FC Vaslui a inlocuit Steaua pe podiumul Ligii 1, dupa victoria cu 1-0 obtinuta vineri seara pe stadionul "Ghencea". Unicul gol a fost marcat in minutul 59 de catre brazilianul Wesley - golgeterul Ligii 1 cu 22 de reusite.

Wesley - principala arma a VasluiuluiFoto: AGERPRES

Partida a fost urmarita de peste 20.000 de suporteri care, in ultimele cinci minute, au cerut demisia antrenorului Mihai Stoichita. In plus, fanii bucuresteni l-au aplaudat pe patronul vasluian Adrian Porumbou, in momentul in care acesta a parasit arena.

"Am jucat perfect, atat pot sa spun. Trei puncte, sunt foarte importante, nu vreau sa vorbesc despre titlu. Pentru noi, este cam tarziu sa vorbim despre titlu." - Adrian Porumboiu, patron Vaslui.

Fara sa fie spectaculoasa ca in alte dati, echipa din Vaslui a demonstrat ca stie ce vrea: si-a vazut linistita de planul de joc, blocand posesia dezordonata si inofensiva a Stelei, asteptand in acelasi timp fazele fixe, momente pe care jucatorii lui Inacio stiu sa le interpreteze. Ocazia ideala a venit in minutul 59, cand Adailton a centrat perfect pentru Wesley - brazilianul, marcat la acea faza de Tatu (?!!), a reluat cu capul in poarta Stelei, marcand un gol care s-a dovedit in final decisiv.

Bucurestenii au avut sansele lor, reale, doar in forcingul de final: Mihai Costea a sutat in portar, din unghi, iar Florin Costea a ratat o finalizare simpla, din 12 metri. Imaginea de ansamblu a echipei a fost insa sinonima cu confuzia: alcatuirea primului "11", relatiile de joc, chiar si schimbarile efectuate de antrenorul Mihai Stoichita.

"Mi se pare o infrangere nemeritata: au avut doua ocazii si au dat un gol. Lumea se uita doar la rezultat, nu la ce incerc eu sa fac la Steaua. Cei care ma contesta sa se uite la statistici, sa vada ce s-a intamplat de fapt in seara asta. Este o infrangere nemeritata!" - Mihai Stoichita, antrenor Steaua.