Barcelona - Leverkusen 7-1/ Messi a marcat 5 goluri (record)

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2012, 23:35 Sport | Fotbal

Stapanul recordurilor - Lionel Messi
Foto: Agerpres
FC Barcelona a spulberat echipa germana Bayer Leverkusen, in mansa retur din optimile Champions League: dupa 3-1 in primul joc, catalanii au castigat cu 7-1, scor la care a contribuit decisiv Lionel Messi - argentinianul a inscris 5 goluri (!!!), performanta care constituie un record pentru Liga Campionilor.

Barcelona - Leverkusen 7-1 (in tur, 3-1). Au marcat Messi (25, 42, 49, 58, 84) si Tello (55, 62), respectiv Bellarabi (90+1).

APOEL Nicosia - Lyon 1-0, 4-3 la lovituri de departajare (in tur, 0-1). A inscris Manduca 9. La lovituri de departajare, au ratat Lacazette si Bastos.

Rezultate inregistrate marti:

Arsenal - Milan 3-0 (0-4 in tur). Au marcat Koszcielny 7, Rosicky 26 si Van Persie 44.

Benfica Lisabona - Zenit Sankt Petersburg 2-0
(2-3 in tur). Au marcat Pereira 45 si Oliveira 90.




















5730 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    si ce goluri... (Miercuri, 7 martie 2012, 23:48)

    adi [anonim]

    unul mai frumos ca altul. De-aia messi e superfotbalist iar ronaldo e un baiat cu gel in par si atat.
    • -4 (8 voturi)    
      sa nu exageram (Joi, 8 martie 2012, 0:30)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui adi

      Cristiano Ronaldo este si el un fotbalist de superclasa
      • +2 (2 voturi)    
        Asa e... (Joi, 8 martie 2012, 8:29)

        Ronin [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        ...Pacat ca e contemporan cu Messi....baiatu` asta e de playstation, vorba lu` Wenger...
    • +2 (4 voturi)    
      De acord (Joi, 8 martie 2012, 1:01)

      Tryggvasson [anonim] i-a raspuns lui adi

      Corect. Ronaldo, daca nu e servit, nici nu s+ar putea spune ca ar fi in plus pe teren, ca, de fapt, ar fi un minus.
    • +8 (10 voturi)    
      mda... (Joi, 8 martie 2012, 1:38)

      Hefaistos [anonim] i-a raspuns lui adi

      Oare de ce trebuie tot timpul sa ne afirmam superioritatea, chiar daca punem problema ca in copilarie "fratele meu e mai tare ca fratele tau si matura cu el pe jos"?! Messi e un superfotbalist chiar daca nu-l compari cu cineva. Asa cum e si Ronaldo. Sunt jucatori diferiti ca stil, joaca la echipe diferite (cele mai bune din lume), marcheaza amandoi foarte mult... de ce sa compari superlativele? Mai bine ne-am bucura ca avem posibilitatea sa vedem astfel de jucatori.
      • 0 (0 voturi)    
        infantili... (Joi, 8 martie 2012, 9:09)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Hefaistos

        pana una-alta, Ronaldo ia titlul in Spania, Messi va castiga din nou Champions League, Messi a fost declarat cel mai bun vreo 2 ani la rand, asta nu inseamna ca Ronaldo e un nimeni (vezi opiniile de mai sus si de mai jos).
    • +1 (1 vot)    
      oare? (Joi, 8 martie 2012, 9:37)

      me [anonim] i-a raspuns lui adi

      hai sa fim putin seriosi...
      si messi a fost fotografiat beat asta apropos de caracterul incontestabil al argentinianului...
      sunt amandoi fotbalisti foarte buni si la ora actuala da messi este mai bun dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne laudam pe forumuri de parca ar fi ruda cu noi...
  • -1 (9 voturi)    
    Cel mai tare jucator din toate timpurile (Joi, 8 martie 2012, 0:54)

    axeladin [anonim]

    Messi e cel mai tare jucator din toate timpurile,Ronaldo e un gigolo de 2 bani gelat si inganfat
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Joi, 8 martie 2012, 9:08)

      motanu [anonim] i-a raspuns lui axeladin

      pentru ca messi are bun simt. Si asta conteaza foarte mult. Mai sunt valori in fotbal, multe. Daca esti arogant pierzi enorm. La capitolul asta Lionel Messi nu are cum sa piarda niciodata. Pentru asta este iubit de atat de multa lume
    • +1 (1 vot)    
      nu sarim putin calul?!?!?!? (Joi, 8 martie 2012, 9:38)

      me [anonim] i-a raspuns lui axeladin

      pana al 1000 de goluri mai are...
      nu este ciudat ca tot timpul in mintea oamenilor "cel mai mare din toate timpurile" este un contemporan? asta chiar daca habar nu are cum juca pele sau cruyff....
  • +1 (1 vot)    
    Messi vs Ronaldo (Joi, 8 martie 2012, 13:02)

    Anjo [utilizator]

    24 vs 27 ani, joaca pe 2 pozitii diferite. Unul este la constructie dar care marcheaza si foarte mult iar celalalt este un Florin Raducioiu 2 (letal cu mingea la picior dar cam lipsa la capitolul constructie/aparare).
    Messi este foarte bun si din cauza cuplului Xavi-Iniesta. A se vedea meciurile Barcelonei... cand Xavi sau Iniesta nu juca, jocul lor schiopata.
    Cu alte cuvinte un plus pentru Messi o reprezinta clubul Barcelona in frunte cu antrenorul Guardiola. Si nu in ultimul rand Messi joaca acel tip de fotbal care nu cu mult timp in urma il juca Ronaldinho, si ma refer la fotbalul cu zambetul pe buze, fotbal din placere.