VIDEO Dosarul Valiza: Procurorii cer 4 ani de inchisoare cu executare pentru Gigi Becali

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 6 martie 2012, 12:06 Sport | Fotbal

Gigi Becali, patron Steaua
Foto: AGERPRES
Procurorii au propus 4 ani de inchisoare cu executare pentru Gigi Becali in "Dosarul Valiza". Omul de afaceri este acuzat de "dare de mita" si "fals in inscrisuri". De asemenea, Victor Piturca (selectionerul Romaniei) risca doi ani cu suspendare pentru favorizarea infractorului, in timp ce Teia Sponte (vicepresedintele Consiliului de Administratie al clubului Steaua) poate primi doi ani de zile pentru complicitate, informeaza televiziunile de stiri.

Procurorul a propus pentru Gigi Becali o pedeapsa de 4 ani pentru dare de mita si una de 2 ani pentru fals in inscrisuri, ambele cu executare. 

In cazul in care decizia definitiva va fi inchisoare cu executare, Gigi Becali va executa aceasta pedeapsa dupa ce isi va termina mandatul de europarlamentar.

"Fotbalul va fi mai frumos daca nu va mai fi compromis de astfel de oameni. Doar asa i se va da sansa fotbalului romanesc sa renasca si sa se promoveze. Puteti si aveti datoria sa contribuiti la curatarea sportului si fotbalului romanesc domnilor judecatori. Doar asa putem da sansa generatiilor viitoare sa aprecieze din nou acest sport", a precizat procurorul Directiei Nationale Anticoruptie in sala de judecata.

In decembrie 2008, Gigi Becali a fost trimis in judecata in "Dosarul Valiza", omul de afaceri fiind acuzat de "dare de mita" si "fals in inscrisuri sub semnatura privata". Alaturi de Becali au mai fost trimisi in judecata Teia Sponte, Alina Florentina Ciul, Victor Piturca, Raul Volcinschi si Radu Gheorghe Marino.

"In perioada 4-7 mai 2008, Becali a oferit suma de 1.700.000 de euro jucatorilor de la "Universitatea Cluj" aflati pe foaia de joc pentru meciul din etapa a 34-a a Campionatului National de Fotbal - Liga I - circa 100.000 de euro pentru fiecare - acestia urmand sa isi indeplineasca indatoririle de serviciu, sa-si apere corect sansele si sa castige meciul cu "CFR 1907 Cluj", se precizeaza in rechizitoriul intocmit de procurorii DNA.

Bani gasiti in valiza aflata la Teia Sponte (1,7 milioane de euro) au fost sechestrati printr-o ordonanta din 8 mai 2008.

Vezi aici rechizitoriul din "Dosarul Valiza".


Citeste mai multe despre   



















6647 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Haide, STEAUA, ridică-te ! (Marţi, 6 martie 2012, 12:18)

    Sergiu Găbureac [anonim]

    Pentru un fariseu, care a distrus, cu bună ştiinţă, unul dintre puţinele simboluri pozitive ale României din ultimii 70 de ani, pare mult prea puţin.
    • +16 (18 voturi)    
      Doar Steaua? (Marţi, 6 martie 2012, 12:35)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Sergiu Găbureac

      He, he, daca ar fi distrus doar un club...
      Teama imi este ca a distrut muuult mai mult.
      • +5 (13 voturi)    
        Erau doua valize, a doua se juca la pariuri! (Marţi, 6 martie 2012, 12:51)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Si daca stii sigur ca o sa castige o echipa, nu e normal sa joci vreo 15 milioane de euro pe ea?

        Voi credeti ca se manaca salarii din banii de bilete ? poate paznicii si maturatorii din stadion !

        Aici e vorba de:

        - mafia pariurilor
        - jucatori analfabeti facuti vedete si vanduti afara
        - transferuri care spala bani
        etc.

        Conducerea actuala din fotbal este manipulatoarea fotbalului romanesc!!!

