,4-5 şuturi la poartă în 2 meciuri...bleah, ce scârbă de fotbal englezesc...oricare se va califica Bayern sau Real sper să-i facă să plângă la sfârşit.....
    • +1 (3 voturi)    
      Nu te supara... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:14)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      Argumentul tau este simetric cu al celor care, anii trecuti, acuzau Barca ca nu joaca fotbal pentru ca tine mingea prea mult (???).
      Terry a fost marlan, intr-adevar, dar a platit prompt (apropos, arbitrajul mi s-a parut impecabil). Si oricum am vazut toti faulturi mult mai grosolane, asta al lui Terry n-a fost dur, a fost efectiv o prostie, un impuls stupid.
      In rest, asta-i fotbalul, fiecare echipa are propriul stil -- italienii joaca mai deschis?
      Va fi interesant, dar cred ca in finala Chelsea va faca un joc foarte asemanator cu cel de azi, incercand sa impinga jocul in prelungiri sau chiar pana la loviturile de la 11m.
      • 0 (2 voturi)    
        terry berry (Miercuri, 25 aprilie 2012, 8:30)

        josep [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

        cred ca a cazut in cursa.
        a patit ceva cam ca zidane cu macaronarul ala.
        io fi zis ala ceva nasol, de mama.
        si a vazut rosu in fata ochilor. :)
    • +5 (5 voturi)    
      asta-i fotbal = echipa (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:21)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      cred c-ai vazut alt meci. Terry a facut-o de oaie, dar echipa si-a vazut de treaba si a rezistat. Plus ca a dat un gol frumos (primul). Asta e, fotbalul e un joc de echipa, de rezistenta, se joaca pe goluri.
      • +2 (2 voturi)    
        hai ca macaroni a fost destept (Miercuri, 25 aprilie 2012, 8:34)

        di mattei din tei [anonim] i-a raspuns lui gigi

        a stiut sa faca schimbarea, si i'a executat pe barcelonezi cu unul de'ai lor.
        si golul spaniolului a fost frumos, a driblat portarul, si a executat cu calm.
        ca si ramires.
        mult calm, britanic, la niste ladinos :)
    • +7 (7 voturi)    
      Ca tu ai ataca furibund in 10 oameni, nu?! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:54)

      dilibau cotzcaru [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      Bravo ma, logica ta fotbalistica e de nivelul genunchiului broastei. Si te-ai gandit ca chiar si aparandu-se asa de disperat, tot au inscris 2 goluri si au plecat neinvinsi din fata detinatoarei trofeului?! Finala dintre Juventus si Milan din 2003 ti s-a parut mai palpitanta?
    • +4 (4 voturi)    
      te iei tu de fotbalul englezesc (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:55)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Viorel

      da' uiti ca ei l-au inventat
    • -7 (7 voturi)    
      fotbal (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:57)

      kiron [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      in fine citesc un comentariu normal! felicitari! ai perfecta dreptate ma uit de zeci de an la fotbal si nu am vazut niciodata o echipa in semifinalele cupei campionilor jucand o asemenea MIZERIE de fotbal!
      sa pui jucatori platiti milioane sa joace pe trei randuri in 25 de metri este ceva inacceptabil;

      este sfarsitul acestui joc! oricine poate juca asa ceva!

      rusine pentru aceasta maniera dementa de a face sport! rusine si pentru imputitura aia de abramovici!
      • -2 (2 voturi)    
        corect (Miercuri, 25 aprilie 2012, 11:23)

        fan [anonim] i-a raspuns lui kiron

        sperasem ca stilul italian e distrus forever si ca nimeni nu va mai avea obrazul sa joace catenaccio; cand colo, cine ne fericeste cu antifotbal? taman buricul Albionului, de unde asteptam atletism si pase lungi, nu autobaza Militari! jalnica prestatie la Chelsea, ceea ce nu scuza slabiciunile Barcelonei si nu explica ghinionul ei formidabil.
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:09)

    crg [anonim]

    aici se vede direfenta dintre ronaldo si messi...ronaldo da goluri de la jumatatea terenului si mesii nu e in stare din penalty si nu e singuru penalty pe care il rateaza...e un prafist
  • 0 (2 voturi)    
    O sa-i umileasca (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:14)

    axeladin [anonim]

    Oricare din Real sau Bayern care trag si de la distanta o sa-i umileasca pe norocosii astia care au stat doar in aparare!
  • +6 (6 voturi)    
    barca-chelsea (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:29)

    fan real [anonim]

    era barcelonei a luat sfarsit in aceasta seara!!!
  • -5 (7 voturi)    
    de la anul vom vedea o altfel de barca si (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:40)

    visio [anonim]

    un alt real madrid; vom vedea o barca cu jucatori noi si vom vedea un real madrid far amuriniho; vom vedea o barca capabila sa inving asi echipe care isi baga curu in poarta si asteapt asa treaca 90 `...si in meciul de sambata cu real si in meciul din seara asta am vazut adversarii barcei aparandu-se cu 11 jucatori...
    marele real madrid a avut 3 ocazii in 90` si a marcat de 2 ori; restul timpului s-a aparat; la primul gol, valdez dormea pe el tot asa cum dormea si in seara asta; a iesit la 12 m de poarta sa apere ce? deci, valdez si tello tre sa plece de la barca; sunt mult sub pretentiile clubului; si sa nu uitam de guardiola care in meciul cu real madrid are aparare din 3 oameni; aproape ca nu i-a invitat pe madrileni sa vina peste valdez; dar chiar si asa rm a dat un gol pe bune si unul cu ajutorul lui puyol...
    • 0 (0 voturi)    
      Barca echipa pacii (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:37)

