Meciul de fotbal dintre Tottenham si Bolton, "sfert de finala" in Cupa Angliei, a fost suspendat, dupa ce unul dintre fotbalistii oaspetilor, Fabrice Muamba, s-a prabusit pe gazon, fara sa fi fost implicat in vreun duel cu un adversar.

Fabrice Muamba, transportat de medici in afara spatiului de jocFoto: Agerpres

Sase medici i-au acordat ingrijiri medicale, inainte de a fi scos de pe teren. Conform ESPN, jucatorul nu respira in momentul in care era transportat catre ambulanta; reporterii prezenti la fata locului adauga ca Muamba a fost deja transferat la un spital din apropiere.

Arbitrul intalnirii s-a consultat cu jucatorii celor doua echipe si, tinand cont de starea psihica provocata de incident, a luat decizia de a opri meciul. In momentul in care Muamba s-a prabusit, era minutul 41, iar scorul era egal, 1-1.

Fabrice Muamba, 23 de ani, joaca la Bolton din 2008, acumuland 130 de prezente in liga pentru actualul sau club.