        Priviti linistiti, Steaua joaca pentru dumneavoastra!
        • 0 (0 voturi)    
          nu sunt asa sigur (Miercuri, 7 martie 2012, 9:56)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui vamaiot

          totusi becali a premia o eventuala victorie si nu platea pt ca o echipa sa nu faca non combat si sa piarda meciul. singura problema aici este ca n-a facut-o pe fata, vizibil. oricum, nici al capone n-a fost infundat pt ceea ce a facut ci pt ceva colateral.
  • +3 (5 voturi)    
    Doamne'ajuta! (Marţi, 6 martie 2012, 12:22)

    Un stelist [anonim]

    Dar ma tem ca Gigi va fi ajutat de "dumnezeul" lui, cel pe care il invoca de fiecare data, si va scapa de puscarie ...
  • +7 (7 voturi)    
    Pedepse (Marţi, 6 martie 2012, 12:35)

    Grefier [anonim]

    In sistemul nostru de drept pedepsele nu se aduna aritmetic decat in anumite cazuri
    In speta de fata inculpatul este condamnat pentru fiecare din fapte si va fi obligat sa o execute pe cea mai grea la care judecatorul mai poate aplica un spor.
    Deci titlul nu e cel mai potrivit.
    • 0 (0 voturi)    
      ba da (Miercuri, 7 martie 2012, 9:03)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui Grefier

      4 ani dare de mita, 2 ani fals in inscrisuri, se alege cea de 4 ani, ce nu ti-e clar?
  • +11 (15 voturi)    
    Sper sa fie arestat acest bisnitar analfabet (Marţi, 6 martie 2012, 12:39)

    Frankie [utilizator]

    Poate mai scapam si noi de poluarea zilica din media pe care o face.
  • +2 (8 voturi)    
    nu este corect (Marţi, 6 martie 2012, 12:39)

    evoque [utilizator]

    omul nu a dat spaga el dadea "premii", dar nu la jucatorii stelei pentru ai stimula, ci la jucatorii adversarelor tot pentru ai stimula.
    Nu este corect pentru ca marele png trebuie sa faca marea alianta cu pdl, numai ca tuta de udrea nu a asteptat sentinta de azi, se pare insa ca boc stia mai multe si de aia a anuntat ca nu face aliante(decat cu lingaii din unpr).
    A simtit el becali ca se strange franghia si in prima faza ameninta judecatorii cu "dreptatea divina", pe care o plateste el pe la popi, dupa care a acceptat si propunerea lui udrea poate poate se mai indulcesc sentintele si pe calea pdl daca cumva aia sfanta nu functioneaza. Sa vedem ce o fi eu unul sunt satul sa il vad la toate stirile, poate avem vreo 6 ani de liniste, desi sincer nu doresc nimeni sa ajunga la inchisoare.
    • +2 (4 voturi)    
      the truth is out there (Marţi, 6 martie 2012, 18:16)

      danrpd3 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      parerea mea de 'simplu cetatean' cred ca acest demers face parte din proiectul 'Miscarea Populara'... Corect?!
  • +12 (12 voturi)    
    .... (Marţi, 6 martie 2012, 12:43)

    Andrei [anonim]

    Daca Becali ajunge la puscarie, inseamna ca tara asta se indreapta spre bine.
  • -5 (9 voturi)    
    Putul Gandirii (Marţi, 6 martie 2012, 12:45)

    jurist [anonim]

    Acuzatia de dare de spaga se bazeaza pe ideea ca fotbalistu ce urma sa fie mituit este functionar public (ma rog, asimilat).
    De unde concluzia ca actul public se poate face atat cu capul, cat mai ales, cu picioarele!
    • +8 (10 voturi)    
      Ia si studiaza: (Marţi, 6 martie 2012, 13:16)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui jurist

      Legea 78/2000
      Art. 61
      (1) Promisiunea, oferirea sau darea de bani, de daruri ori alte foloase, direct sau indirect, unei persoane care are influenta sau lasa sa se creada ca are influenta asupra unui functionar, pentru a-l determina sa faca ori sa nu faca un act ce intra in atributiile sale de serviciu, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 10 ani.
      Art. 81
      Prevederile art. 254-257 din Codul penal si ale art. 61 si 82 din prezenta lege se aplica in mod corespunzator si urmatoarelor persoane:
      a) functionarilor sau persoanelor care isi desfasoara activitatea pe baza unui contract de munca ori altor persoane care exercita atributii similare in cadrul unei organizatii publice internationale la care Romania este parte;

