Steaua a suferit prima infrangere in stagiunea de primavara: 0-1 pe terenul lui FCM Targu Mures (gol Ilies, minutul 13). Echipa lui Ilie Stan rateaza sansa de a urca pe podium si de a se apropia la 3 puncte de lider, in vreme ce Targu Mures abandoneaza penultimul loc.

Conducerea lui FCM se poate felicita pentru decizia de a renunta la antrenorul Marius Lacatus inaintea acestei partide si inlocuirea lui cu Ioan Ovidiu Sabau: bun tactician, in special in pregatirea fazei defensive, Sabau i-a ridicat probleme majore lui Ilie Stan, dominandu-l, din punctul de vedere a organizarii jocului.

"Eu cred ca victoria este meritata. La asemenea jocuri, conteaza starea de spirit si echipa a demonstrat ca vrea sa se sacrifice pentru a bate o echipa precum Steaua. E o victorie frumoasa, dar greul abia acum incepe - ne batem pentru salvarea de la retrogradare, mai avem pana sa ne indeplinim obiectivul" - Ioan Ovidiu Sabau, antrenor Tg Mures.

Golul a fost provocat de o (noua) eroare a lui Tatarusanu: surprins de o centrare relativ simpla, a respins mingea eronat, in centrul careului, de unde Ilies a impins-o in plasa (13).

Steaua a mizat pe suturile de la distanta: Bourceanu, Tanase, Chipciu si Radut au fost aproape sa il surprinda pe Albut.

Bucurestenii au cerut un penalty in prelungiri, insa Cristi Balaj a refuzat sa il acorde, desi avea doua motive sa o faca: Tatarusanu (avansat in careul advers) a fost trantit in careu, apoi Chiriches a fost tras de tricou de portarul din Targu Mures.

La fel de adevarat este ca arbitrul Cristi Balaj a gresit si in defavoarea gazdelor: in minutul 82, Subotic a fost faultat clar de Chiriches, insa Balaj nu a dictat penalty pentru Tg. Mures.