Surse: DNA a pus sechestru pe bunuri apartinand lui Mircea Sandu si lui Dumitru Dragomir

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 5 aprilie 2012, 21:17 Sport | Fotbal

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au pus sechestru pe bunuri mobile si imobile ale presedintelui FRF, Mircea Sandu, ale presedintelui LPF, Dumitru Dragomir, si ale celorlalti zece membri ai Comitetului Executiv cercetati in cazul excluderii Universitatii Craiova, au declarat, joi, surse judicare pentru Mediafax.

Sursele citate au precizat ca DNA a pus sechestru pe un imobil apartinand lui Mircea Sandu si pe trei imobile ale lui Dragomir.

In dosarul dezafilierii Universitatii Craiova, la 13 octombrie 2011, procurorii au inceput urmarirea penala fata de cei 12 membri ai Comitetul Executiv la data excluderii Universitatii, fata de Federatia Romana de Fotbal si fata de Liga Profesionista de Fotbal:
  • Mircea Sandu - presedinte FRF;
  • Dumitru Dragomir - vicepresedinte FRF si presedinte LPF;
  • Ioan Octavian Goga - vicepresedinte FRF, reprezentant al fotbalului amator;
  • Marius Stan - presedintele clubului Otelul Galati, reprezentant al gruparilor din Liga I;
  • Marian Palarie - reprezentant al fotbalului feminin;
  • Cornel Costica Sfaiter - presedintele clubului FC Botosani, reprezentant al Ligii a II-a;
  • Paul Costas - reprezentant al cluburilor cu activitate exclusiva de copii si juniori;
  • Ioan Sorin Terbea - reprezentant al fotbalului in sala;
  • Liviu Cristian Bobar - presedinte al CSM Scolar Resita, reprezentant al Ligii a III-a;
  • Vasile Avram - presedinte CCA;
  • Marin Rusen - presedinte al Juventus Bucuresti, reprezentant al Ligii a II-a;
  • Stefan Stana - presedinte al AFC Berceni, reprezentant al Ligii a III-a;
Mircea Sandu si avocatul sau au mers, joi, la sediul DNA unde au stat circa o jumatate de ora, Cristian Ene afirmand la iesire ca au dat niste declaratii si precizand ca nu s-a pus sechestru pe bunurile federatiei sau pe cele ale conducatorului acestui for.

Doi procurori ai Directiei Nationale Anticopruptie au fost prezenti, joi dimineata, la sediul LPF, in legatura cu ancheta privind excluderea Universitatii Craiova, au declarat pentru agentia de presa citata surse din cadrul LPF. Potrivit unor surse implicate in acest dosar, un agent procedural al DNA a inmanat conducerii ligii o copie a ordonantelor de punere sub sechestru a unor bunuri.

Istoria cazului "Craiova"

In data de 20 iulie 2011, Comitetul Executiv al FRF a votat dezafilierea echipei Universitatea Craiova, excluderea avand la baza faptul ca Stiinta ar fi chemat in instanta forul fotbalistic.

Toti cei implicati in cazul "Universitatea Craiova" sunt invinuiti de abuz in serviciu si de sustragere de bunuri de sub sechestru. Pedeapsa pe care o risca este cuprinsa intre sase luni si 15 ani de inchisoare.

Urmatorul termen stabilit in acest proces este 27 aprilie 2012.


Citeste mai multe despre   



















3655 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Sa fie (Joi, 5 aprilie 2012, 21:22)

    becicherec [utilizator]

    primit!
  • +9 (9 voturi)    
    Fotbal (Joi, 5 aprilie 2012, 21:50)

    obs. [utilizator]

    Iata ce nume,a-ti mai auzit de aceste persoane pana acum.Eu nu,putin de avram si de terbea cand au fost putin retinuti.Atunci sa ne mai miram ca fotbalul a ajuns unde a ajuns.Cu acei membrii asa zisi nasu si mitica au transformat fotbalul in jucarie proprie.
  • +9 (13 voturi)    
    Prea tare (Joi, 5 aprilie 2012, 22:04)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca a ajuns sa se intample asa ceva in RO :) Un semn cat se poate de bun. Pacat ca populatia risca sa aduca PSD inapoi la putere.
    • 0 (4 voturi)    
      Sa stii ca ai dreptate (Vineri, 6 aprilie 2012, 0:06)

      fny.ro [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Mare pacat, chiar mare pacat numai ca se gandesc unii sa voteze cu usl... Om trai si om vedea...
  • -5 (5 voturi)    
    Nu zău? (Joi, 5 aprilie 2012, 22:12)

    mamablu [anonim]