      In statutul FRF scrie este persoana juridica de UTILITATE PUBLICA. Uite si contractul respectiv
      http://www.frf.ro/sites/default/files/CONTRACT%20de%20munca%20tip.doc
      • -3 (7 voturi)    
        Si de aici... (Marţi, 6 martie 2012, 14:27)

        ciombe [anonim] i-a raspuns lui mache

        Rezulta dupa capul tau ca fotbalistii sunt functionari! Great!
        Mama, in ce tara traim!
        Frate, fotbalistul are contract cu clubul la care joaca, iar contarctul acestuia este inregistrat la FRF si Liga!
        V-a luat Dumnezeu mintile?
        • +2 (2 voturi)    
          greu cu cititul... (Marţi, 6 martie 2012, 15:28)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui ciombe

          Mai citeste odata..uite aici:
          "a) functionarilor sau PERSOANELOR"

          Fotbalistii sunt PERSOANE (discutabil, unii au IQ-ul unui gibon, dar totusi...) care isi desfasoara activitatea intr-o institutie de utilitate publica.

          Si ti-am dat plus din greseala.
          • -2 (4 voturi)    
            SI CAM CARE AR FI... (Marţi, 6 martie 2012, 15:49)

            ciombe [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

            Institutia aceea de utilitate publica? Clubul Steaua? FRF?
            Bai baieti treziti-va!
            • +2 (2 voturi)    
              FRF... (Marţi, 6 martie 2012, 15:59)

              mache [utilizator] i-a raspuns lui ciombe

              este din pacate de utilitate publica... Asa este recunoscuta si asa este descrisa in statut. Vezi pe site-ul FRF toate detaliile.
            • +1 (1 vot)    
              deci... (Marţi, 6 martie 2012, 16:14)

              Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui ciombe

              tu cred ca vrei sa ma convingi ca se poate mai rau si decat IQ-ul fotbalistilor.

              mai sus mache ti-a dat link la contractele de munca ale fotbalistilor.

              acolo scrie asa


              "Funcţia/Meseria: FOTBALIST PROFESIONIST, conform Clasificării Ocupaţiilor din România, cod 347504, dispoziţiilor Legii educaţiei fizice şi sportului, Nr. 69/2000, Statutelor şi Regulamentelor FIFA/UEFA/FRF."

              aici ai statutul FRF:
              http://www.frf.ro/sites/default/files/frf/docs/2010_02/Statutul%20Federatiei%20Romane%20de%20Fotbal.pdf

              te poti opri dupa art. 1. care zice ca e de utilitate publica. Dupa cum am zis...greu cu cititul asta. Tu insa poti insista in continuare daca vrei...eu am cam terminat aici...
              • -1 (1 vot)    
                BAI BAIETE... (Marţi, 6 martie 2012, 19:34)

                ciombe [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

                Lasa iq-ul! Daca un bou a inregistrat o prostie la tribunal, asta nu inseamna ca asa si este! De cand este FRF utilitate publica?
                Iti doresc sa nu ai apa de baut, sa n-ai lumina noaptea, sa n-ai acces la transportul public si la statiile de alimentare cu combustibil, etc. dar sa ai acces la FRF, papagalule! Nu mai luati mot-a-mot tot ceea ce este scris!
                • +1 (1 vot)    
                  penibil.... (Marţi, 6 martie 2012, 19:58)

                  laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui ciombe

                  legile sunt scrise tocmai ca sa nu fie aplicate arbitrar dupa vointa unuia sau altuia. necunoasterea legii nu te scuteste de incalcarea ei si daca o lege este gresita nu ai dreptul sa o incalci ci poti face lobby sa se schimbe.
                  ca nu-ti convine, e problema ta. la banii lui, becali isi putea permite 100 de avocati si consilieri juridici care sa-i spuna daca ce intentiona sa faca e legal sau nu. asa ca ai grija ce legi respecti tu si nu-i mai vaita pe unii ca becali care au furat terenuri de sute de milioane de euro de la armata si dau pomeni la amarati pe la televiziuni, de sute de mii de euro.
                  cu banii de pe terenurile alea pe care ii obtinea statul daca le scotea si le vindea la licitatie deschisa in mod corect, se facea macar un spital sau gradinite,crese,scoli...sau se luau citostatice ptr bolnavii de cancer care acum mor cu zile...
                  • -1 (1 vot)    
                    TU ESTI PENIBIL! (Marţi, 6 martie 2012, 20:07)

                    ciombe [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

                    Tocmai ca felul in care sunt scrise legile, dau posibilitatea de a fi aplicate arbitrar! Cred ca nu ai avut de-a face cu justitia! Sau macar te-ai intrebat de ce o amenda de circulatie in aceleasi circumstante este aplicata diferit?
                    Tocmai din cauza legiuitorului care lasa loc de interpretare!
  • +10 (10 voturi)    
    Casul , urda si valiza ! (Marţi, 6 martie 2012, 12:46)

