Josep Guardiola: "Nu suntem favoriti la castigarea Champions League"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:15 Sport | Fotbal

Josep Guardiola
Foto: fcbarcelona.com
Barcelona a ajuns pentru a cincea oara consecutiv in semifinalele Champions League, dupa ce a invins, scor 3-1, pe AC Milan. "Nu suntem favoriti la castigarea competitiei. Avem alaturi nume mari precum Bayern si Real Madrid. Sunt foarte mandru de jucatorii mei, au fost din nou fantastici", a precizat Josep Guardiola, tehnicianul campioanei Europei.

"Asa cum ma asteptam, am intalnit o echipa Milan foarte puternica, cu multa experienta in Liga Campionilor. Am avut 21 de suturi la poarta, spre deosebire de trei ale italienilor. Sezonul este lung, nimic nu este jucat, suntem doar in semifinale. Nu cred ca suntem favoriti la castigarea trofeului. In competitie mai sunt nume mari precum Bayern, Real Madrid... Barcelona a reusit in ultima perioada sa castige de doua ori competitia, plus cinci semifinale consecutive. Nu e putin lucru. Jucatorii mei sunt minunati, sunt foarte mandru de ei. Cel mai dificil lucru este sa poti sa ramai la un nivel inalt, sa castigi inca o data dupa ce de-abia ai facut-o. Cred ca am meritat calificarea" - Josep Guardiola, antrenor FC Barcelona.

"Suntem dezamagiti pentru ca al doilea penalti a venit cu putin timp inainte de pauza. Ei aveau nevoie de gol, iar noi am fi putut profita in a doua repriza de acest lucru. E pacat ca se intampla asa ceva in fotbal, primul penalti a fost un dar din partea arbitrului. Barcelona a dovedit ca este o forta, o echipa greu de invins, o formatie care joaca la cel mai inalt nivel. Trebuie sa joci perfect pentru a castiga in fata Barcelonei, iar noi am comis unele erori" - Massimiliano Allegri, antrenor AC Milan. 

Barcelona - Milan 3-1 (Messi 11, 41 ambele din penalty, Iniesta 53 - Nocerino 32)


Citeste mai multe despre   



















2738 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    calificare cu arbitru (Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:23)

    Gugu1 [utilizator]

    Aseara s-a vazut clar asta; Barca a cistigat cu ajutorul arbitrului (penalty-ul 2 a dezechilibrat partida). Si n-are sanse in fata lui Bayern sau chiar a Real-ului.
    • +3 (3 voturi)    
      nu are deloc (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:26)

      huga [anonim] i-a raspuns lui Gugu1

      asa este... e destul de nasol sa stii ca nu poti castiga contra lor, daca nu ii ajuta arbitrul pe cei de la barcelona, se intampla sa te bata si cu 5-0...
  • +4 (4 voturi)    
    Gust amar... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:24)

    des [anonim]

    Barcelona putea castiga si fara rusinea aceea de arbitru!
    Impotriva Barcelonei ca sa ai o sansa trebuie sa joci la 150% din potential si sa nu ai parte nici de decizii bizare de arbitraj! La ambele de mai sus Milan a stat rau...
    La 1-1 la pauza cred ca altfel ar fi stat lucrurile!
  • +2 (8 voturi)    
    Doua penaltiuri gratuite, pentru Barca (Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:25)

    Metec [utilizator]

    Nu stiu ce parere aveti voi, dar mie mi s-au parut DOUA penaltiuri facute cadou Barcelonei, de un arbitru usor de dus de nas. La primul, simularea lui Messi a fost evidenta, la al doilea, pentru un astfel de fault nu se da penalty, ci lovitura libera indirecta, cel mult. Nu inseamna ca victoria Barcelonei nu a fost logica si meritata! Au fost si raman cei mai buni din Europa.
    • +3 (7 voturi)    
      Poate al doilea (Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:31)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Metec

      Incearca sa vezi o reluare din spatele portii la primul penalty si ai sa vezi ca nu a fost un dar.
    • 0 (4 voturi)    
      gratuitati sunt pe la magazin doar.. (Miercuri, 4 aprilie 2012, 17:41)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Metec

      daca se crede ca barcelona e ajutatade arbitri se face o mare greseala , vroiati sa castige milan care a avut 3 suturi pe spatiul portii... si nu a legat mai mult de 10 pase consecutive !
      intai invatati fotbal si dupa criticati arbitri... se fac greseli la orice nivel.

