VIDEO Cazul Valiza, sentinta amanata - Gigi Becali va afla verdictul in data de 3 aprilie

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 20 martie 2012, 10:25 Sport | Fotbal

Gigi Becali
Foto: AGERPRES
Inalta Curte de Casatie si Justitie a amanat sentinta in cazul "Valiza", verdictul judecatorilor urmand sa fie anuntat in data de 3 aprilie, sustine gsp. Pe 6 martie, procurorii au propus 4 ani de inchisoare cu executare pentru patronul Stelei, Becali fiind acuzat de "dare de mita" si "fals in inscrisuri".

In data de 6 martie 2012, procurorii au propus 4 ani de inchisoare cu executare pentru omul de afaceri.

Gigi Becali este acuzat de "dare de mita" si fals in inscrisuri". De asemenea, Victor Piturca (selectionerul Romaniei) risca doi ani cu suspendare pentru favorizarea infractorului, in timp ce Teia Sponte (vicepresedintele Consiliului de Administratie al clubului Steaua) poate primi doi ani de zile pentru complicitate.

Procurorul a propus pentru Gigi Becali o pedeapsa de 4 ani pentru dare de mita si una de 2 ani pentru fals in inscrisuri, ambele cu executare.

In cazul in care decizia definitiva va fi inchisoare cu executare, Gigi Becali va executa aceasta pedeapsa dupa ce isi va termina mandatul de europarlamentar.

"Fotbalul va fi mai frumos daca nu va mai fi compromis de astfel de oameni. Doar asa i se va da sansa fotbalului romanesc sa renasca si sa se promoveze. Puteti si aveti datoria sa contribuiti la curatarea sportului si fotbalului romanesc domnilor judecatori. Doar asa putem da sansa generatiilor viitoare sa aprecieze din nou acest sport", a precizat procurorul Directiei Nationale Anticoruptie in sala de judecata.

In decembrie 2008, Gigi Becali a fost trimis in judecata in "Dosarul Valiza", omul de afaceri fiind acuzat de "dare de mita" si "fals in inscrisuri sub semnatura privata". Alaturi de Becali au mai fost trimisi in judecata Teia Sponte, Alina Florentina Ciul, Victor Piturca, Raul Volcinschi si Radu Gheorghe Marino.

"In perioada 4-7 mai 2008, Becali a oferit suma de 1.700.000 de euro jucatorilor de la "Universitatea Cluj" aflati pe foaia de joc pentru meciul din etapa a 34-a a Campionatului National de Fotbal - Liga I - circa 100.000 de euro pentru fiecare - acestia urmand sa isi indeplineasca indatoririle de serviciu, sa-si apere corect sansele si sa castige meciul cu "CFR 1907 Cluj", se precizeaza in rechizitoriul intocmit de procurorii DNA.

Banii gasiti in valiza aflata la Teia Sponte (1,7 milioane de euro) au fost sechestrati printr-o ordonanta din data de 8 mai 2008.

Vezi aici rechizitoriul din "Dosarul Valiza".




Citeste mai multe despre   



















3129 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Iaaar?! (Marţi, 20 martie 2012, 10:31)

    Florin [anonim]

    Ce dreaku se tot amana sentintele astea? Cine dreaku e Becali asta?
    • +6 (6 voturi)    
      unu... (Marţi, 20 martie 2012, 12:48)

      me [anonim] i-a raspuns lui Florin

      care are suficienti bani pentru a-si cumpara libertatea... s in romania nici nu-ti tre foarte multi bani ca sa mituiesti pe toti...

      sper sa ma insel si sa-l vad la puscarie pe asta... dar ...
    • 0 (0 voturi)    
      praf in ochi (Miercuri, 21 martie 2012, 5:53)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Nu se va intampla nimic. Becali nu va face nicio zi de puscarie. Daca ar indrazni cineva sa-l bage la mititica, nebunu toarna pe toata lumea. Nimeni nu scapa.

      Va dati seama ca nici cel mai mic ciripoi nu vrea asta. Becali face parte din clica TBTF (Too big to fail).

      Succes justitiei, care la noi e in toate felurile, numai oarba nu.
  • +11 (11 voturi)    
    sah! (Marţi, 20 martie 2012, 10:39)

    kansas [anonim]

    Gigica...e pe bune, asa cum am stabilit, vad c-ai uitat !
    Pe varfuri Gigica, pe varfuri...spini nu sunt pentru toti ?!?
  • -7 (11 voturi)    
    Justitie (Marţi, 20 martie 2012, 10:45)

    gigi [anonim]

