FRF isi cere scuze dupa ce unui copil i-a fost confiscat un banner inofensiv la meciul Steaua - FC Vaslui

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 12:25 Sport | Fotbal

"Vreau si eu ceva: Steaua campioana", a fost mesajul considerat instigator de observatorul partidei Steaua vs FC Vaslui, Gheorghe Nedelescu. La o zi distanta, FRF isi cere scuze fata de Marius Ciobanu, pustiul de noua ani care a indraznit sa afiseze respectivul mesaj pe Ghencea. "Federatia Romana de Fotbal considera normal sa-i ceara scuze micutului suporter stelist, Marius, căruia, vineri, i-a fost confiscat bannerul de sustinere a echipei sale favorite", a precizat Mircea Sandu pe site-ul oficial al FRF-ului.

Ce s-a intamplat pe Ghencea

La meciul dintre Steaua si FC Vaslui (0-1), Marius Ciobanu (9 ani) a afisat un banner la tribuna I a stadionului Ghencea. Mesajul miculutui a fost: "Vreau si eu ceva: Steaua campioana!". La indemnul observatorului Gheorghe Nedelescu, banner-ul a fost confiscat.

La cateva ore distanta, Mircea Sandu a postat un comunicat in care isi cere scuze pentru cele intamplate pe stadionul din Bulevardul Ghencea.

"Fie si in conditiile in care nu este implicata in organizarea jocurilor din cadrul campionatului Ligii I, dar elaborand si aproband regulamentele de desfasurare a activitatii fotbalului din tara noastra, Federatia Romana de Fotbal considera normal sa-i ceara scuze micutului suporter stelist, Marius, caruia, aseara, cu ocazia meciului FC Steaua  - SC Vaslui, i-a fost confiscat bannerul de sustinere a echipei sale favorite. Observatorul de joc, delegat la aceasta partida, a aplicat ad-litteram regulamentul, dar suntem de parere ca, pe viitor, se impune ca toti observatorii de joc sa dea dovada de flexibilitate si sa judece situatiile de la caz la caz", a declarat Mircea Sandu pe frf.ro.

"Regretand incidentul, il invitam pe micutul stelist, impreuna cu parintii sai sau cu unul dintre ei, la sediul FRF, in oricare dintre zilele lucratoare ale saptamanii viitoare, pentru a i se inmana, in semn de scuze si de consolare, un tricou al echipei noastre nationale si o minge", a completa Mircea Sandu.


Citeste mai multe despre   






















1973 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    instigator? (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 12:40)

    thebblack [utilizator]

    ma intreb ce i-o trece prin cap observatorului respectiv, precum si ce regulament interpretat "ad-literam" interzice un astfel de mesaj?

    ce urmeaza? sa ii dea afara pe cei care striga "hai ****!"? sa ii aresteze pe cei imbracati in culorile echipei favorite? astea oricum sunt mult mai instigatoare decat mesajul de pe bannerul repsectiv.
  • +3 (3 voturi)    
    cea mai buna scuza este ... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 13:02)

    egroeg [anonim]

    sa plece acesti doi indivizi,Sandu,Dragomir,care au bulversat intreg sistemul fotbalistic romanesc.
  • -3 (7 voturi)    
    Bravo Mircea Sandu! (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 13:02)

    aaa [anonim]

    Frumos din partea domnului Mircea Sandu. Felicitari!
  • +4 (4 voturi)    
    Noi muncim nu gândim! (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 13:16)

    scepticul [anonim]

    Ce...regulament? Ăștia mai întâi dau (cu bâta-n baltă) și apoi gândesc. C-așa-i în fotbal și în poliție!
  • +3 (3 voturi)    
    "Inteligenta" FRF (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 13:57)

    calu [anonim]

    Evenimentul arata nivelul de inteligenta al oamenilor din fobalul romanesc... Imaginati-va ca astfel de indivizi ar lucra la aeroport , control vamal etc - ce nebunie ar creea!
    Acum FRF (nu mircea sandu - observati ca nu am folosit majuscule pentru un om atat de mic...) incearca sa dreaga busuiocul. Sunt penibili!
    Copile, fii demn si refuza invitatia...
    • +1 (1 vot)    
      Ba nu... (Duminică, 22 aprilie 2012, 4:20)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui calu

      sa se duca cu tatal lui si tatal lui sa-i faca de kakao..
  • +3 (3 voturi)    
    fotbal (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 14:17)

    scas [anonim]

    in legatura cu incidentul mafiotul corleone a afirmat ca observatorul si-a facut datoria. ulterior,licheaua de sandu si-a cerut scuze. cand mama dracului scapam de astia doi,oameni buni? e nevoie de proteste de strada ? le vom face pana la urma...
  • +3 (3 voturi)    
    dilema (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 14:24)

    ady [anonim]

    cum ramane cu mafia din FRF? de 20 de ani acelasi fotbal mizerabil si aceeasi lideri in FRF
  • +2 (2 voturi)    
    Nu scuze (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 14:44)

    Dan [anonim]

    Scuzele nu sunt de ajuns pentru a justifica prostia
    • +2 (2 voturi)    
      exact ... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 17:29)

      danio [anonim] i-a raspuns lui Dan

      e simplu, prostie clara
  • +3 (3 voturi)    
    Mafiotii de la FRF si Liga au devenit paranoici. (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 15:42)

    .... [utilizator]

    Cat timp vor conduce acesti excroci fotbalul romanesc nu vom avea nici o urma de performanta in fotbalul romanesc si implicit la nationala. Toate performantele echipelor de club, asa mici cum sunt, se bazeaza pe mercenarii adusi din alte campionate, al nostru nemaifiind capabil sa produca jucatori de valoare. Pana cand nu se va da echipelor din prima divizie licenta conditionata de existenta in cadrul clubului a centrelor de copii si juniori asa cum e in tarile cu fotbal adevarat, ne vom zbate in aceeasi mocirla.