      Bayern - Real 4-2 :),

      nu o sa se compare niciodata cu barca niciuna din echipelede mai sus.

      A castigat fotbalul .
  • -1 (9 voturi)    
    Cu asemenea arbitraj... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:29)

    marcu [anonim]

    si Foresta ar avea sanse in CL!
  • +2 (8 voturi)    
    despre arbitri... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:07)

    geo12 [utilizator]

    De ce fanii rivalelor Barcelonei vad mereu doar ce vor? Cele 2 penalty-uri acordate au fost acordate corect conform regulamentului. Poate al doilea a fost "incorect" dpdv al spiritului jocului, dar tinerea a fost evidenta: poate Busquets ar fi ajuns sa dea cu capul in acea minge daca nu se agata Nesta de el ca un scai! De cand placajele ca la rugby sunt permise in fotbal? Si nu uitati de cele 2 penalty-uri refuzate Barcei in tur.
    • -3 (5 voturi)    
      Tot despre arbitri... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:29)

      mem [anonim] i-a raspuns lui geo12

      Pai daca e sa fim corecti pana la capat atunci poate ne explici de ce in repriza a doua nu a mai fost acordat penalty la Ibrahimovic in aceeasi nota de arbitraj...
      Sau sugerezi ca nefiind acordate cine stie ce penalty-uri in tur trebuiau acordate acum din astea gratis?
      • +3 (5 voturi)    
        0 (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:57)

        alin [anonim] i-a raspuns lui mem

        pentru ca la ibrahimovic nu a fost penalty; arbitrul era la 3 m de faza si se uita foarte atent....asta se vede foarte bine pe transmisia TV
        • 0 (4 voturi)    
          Comentariu (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:29)

          Vasile Puscoci [anonim] i-a raspuns lui alin

          La Ibrahimovic a fost penalty clar. Pe Nesta la placat Puyol si a cazut ca in bazin Busquets ;i arbitrul a acordat penalty.
          Trebuia sa castige prin goluri Barcelona, nu prin penalty-uri. Caca Barcelona
      • +2 (4 voturi)    
        lasa frustrarile... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:26)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui mem

        si uita-te de 100 de ori la reluari ! nu a fost nimic la Ibrahimovici.
  • -2 (6 voturi)    
    M-am saturat (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:49)

    Dan [anonim]

    E ultimul meci al barcelonei la care ma uit! Sa-i dea odata trofeul si gata. Ce rost mai are sa joace? Doar sa se murdareasca arbitri care trebuie sa o ajute?
    Primul penalti a fost. Al doilea o rusine.La ibrahimovici a fost penalti!
  • +3 (7 voturi)    
    Agarici... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 14:35)

    demenetiu [anonim]

    un Milan de 2 bani, cred ca ati vazut alt meci.Pai cu 3 suturi pe poarta vrei sa te califici mai departe? Daca trageau si ei macar de 10 ori pe poarta puteai sa zici ceva despre arbitraj. Milan a fost o echipa jenanta din toate punctele de vedere (cred ca a vrut sa o copieze pe Inter cand a batut Barcelona in finala cu 2 suturi pe poarta) ... dar norocul nu merge de multe ori la apa.
    Hai Barcelona da peste nas analistilor astia de fotbal care se pricep si la arbitraj mai nou!
    • -1 (7 voturi)    
      Vorbeste agariciul sef... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 14:58)