    In ciuda faptului ca Jiji chiar ar trebuie sa viziteze mititica sper ca va dati seama ca aceasta ,,condamnare" este doar o fumigiena marca Traian Basescu pentru a abate atentia de la adevaratele probleme. Daca totul era frumos si bine, nimeni nu-l mai baga in seaman pe Jiji.
    • +4 (4 voturi)    
      Imi place (Marţi, 20 martie 2012, 13:01)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Fumigena dvs. de altfel :)
  • +10 (10 voturi)    
    La puscarie! (Marţi, 20 martie 2012, 10:46)

    shuly [utilizator]

    HAi Gigica fa-ti bagajul tata si pregateste-te de parnaie!
    Termini cu mandatul de europarlamentar si intri frumos langa verisorii tai la mititica.Sa vedeti voi ce echipe de fotbal veti face voi acolo!
  • +2 (8 voturi)    
    Prima de obiectiv (Marţi, 20 martie 2012, 11:09)

    nedumerire [anonim]

    Deci procurorul, in rechizitoriu, zice ca Behehecali e acuzat de faptul ca a vrut sa dea bani unor jucatori de fotbal pt ca acestia sa-si apere corect sansele. Daca Behehecali e condamnat pentru asta, inseamna ca toti cei care dau prime de obiectiv sunt pasibili de puscarie, nu? Si nu vorbesc doar de patroni de fotbal aici, si si de cei de la COSR, de exemplu, care ofera nu stiu cate zeci de mii de euro pentru o medalie olimpica.
    Sa nu mai spunem de faptul ca daca il pedepsesti pe cel care da prima, trebuie sa-l arzi si pe cel care o primeste, nu? In cazul U Cluj, jucatorii nu au primit nimic inca. Dar medaliatii olimpici ai Romaniei ar trebui sa fie deja in puscarie. Deci totusi....nu sunt un fan al lui Behehecali, dar totusi, unde a gresit?
    • -1 (7 voturi)    
      Pt. anonim (Marţi, 20 martie 2012, 11:33)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui nedumerire

      Ești varză frate, vezi că a cunoaște legile statului este obligația fiecărui individ. Înainte de a te repezi la tastatură mai citește și tu că nu merge cu interpretări și pupincureală. Nu o să aduni adepți pentru clanul Becali al căror loc nu este decât la pușcărie. Probabil se mai așteaptă să vadă în ce direcție o ia PNG-ul lui Gigi.
    • +4 (4 voturi)    
      La fel si pt functionarii publici ! (Marţi, 20 martie 2012, 11:40)

      ramos [anonim] i-a raspuns lui nedumerire

      Daca ce a facut Becali nu e dare de mita, asa se poate spune si ca-i dai o primă functionarului public ca sa-si faca si el corect treaba ! Nu e cam acelasi lucru ?
    • +2 (6 voturi)    
      Ha!!! (Marţi, 20 martie 2012, 11:41)

      George [anonim] i-a raspuns lui nedumerire

      Bati campii tovarase! Aia 1.7 milioane de euro, aflati in valiza lui Sponte, urmau sa fie oferiti, perfect ilegal, fara a se plati nici o taxa catre statul roman, deci, cu alte cuvinte, erau bani negri. Pricepi? Cat priveste premierile, alea care sunt oferite de COSR, adica de statul roman, se dau respectand legea, platindu-se toate taxele la buget. Pricepi toarsu' nedumerit?
      Si lasa vrajeala cu "nu sunt un fan al lui Behehecali", ca asta cam si esti. Un fan al oierului grobian. Cazul e penal iar daca dumneata esti nedumerit se datoreaza faptului ca, ori nu cunosti legea, ori te faci ca ploua... Nu tine nedumeritule, ce-a facut oierul e caz de puscarie. Observ ca de falsul in inscrisuri nu amintesti... De ce? Ca si aia e infractiune pedepsita de codul penal.
      • 0 (0 voturi)    
        ha! (Marţi, 20 martie 2012, 14:14)

        alunelu [anonim] i-a raspuns lui George

        Daca banii ar fi fost dati, ar trebui cei care primesc banii sa fie urmariti pentru "Evaziune Fiscala", insa el e judecat pentru "Mita", ceea ce nu e. In Romania sint zeci de mii de muncitori la negru, care practic e acelasi lucru.
        Cum spunea si mai jos cineva, Gazeta Sporturilor a facut exact acelasi lucru pentru un meci international, mii de romani au dat bani, exact acelasi lucru. Gazeta Sporturilor a facut o campanie in ziar sa stringa bani, si hop, acum este ilegal. Nu poti pentru unii sa faci legal si pentru altii ilegal. Eu imi doresc mai mult decit altii sa il vad in puscarie pe jj, insa acest caz e cam rasuflat. Ar fi trebuit sa stea in puscarie de la acel caz de cand si-a facut el singur dreptate si l-a privat pe unul de libertate.
  • +5 (5 voturi)    
    Justitia Romana (Marţi, 20 martie 2012, 11:17)

    Cristi D. [anonim]

    Cazul Valizei, Cazul transferurilor... toate amanate ani intregi. Cazul arbitrilor manjiti - total inutil. Acum toti arbitrii aia care trebuia sa infunde puscariile s-au angajat la cluburile de fotbal din Romania (?!?!?!?!). Daca tot nu erau pedepsiti penal, macar trebuiau declarati persoane non-grata in fotbalul romanesc.
    Asa trebuie sa arate justitia intr-o tara din Uniunea Europeana? C'mon maaaan! Si dupa aia unii sar in sus ca nu ne vor nordicii in Schengen.

