Stefan Radu, in pericol sa fie amendat dupa ce a salutat galeria lui Lazio cu un gest asemanator celui nazist

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 8 aprilie 2012, 15:25 Sport | Fotbal

​Stefan Radu ar putea fi amendat de judecatorul sportiv Giampaolo Tosel dupa ce a salutat galeria echipei Lazio cu un gest asemanator celui nazist, informeaza agentia Ansa. Totul s-a intamplat la finalul disputei dintre Lazio si Napoli, contand pentru etapa cu numarul XXI din Serie A.

"Printre atatea gesturi de bucurie, a fost fotografiat si salutul fundasului Radu Stefan catre Curva Nord. Romanul i-a salutat pe tifosi cu bratul drept ridicat, intr-un fel de salut roman", scrie agentia Ansa, citata de Mediafax.

"Jucatorul, care a copiat un gest facut in urma cu mai multe sezoane de Paolo Di Canio pe Olimpico, va fi mai mult ca sigur amendat de judecatorul sportiv Giampaolo Tosel în urmatoarele zile", completeaza agentia Ansa.

Dupa un gest asemanator, Paolo Di Canio a fost suspendat si amendat in 2006 cu 10.000 de euro. Fotbalistul a facut respectivul salut la finalul meciului Lazio vs Livorno.


Citeste mai multe despre   























2543 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    au ajuns rau (Duminică, 8 aprilie 2012, 15:44)

    giovanni spaghetesse [anonim]

    verii nostrii peninsulari.
    nici la salutul stramosilor nu mai au voie!

    de fapt era salutul dacic, caci, dupa cum se stie, romanii au invatat latina de la daci !

    penibil pentru acel judecator !
    • +4 (8 voturi)    
      adica (Duminică, 8 aprilie 2012, 16:24)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui giovanni spaghetesse

      Nu ne-a ajuns ca ne dam urmasii Romei, acum ii facem pe romani sa fie urmasii Sarmisegetusei :))
      Recunosc ca sunt unele argumente interesante aduse de cei care sustin ca romanii s-ar trage din daci, dar mai e mult pana sa stim cu adevarat cum a fost (probabil nu vom stii niciodata).
      http://www.youtube.com/watch?v=duj_84hnc58&feature=related
      • -2 (2 voturi)    
        hahaha ! (Duminică, 8 aprilie 2012, 18:58)

        giovanni spaghetese [anonim] i-a raspuns lui sentenced

        napoleone savesco zice ca protodacii au fost stapani in asia !

        apropo, sunt istorici greci care dau originile grecilor in china !

        oricum, grecii nu's ioropeni, niste parveniti din armenia. :)

        se pare ca au furat tot ce stiau de la evrei.
    • +4 (4 voturi)    
      ati ajuns rau...sovinistilor (Duminică, 8 aprilie 2012, 17:08)

      alex [anonim] i-a raspuns lui giovanni spaghetesse

      sunteti penibili rau frate cu tot cu propagandele comuniste ale lui napoleon savescu ! invata istoria adevarata... imperiul roman a copiat cultura,arhitectura,alfabetul si limba (ulterior transformand-o in latina) de la grecii antici, nu de la un mic trib germano-tracic precum dacii..de care se stiu atat de putine lucruri ! nu mai modificati si falsificati istoria sovinistilor
    • 0 (0 voturi)    
      IRRIDUCIBILI FASCISTI (Duminică, 8 aprilie 2012, 21:57)

      IRRIDUCIBILI FASCISTI [anonim] i-a raspuns lui giovanni spaghetesse

      Nu te mai bate cu pumnul in piept daca nu stii despre ce este vorba. Salutul este interpretat de galeria lui Lazio ca un salut fascist. Si nu este primul caz. Amintiti-va de marele Di Canio. La fiecare meci in Curva Nord sunt afisate simboluri fasciste. Irriducibili sunt recunoscuti ca fiind fascistii din Italia. Imi amintesc de un banner de la un derbi Lazio - Roma: "Auschwitz la vostra patria, i forni le vostre case“. Plus, reactia suporterilor fata de jucatorii de culoare. Foarte greu acceptati de galeria lui Lazio! Un adevarat infern pentru ei. Deci, salutul este FASCIST. Irriducibili sunt cunoscuti in toata Europa ca o galerie de extrema dreapta. Simpatizanti ai regimului Fascist/Nazist. Irriducibili, cea mai de temut grupare ultras din intreaga Europa. Si culmea, la originea ei sta un fost general fascist. Deci, gura mica. Ziaristul nu e prost. Stie el ce stie.
  • +5 (9 voturi)    
    salutul roman are 2500 de ani vechime (Duminică, 8 aprilie 2012, 16:06)

    Eneas [anonim]

    iar svastica ,de la mozaicurile romane, la vasele Greciei Antice, la templele hinduse, picturile budiste, cultura nativilor Nord Americani, este vazuta ca un simbol religios.

