Jose Mourinho: "Consider ca sunt un mare antrenor, ma gandesc sa ma retrag la 70 de ani"

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 13 aprilie 2012, 15:33 Sport | Fotbal

Jose Mourinho
Foto: realmadrid.com
​Jose Mourinho, una dintre cele mai importante figuri din lumea fotbalului, a dezvaluit o parte din planurile pe care le are, tehnicianul lusitan (in varsta de 49 de ani) intentionand sa se retraga din fotbal la varsta de 70 de ani. "Consider ca sunt un mare antrenor, pragmatic si dedicat meserieri mele. Ca sa fii campion trebuie sa ai un talen cu adevarat special. Sper ca in momentul in care ma voi retrage, undeva pe la 70 de ani, sa fiu mandru de ceea ce am realizat", a declarat Jose Mourinho, citat de presa iberica.

"Sa vorbesti despre tine nu este niciodata usor, mereu va fi cineva care va considera ca nu esti deloc modest. Cu toate astea, consider ca sunt un mare antrenor, pragmatic inainte de toate. Am considerat intotdeauna ca e mai usor sa muncesti in afara tarii tale, iar eu am avut abilitatea de a ma adapta la diferitele culturi ale lumii.

Cred ca nu merita sa te bucuri prea mult pentru un succes, nu de alta dar alte victorii sunt pe drum. Prefer sa ma uit la altii cum se bucura, stiind ca am contribuit la bucuria lor, ma face sa ma simt bine.

Ca sa fii campion trebuie sa ai un talent cu adevarat special. Ceea ce face diferenta este caracterul care serveste talentului existent.

Tatal meu a fost jucator si antrenor, dar niciodata nu m-a presat sa aleg drumul sau. Cand pregatesti echipe in atatea locuri, cea care sufera este familia. Parerea mea este ca daca ai un teren, o minge si cativa jucatori, poti sa joci fotbal oriunde in lume, din Africa pana in Asia.

Unde ma vad peste 20 de ani? Pe la finalul carierei cred, lucru care se va intampla cand voi avea 65 sau 70 de ani. Sper ca in acel moment sa fiu mandru de ceea ce am realizat. Fotbalul va continua sa fie o parte importanta din viata mea si dupa ce ma voi retrage. Simt ca fac parte din marea familie a fotbalului", a declarat Jose Mourinho, citat de Marca. 

José Mário dos Santos Mourinho Félix s-a nascut pe 26 ianuarie 1963 (are 49 de ani) la Setubal, in Portugalia. A pregatit de-a lungul timpului pe Benfica (2000), Uniao de Leiria (2001-2002), FC Porto (2002-2004), Chelsea (2004-2008), Inter (2008-2010) si Real Madrid (2010 - prezent).

A castigat, printre altele, de doua ori Champions League: cu FC Porto (2004) si Inter (2010).


Citeste mai multe despre   























2184 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Jose (Vineri, 13 aprilie 2012, 16:15)

    becicherec [utilizator]

    Este pe cât de talentat,pe atât de modest!!
  • +4 (8 voturi)    
    lol... (Vineri, 13 aprilie 2012, 16:35)

    me [anonim]

    este un mare antrenor... dar un om mic...
    un mare om nu se lauda singur...
  • +4 (6 voturi)    
    muriniho (Vineri, 13 aprilie 2012, 16:54)

    romica [anonim]

    este prea laudaros.
  • +2 (6 voturi)    
    proasta veste! (Vineri, 13 aprilie 2012, 16:58)

    G [anonim]

    Deci inca 20 de ani de instigari, birfe, imaginatie bolnava, contestari arbitraje corecte, antifotbal cind adversarul e prea tare, scos ochii, asteptat arbitrii in parcare???
    Ma gindesc ca nu degeaba e nascut in aceeasi zi cu Ceausescu, alt special, fara indoiala.
  • +6 (8 voturi)    
    !!! (Vineri, 13 aprilie 2012, 17:17)

    cicio [anonim]

    Mou creeaza propria bula...urmeaza criza.
  • +3 (5 voturi)    
    gaunosu (Vineri, 13 aprilie 2012, 17:33)

    tyut [anonim]

    asa este mare antrenor mic caracter ,eu spun ca nu intra in topul fotbalului ca legenda .
  • +3 (5 voturi)    
    mou (Vineri, 13 aprilie 2012, 17:49)

    marius [anonim]

    e atat de nesuferit ca om incat nici cu miere nu l inghiti,
    dar talent are ca antrenor, pacat ca nu face si spectacol cu echipele pe care le antreneaza
  • +1 (3 voturi)    
    Plin de modestie.... (Vineri, 13 aprilie 2012, 19:48)

    Didos [anonim]

    totusi latinii aveau un aforism : sic transit gloria mundi. Nimic nu este etern; sa-l vad pe Mourinho, facand o echipa mare din Granitul Babadag ,fara sa aiba material uman de maxima calitate !
  • +1 (3 voturi)    
    ai grija ce-ti doresti (Vineri, 13 aprilie 2012, 19:49)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    sa nu devii icoana pt. stapinul mioarelor, la el la palat... :)))
  • +1 (1 vot)    
    traduceti cu grija (Vineri, 13 aprilie 2012, 20:28)

    alex [anonim]

    ceea ce a spus el este ca NU e usor sa antrenazi in alte tari decat cea natala, si ca e dificil sa antrenezi in multe colturi ale lumii.

    si a incheiat prin a spune ca atunci cand se va retrage VA PARASI famila fotbalului. A spus ca atunci cand se va retrage va urmari fotbal dar nu isi va mai da cu parerea. in ziua retragerii, dupa ultimul meci din cariera, va parasi familia fotbalului.

    Macar traduceti cu google translate.

    in rest , nu imi dau cu parerea despre el ca om sau antrenor
  • 0 (0 voturi)    
    sa-l vedem! (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 7:46)

    bors cu miere [utilizator]

    daca e asa bun, sa ia o echipa din esalonul secund, din orice tara vrea el, sa o promoveze, sa castige campionatul si pe urma si liga campionilor....brian clough anyone?
  • 0 (0 voturi)    
    Modest (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 10:23)

    jaef [anonim]

    Revolutioneaza fotbalul cu autobaza la Inter contra Barcelonei,acum are o echipa care se apara toti odata,si ataca in haita,de mijlocul terenului,joc frumos nu a auzit.Toti pun pase pe jucatorul din centrul careului ,care o bubuie cat poate.