    Sursele judiciare sunt... Mititelu, Mititelu şi Mititelu. Hahahahaha!
  • +7 (7 voturi)    
    Maricelu (Joi, 5 aprilie 2012, 22:28)

    Jorin [anonim]

    ce ironie a sortzii!!!
    Sa fitzi MARI si TARI si sa va infunde mititelu!
  • +1 (1 vot)    
    Sa fim seriosi ! (Vineri, 6 aprilie 2012, 7:52)

    Didos [anonim]

    Nimeni nu-i poate face nimic bonomului ,lapte si miere , Hopa Mitica si nici infailibilului si incoruptibilului Mirciulica. Totul este un joc de glezne,o frectie la un picior de lemn , iar Mititelu o sa moara cu dreptatea de gat ! Se va intampla , ce s-a intamplat in procesul transferurilor dubioase din fotbal. Asa ca-l cred pe alifiosul Mitica , cand spune ca-l doare in borul de la palarie , de tot ce face DNA ! Bravo Mitica , bravo Mircica !
  • +3 (3 voturi)    
    Deratizarea fotbalului......... (Vineri, 6 aprilie 2012, 9:39)

    icu [utilizator]

    Foarte bine ca justitia isi face treaba !!!!!!!!!!! Sper ca aceasta ,,deratizare" sa nu ramana in coada de peste !!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    o noua petrada a DNA-lui (Vineri, 6 aprilie 2012, 11:42)

    Tepes [anonim]

    Nu ii am la suflet pe cei din FRF se vede unde au dus fotbalul romanesc. Dar exista un dar. DNA iar lucreaza dupa ureche. Din cei 12 urmariti penal sunt uni care nu au votat pentru excluderea Universitatii Craiova. De ce si ei sunt urmariti penal sau DNA incerca iar sa arunce o petrada de fum sa arate ce ei MUNCESC DAR NU GANDESC. Apoi daca in regulament se specifica negru pe alb ca clubul care actioneaza in instanta este exclus atunci ce face DNA? Prosti mari. Ba desteptilor faceti un dosar beton sau vreti sa dati bine pe sticla. Daca DNA pierde procesul cu Sandu si Mitica atunci procurori care s-au ocupat de dosarele din fotbal sa fie demisi si sa plateasca toate cheltuielile.
  • 0 (0 voturi)    
    Mitica (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:46)

    Mitica [anonim]

    Un infractor mai mare ca Mititelu nu am cunoscut in viata mea. S a trezit asta sa ceara 50 mil despagubiri pe echipa lui de doi lei. Pai sa spuna Mititelu cand chema jucatorii, le dadea ceva bani din mana si ii punea sa semneze vezi doamne un stat si de fapt era un nou contract. Ulterior jucatorul nu si primea banii, se ducea la comisii si depunea memoriu si aparea mititelu cu noul contract. Si la revedere cu obligatiile lui fata de jucator. Domnul corectitudine vb acum, de ce nu se autosesizeaza Dna ul??? Sa ne mai lase... Dna ul ar trb sa stie cum se instrumenteaza un dosar nu sa fie facutev la apelu de noapte!!!!!! Rusine!!!! In locul lui Sandu as sesiza Fifa si Uefa, poate ne scot astia din fotbal si nu am mai avea parte de toti neavenitii de asa zisi patroni, Miliardari de Carton. Mai luati ex de la cei din vest.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:32)

    Sergiu [anonim]

    Si voi chiar credeti ca porcul zboara ? Oare asta e o alta manevra a mafiotilor, DNA sechestreaza, sunt gasiti nevinovati si statul roman le pletesc despagubirile si banii blocati, vorbind de actiuni, pejudicii morale, etc. , astea la ce % se vor replati acestor mafioti cind vor fi gasiti nevinovati, ca in ultima perioada nu imi aduc aminte sa fie vre-un mare trasfer de jucatori trimisi in afara tarii, din care sa zica FRF-ul fac si ei un castig, dor nu se imbogatesc don licente si bilete la stadion si tranferuri interne, acestor mafioti trebuie sa le curga banii cumva, si se pare ca au gasit de muls vaca ... statu roman , se numeste....