      true [anonim] i-a raspuns lui demenetiu

      In primul rand aia a fost semifinala ......Inter - Barcelona!
      In al doilea rand... si daca Milan nu avea nici un sut pe poarta tot ar fi trebuit sa avem parte de un arbitraj corect.... Sau poti face tu un amendament sa aiba voie sa critice arbitrajele penibile doar echipele care trag de 10 ori pe poarta, au minim 3 cornere si un mijlocas de minim 1.78 inaltime!
    • 0 (2 voturi)    
      Poate nu era finala... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 20:44)

      leonardo [anonim] i-a raspuns lui demenetiu

      Dacă te referi la ultima eliminare a Barcelinei, vezi că era semifinală și cu 2 șuturi pe poartă e greu să dai 3 goluri...(3-1 scor final)
      Dacă vorbești de arbitraj, cred că trebuie să ne legi pe toți la ochi să nu vedem cum s-a calificat Barca cu Chelsea, cu Arsenal, cu Real și cine mai vrei tu... RUȘINE SĂ LE FIE ARBITRILOR!, pentru că mă îndoiesc de faptul că Mesi îl saluta pe Blatter când se uita la cer după un penalty inexistent...Sunt prea nobili pentru așa jocuri mărunte! Meritați mai mult! Poate chiar să deveniți extratereștri în fapt!
  • +3 (5 voturi)    
    se plinge italianul de... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 15:06)

    exilatul [anonim]

    arbitraj...in tur a uitat sa o faca....mai bine ar spune cite titluri au cistigat pe drept in italia....mai cunosc eu unii din alta tara care se pling de arbitraj doar cind nu sunt avantajati...
  • +3 (3 voturi)    
    Cateva precizari interesante. (Miercuri, 4 aprilie 2012, 16:01)

    Moromete. [anonim]

    Analiza meciului pe Sky sports (UK):

    Gol 1 Barca: Mexes pierde mingea inexplicabil la mijlocul terenului in fata lui Messi. Apoi Messi fuge cu mingea mai repede decat Mexes fara, insa in mod inexplicabil nu trage cand e singur cu portarul ci paseaza. Apoi fundasul italian care recupereaza rateaza preluarea, care e prea lunga si ajunge din nou la Messi. Disperat, se lanseaza in alunecare, si ii ia piciorul lui Messi. Penalty clar. Golul e rezultatul greselii lui Mexes mai mult decat orice.

    Gol 1 Milan: Mascherano il scoate din off-side pe italian. Greseala de plasament: zoom pe Mascherano in momentul pasei, isi da seama instantaneu ca a gresit. Extraordinara imagine.

    Gol 2 Barca: Inainte de penalty, e o lovitura libera din afara careului batuta de Messi. Nesta il trage de tricou pe Pique, arbitrul pare intr-o pozitie buna sa vada. Pique cere penalty insa nu se da. Arbitrul vb cu Nesta. La faza la care se da penalty, Nesta e plasat gresit (ar fi trebuit sa fie intre balon si atacant), si din nou trage de tricou. Nu are nici o intentie de a juca mingea, doar de a-l impiedica pe atacant: 11m clar, greseala Nesta, care e la a doua abatere. In acceasi faza, Puyol il faulteaza pe Nesta, insa arbitrul in mod corect sanctioneaza prima infractiune.

    Penalty Milan: Ibrahimovici incearca sa preia in careu, inspre lateral. Mascherano face un tackling imprudent, in care nu atinge mingea, insa atinge piciorul lui Ibrahimovici: 11 m ptr Milan.

    Analiza joc: Golurile au venit toate in urma greselilor, nu a fazelor pozitive, pacat, ambii antrenori au de ce sa fie dezamagiti: puteau fi evitate. Au fost cateva faze excelete, Barca a ajuns de 3 ori in situatie de singur cu portarul, si a avut peste 20 de suturi catre poartea fata de 3 ale Milanului. Barca nu a stralucit, insa a fost mai buna.

    Analiza dubla: Referitor la arbitraj, Milan a avut 1 penalty neacordat la Barca, si Barca 2 neacordate la Milano (un gol in deplasare e mai valoros). Per ansamblul celor doua manse, Barca a fos