Peste 21.000 de oameni au asistat la revenirea echipei de fotbal Steaua pe stadionul din bulevardul Ghencea: Steaua le-a oferit satisfactia unei victorii, 2-1 cu Astra Ploiesti, succes care apropie trupa lui Ilie Stan la 5 puncte de primul loc, ocupat de CFR Cluj.

Astra a amenintat sa strice sarbatoarea stelistilor (reveniti pe arena din Ghencea dupa aproape un an), deschizand scorul in minutul 12: Barboianu l-a depasit pe Geraldo si a centrat perfect pentru reluarea decisiva a lui Laionel, din fata portii.

Stelistii au avut nevoie de 10 minute pentru a egala: Rusescu (din nou pe lista marcatorilor) a speculat o iesire inoportuna a lui Silviu Lung junior, egaland cu o lovitura de cap: 1-1, min. 21.

Pana la pauza, bucurestenii si-au vazut rasplatite eforturile ofensive: Pirvulescu a marcat cu un trasor de exceptie, din afara careului, din unghi, reusita care a amintit de celebrul gol marcat de Hagi la Mondialul din 94, in meciul cu Columbia.

Reusita lui Pirvulescu a fost suficienta pentru ca Steaua sa castige al treilea meci consecutiv din stagiunea de primavara: dupa 1-0 la MIoveni, 1-0 la U Clu si acum 2-1 cu Astra, echipa antrenata de Ilie Stan chiar a intrat in lupta pentru titlu.