Dinamo se mentine pe locul 2 in Liga 1, dupa succesul cu 3-1 obtinut pe terenul Concordiei Chiajna, echipa care a furnizat cele mai mari surprize din aceasta primavara. Reusita lui Dinamo a fost facilitata de dubla atacantului Marius Alexe care a deschis scorul in minutul 31 si a majorat la 2-0 in minutul 55, din penalty.

Marius Alexe, decisiv pentru victoria lui DinamoFoto: AGERPRES

Alexe a dedicat ambele goluri memoriei tatalui sau care a incetat din viata in urma cu doua luni: in momentul in care a aratat un tricou cu chipul tatalui sau, Alexe a izbucnit in lacrimi.

In masura considerabila, Dinamo datoreaza succesul si prestatiei portarului Cristi Balgradean: golakeeperul dinamovist a salvat trei situatii uriase, in primele 30 de minute, reusind sa tina scorul egal (0-0), iar spre final l-a blocat pe Do Santos, scapat singur spre poarta.

Chiajna a redus din diferenta prin Iordache (89), dar sperantele egalarii au fost "ingropate" de autogolul lui Petrovici (90+1).