    Numele “Svastica” provine din sanscrita unde “su” inseamna “bun” iar “vasti” insemna viata. Traducerea aproximativa ar fi “viata buna” sau „sa traiti bine!.sa fie amendat si cel care ne dorea” su vasti ” sau ”trailes baftalo ”

    dar cand esti supusul hexagramei,amendezi orice e contrar vitelului de aur!
    • +3 (5 voturi)    
      . (Duminică, 8 aprilie 2012, 16:46)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      si Arbeit Macht Frei avea alta conotatie dinainte de holocaust, dar nu vezi pe nimeni cu lozinca scrisa deasupra biroului
      • 0 (2 voturi)    
        nu vorbesc de ziceri germane sau simboluri (Duminică, 8 aprilie 2012, 17:31)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui adi

        germane!desi vad ca simbolul comunist al Zidului Despartitor a fost adoptat in Israel fara probleme !Ciocanul lui Thor nu va trebuie ,ca era o arma de nivelat muntii si la voi se fac ghesefturi ,nu se munceste!
        dar pentru tine ,sa mai faci un pas inainte=acoperământul mormântului Mariei de Mangop, a doua soție a lui Ștefan cel Mare, din 1477, este împodobit cu svastici, Svastica este, în genere, semnul distinctiv al raselor ariene, și în special al ramurei tracilor, din care se trage și poporul român, prin daci!doar nu o sa ne luati si simbolurile mai adi,asa baiat inteligent cum are ruhala !!??
      • +2 (2 voturi)    
        Conteaza si opinia echipei Lazio ! (Duminică, 8 aprilie 2012, 17:38)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui adi

        "Unele organe de presă au publicat fotografia fotbalistului Ştefan Radu, luată ieri după bucuria victoriei echipei Lazio în meciul cu Napoli, atribuindu-i fapte ce fac apologia fascismului. Fotografia a fost luată dintr-un film ce reproduce cu exactitate mişcarea jucătorului, care se îndrepta spre tribună pentru a sărbători succesul cu fanii şi nu are legătură cu niciun alt gest. De altfel, faptul că jucătorul este tânăr, provine dintr-o ţară din Europa de Est şi nu este familiarizat cu mediul politic şi cultural italian ar fi trebuit să determine pe orice observator atent să prezinte şi să comenteze corect ceea ce prezintă cititorului. Lazio a disputat un meci excepţional pentru a-i aduce un omagiu lui Giorgio Chinaglia şi pentru a fi alături de tânărul Mirko într-un moment delicat al vieţii lui: jucătorii şi-au demonstrat mândria de a aparţine acestui club, istoriei sale şi şi-au manifestat apropierea de suporteri într-o demonstraţie de spirit şi participare care constituie un exemplu pentru întreg fotbalul italian. A încerca să se «murdărească» o zi de mare valoare etică şi sportivă cu aceste mistificări vulgare constituie o ofensă adusă tuturor fanilor, aşa cum este şi dezinformarea voluntară cu scopul de a perturba drumul echipei Lazio în faza finală a campionatului", se arată în comunicatul echipei Lazio - citat Mediafax.

        @HTN: ar fi util sa prezentati si celelalte opinii, pentru a informa impartial
  • +1 (3 voturi)    
    un vechi salut (Duminică, 8 aprilie 2012, 16:44)

    efz [utilizator]

    milenar, unde saluti soarele si i-ti arati respectul fatadecel care da viata planetei. dar prosti sunt multi si din pacate platim din cauza lor, nu ne apara nimeni de ei. daca il amendeaza ar trebui sa nu plateasca si sa ii cheme in apararealui pe citiva istorici.
  • +2 (2 voturi)    
    Jenant (Duminică, 8 aprilie 2012, 17:07)

    catalin [anonim]

    E cel putin jenant sa amendezi pe cineva pt ca a folosit milenarul salut roman in tara in care a aparut ....
  • -1 (3 voturi)    
    se pare ca (Duminică, 8 aprilie 2012, 17:15)

    canaris [anonim]

    Se pare ca Giampaolo Tosel nu cunoaste istoria Impe-
    riului Roman.
    Asta e italian pur sange sau oare are stramosi iudaici, care au fugit in sec. al XV -lea din Spania de frica Inchizitiei ????!!111
  • +3 (5 voturi)    
    inapoi la scoala (Duminică, 8 aprilie 2012, 19:00)

    dipling [utilizator]

    ce bine li se potriveste sfatul lui MRU chiar si fotbalistilor.

    un dram de cultura generala e necesar indiferent ca esti fotbalist, profesor sau sofer... dar de la atata dat cu capul in minge, cine stie ce o fi prin el... terci!
  • 0 (0 voturi)    
    salutul roman (Duminică, 8 aprilie 2012, 22:13)

    thebblack [utilizator]

    este un simbol vechi, adevarat. dar este un simbol preluat de nazisti si "murdarit" pana la a fi inutilizabil. pentru ca indiferent daca va convine sau nu, in memoria omenirii nu va ramane "ave caesar!" ci "heil hitler!"
    • 0 (0 voturi)    
      depinde (Luni, 9 aprilie 2012, 9:29)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      frumusetea e in ochii privitorului. daca salutul roman e facut la Berlin e posibil sa ai dreptate insa cand e facut la Roma nu mai ai argumente.