VIDEO APOEL - Lyon 1-0 (4-3 l. dep.)/ Miracolul cipriot - Nicosia este in "sferturi"

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 8 martie 2012, 9:04 Sport | Fotbal

Entuziasm pe arena GSP: Nicosia merge mai departe in UCL
Aventura lui APOEL Nicosia in Liga Campionilor continua: miercuri seara, formatia cipriota a eliminat pe Olympique Lyon dupa executarea loviturilor de departajare. Cipriotii (deja detinatorii unui record national prin calificarea in "optimi") si-au stapanit mai bine nervii, profitand de loviturile ratate ale lui Lacazette si Bastos.

Click pentru rezumatul UEFA APOEL - Lyon!

APOEL a marcat prin Manduca in minutul 9, gol care i-a permis sa egaleze situatia la general (Lyon castigase cu 1-0 partida tur). Nu s-a mai marcat pana in minutul 90, nici in cele doua reprize de prelungiri. La lovituri de departajare, toti fotbalistii din Nicosia au inscris, spre deosebire de Lyon care a irosit doua sanse.

"Este evident o seara istorica pentru APOEL si pentru Cipru. Am crezut sincer ca putem realiza aceasta calificare. M-a impresionat forta cu care echipa a alergat fara incetare, timp de 120 de minute. Jucatorii au fost extrem de puternici mental: ei insisi au hotarat cine executa loviturile de departajare. Cel mai important este ca in afara unei organizari bune in joc, am avut rabdare, din punct de vedere tactic: stiam ca aceasta calificare va veni" - Ivan Jovanovic, antrenor APOEL.

3221 vizualizari

FELICITARI! (Joi, 8 martie 2012, 15:17)

Demi [anonim]

Bravo lor!Si-au depasit conditia!Ar trebui sa ia exemplu si tentativele de jucatori de fotbal de la noi,jucatori repet,nu FOTBALISTI.
    Dar avem jucatori pe masura conducatorilor de cluburi,federatie,liga etc.
    Felicitari Apoel Nicosia ! (Joi, 8 martie 2012, 19:44)

Daniel [anonim]

Ati dat dovada de caracter si ati meritat pe deplin calificarea. Nu ca echipele romanesti care termina cu 6 infrangeri din 6 meciuri in grupele ligii campionilor, sau echipe care sunt eliminate de poltava, bafta in continuare !