    PS: Mitica, Borcica si Jijica la brutarie! STEAUA LIBERA!
  • +1 (3 voturi)    
    :((( (Marţi, 20 martie 2012, 12:24)

    Nedreptate [anonim]

    Coana Justitia a facut (pentru a cata oara???) caca in pantaloni...
    Iar cei care sunt pusi sa spele pantalonii coanei sunt tot fraierii de rumani pauperizati, disperati si nedreptatiti pe vecie!

    Deh, asa stiu rumanii ...sa fie solidari cu infractorii gen BECALI si sa-i calce in picioare pe cei cinstiti dar saraci, (Iliescu nu intra in aceasta categorie, el doar a pervertit-o!!!) lipsiti de mijloace pentru a (re)actiona!

    Jalnic...
  • +2 (2 voturi)    
    prime (Marţi, 20 martie 2012, 12:28)

    turist [anonim]

    si eu sint impotriva ciobanului, insa chestia asta cu premierea unor echipe ca sa-si apere corect sansele nu e chiar atit de ilegala. Singura ilegalitate sint taxele, insa valiza a fost confiscata inainte sa se infaptuiasca actul, iar taxele ar fi trebuit platite de cel care primeste banii.
    Se practica aceasta premiere in Europa fara sa fie ilegal.
    Daca mai tineti minte acum citiva ani GSP stringea bani ca sa ofere Finlandei prima ca sa joace cinstit contra danemarcei pentru ca noi sa ne calificam. Chiar au trimis pe cineva cu acei bani strinsi de la suporteri, aia nu a fost acelasi lucru? Chiar la un nivel international. Inca o data eu sint impotriva clanului de mafioti becali.
    • +1 (1 vot)    
      Alt turist, alt nedumerit, alt prost (Marţi, 20 martie 2012, 12:46)

      George [anonim] i-a raspuns lui turist

      Matale nu cunosti legea. "Nu e chiar atat de ilegala..." Mai baiete, tu pe ce lume traiesti? Becali a incalcat legea si punct. Nu cumva esti tot nedumeritu' ala care si-a postat ineptiile ceva mai devreme, iar acum ai semnat sub alt pseudonim?! Eu unul asa cred... Lasa vrajeala postacule! Ca nu tine.
      • +1 (1 vot)    
        Mai baiete, alt prost? (Marţi, 20 martie 2012, 13:39)

        turist [anonim] i-a raspuns lui George

        frumos, nu am ce zice, la fel de "civilizat ca multi alti romani de care imi e rushine prin lume. Poate ti-as putea fi si tata.
        Mi-am exprimat o parere si chiar nu inteleg de unde atita ura.
        Nu nu sint acelasi cu cel de mai sus, Hotnews poate sa confirme adresele IP.
  • +1 (1 vot)    
    am o nedumerire (Marţi, 20 martie 2012, 13:11)

    ginel din obor [anonim]

    prezumtivul fapt, s'a produs inainte de a fi trimis, de vadim, la bruksal.
    dece a mai putut candida, cand era urmarit penal ?
    dece nu se poate cere retragerea imunitatii, in baza hotararii judecatoresti ?

    la banii lui jiji, s'ar putea sa'l vedem, trimis al ro, lustruind bancile palavramentului ioropean, pana la adanci batranetzi, adica, pana cand, buna lege romaneasca, prescrie fapta.

    dupa care, va candida la presedentie.
    pana atunci termin a si facultatea. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Alte interese (Marţi, 20 martie 2012, 13:35)

    Mihai [anonim]

    Din cate am inteles ar fi niste interese imobiliare in spatele acestor bani. ceva terenuri in zona clujului.
  • -1 (3 voturi)    
    ciobanel..... (Marţi, 20 martie 2012, 14:56)

    horia1962 [utilizator]

    Am sa va spun acum povestea unui ciobanas,care umbla cu o valiza(cu bani) la Cluj peste imas...tra,la,la,la,la la Cluj peste imas.
    Si zicea ca nu era mita prostanul ciobanas,
    Era doar prima ptr Cluj si ptr campionat
    Tra,la,la,la,tra,la,la...la Jilava,ciobanas.......
    Asa sa ne ajute D-zeu...Amin...