      Jorge [anonim] i-a raspuns lui visio

      Sa ai 75% posesie iar echipa adversa sa aibe mai multe suturi pe poarta decat tine inseamna ca esti o rusine pentru fotbal! Real Madrid sambata a controlat meciul cedand deliberat initiativa. N-au avut nici macar o emotie. Chelsea aseara avea cam acelasi numar de suturi pe poarta ca barcelona. Asta inseamna eficienta si din cauza asta au trecut mai departe. Eficienta + tactica e ceea ce le lipseste celor de la Barcelona. A fost ok si ce jucau ei inainte ca mai minteau fotbalul, dar acum toti stiu ce trebe sa faci sa bati barcelona. Bielsa cu Atheltico Bilbao va castiga cupa Spaniei fara probleme.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo Chelsea! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:58)

    gigi [anonim]

    In sfarsit Chelsea a reusit ceea ce a dovedit si in 2009, ca au fost peste Barca. Un joc pragmatic, indarjit, cu elemente cheie si goluri frumoase. Imi pare rau pt Barca, dar de data asta a fost momentul Chelsea. Drogba si Lampard o meritau din plin. Meciul a fost o reala finala
    • 0 (4 voturi)    
      Ei lasa ca acum n-au fost peste Barca (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:26)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Pur si simplu a fost o chestie de noroc si cam atat. Uneori iti iese alteori nu. Dar in mod sigur Chelsea nu poate practica un astfel de joc in campionat. In general astfel joaca o echipa care stie ca e mai slaba. Dar de acord cu tine in 2009 Chelsea a fost mai buna ca Barca si a fost o rusine pentru fotbal ce a facut arbitrul atunci. Cel putin 2 penaltiuri neacordate pentru Chelsea.
  • +7 (7 voturi)    
    mai Messy, mai... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 1:29)

    zaboo [utilizator]

    pai mai ieri te invatase Ronaldo ce se faci cu mingea aia, da' degeaba... =))=))
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari Chelsea! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 2:39)

    taranistu [utilizator]

    Multumim Barca!
  • -2 (2 voturi)    
    Messi (Miercuri, 25 aprilie 2012, 8:49)

    MM [anonim]

    Daca Messi e cel mai bun fotbalist din lume atunci Ronaldo, Ibrahimovici sau Roben sunt cei mai buni din Univers! Messi e un jucator bun doar la o echipa. Ceilalti sunt buni la orice echipa!
    Daca Tello si Quenca sunt viitorul Barcelonei, atunci nu mai ramane decat sa le urezi bafta la salvarea de la retrogradare!
  • -1 (3 voturi)    
    :)) (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:20)

    anonim [anonim]

    Incep sa cred ca cei care comentati parca nu ati vazut meciul.E foarte clar ca Barcelona a fost,este si va fi mult mai buna ca Chelsea.Aseara a fost vorba de noroc.Cu acel stil de fotbal Chelsea ar fi trebuit cel mult sa ias din grupe si atat.Sa joci aproape un meci intreg cu speranta sa treaca timpul cat mai repede si poate ne calificam,asta se numeste antifotbal.Eu cred ca fani echipei Barcelona sunt mai multumiti ca a pierdut Barcelona si a jucat bine decat sa fi castigat cu un joc ca a lu' Chelsea ....
  • +1 (3 voturi)    
    Barcelona eliminata din CL (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:27)

    Iulian [anonim]

    Cred ca majoritatea celor care au comentat sunt un pic rautaciosi. E normal ca fiecare echipa sa prinda perioade mai proaste, scaderi de forma (chiar si "extraterestrii"). Sa nu uitam ca in ambele manse cu Chelsea au avut o gramada de bare, asa ca putem accepta ca Chelsea s-a calificat in finala cu foarte mult noroc. Si, in caz ca va intrebati, sunt fan Real de cand eram mic.
  • +1 (1 vot)    
    Ce meci! Ce jucatori! Ce public! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 12:54)

    Microbist pretentios [anonim]

    A fost un spectacol total, o lupta pe viata si pe moarte si un public splendid! Merita sa-ti pierzi o seara, ca sa urmaresti un meci al Barcelonei, chiar cand pierde...
    Recunosc ca, invidios si frustrat, am dorit infrangerea Barcelonei. Ma saturasem de nesfarsitele ei triumfuri, de antrenorul ridicat pe brate, de Messi cel cu gura pana la urechi... Ieri seara, dupa triumful lui Chelsea, m-am bucurat, insa cu un sentiment de vinovatie. Imi parea rau de Barcelona, dar era timpul sa mai castige si altii. ALtfel fotbalul si-ar pierde din savoare...