    Prostu [anonim]

    Adicatelea noua generatie sa ramana sase ani fara cas si urda ? Adicatelea sa vaz localele la plasma din celula ? Adicatelea Miscarea Bobulara pe front fara mine ?
    Maaaaaa , voi stiti ce e ala Europarlament ? Acolo toti au valize si nu e caz penal.
    Banii erau de la tata , valiza de la magazin , Clujul e pe harta ,campionatul e a lu' Mitica. Eu ce vina am ?
    Fac recurs si toti ai fara valiza or sa frece Parchetul ! Si al cu dosare si al de sub picioare !
    Iarna nu-i ca vara !
    Valiza nu-i ca criza !
    Ba , voi glumiti ?
  • +8 (10 voturi)    
    LA BRUTARIE, BECALI LA BRUTARIE!! (Marţi, 6 martie 2012, 12:53)

    Sorin [anonim]

    La brutariieeee, Becali la brutariiieeee!!

    Ce-o zice Gigi acu: "Da Doamne sa nu ma bage la puscarie, Doamne ca daca nu ma baga la puscarie, mai dau inca 3 milioane la muntele Athos.....ba nu Doamne, DAU 10 miioane la muntele Athos si mai construiesc 5 biserici: 1 in Pipera si restul unde o sa visez in noaptea dinainte!! Doar sa nu ma bagi Doamne la puscarie ca doar ti-am dat bani sa nu ma bagi!!"

    :)
    • +3 (3 voturi)    
      Rugaciune-minune ! (Marţi, 6 martie 2012, 13:07)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Doamne , Doamne Ceresc Tata
      Noi pe Tine te rugam
      Scapa-ne azi de parnaie
      Si bani multi o sa-Ti donam !

      Amin !

      -:)))))))))))
  • -6 (10 voturi)    
    Justitia.. (Marţi, 6 martie 2012, 12:56)

    SebyS [anonim]

    Unu` care a omorat un om intr-un accident primeste cativa ani cu suspendare iar ciobanu` asta, care vroia sa incurajeze o echipa sa castige, poate lua 6 ani cu executare ? Buna justitia asta de la noi.
    Nu-l agreez - un fanfaron cu gura mare si larga - insa pentru cazul valiza nu merita inchisoare.
  • 0 (8 voturi)    
    cioban (Marţi, 6 martie 2012, 14:22)

    adolf [anonim]

    Pentru asta vrea ciobanul sa se alieze cu pdl-ul pentru niste alegeri. in speranta ca va scapa. Si o sa scape!
  • -4 (10 voturi)    
    lumea fotbalului romanesc (Marţi, 6 martie 2012, 14:41)

    John M. [anonim]

    trebuie lasata in pace de catre guvern. Este o lume a lor care-si plateste taxele si-si face singura regulile jocului. Cam tot ce administreaza statul la ora aceasta este in faliment. De ce s-ar amesteca in ceva ce nici nu intelege, nici nu contribuie cu ceva ?!
    • 0 (0 voturi)    
      simplu (Miercuri, 7 martie 2012, 9:07)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui John M.

      1. face evaziune fiscal 2. inseala publicul 3.obtine foloase nemeritate
      TOTUl valabil si pt lumea FOTBALULUI SI PT STAT :)))
    • 0 (0 voturi)    
      bace janos. (Miercuri, 7 martie 2012, 10:02)

      kkciosuldelahamangia [anonim] i-a raspuns lui John M.

      cine a construit arena nationala ? frf, liga ? nu cumva statul, iar acum creditorii echipelor ,,private'' se inghesuie sa joace pe tapsan ? in alta ordine, nu poate fi o lume numai a lor, nu pot fi stat in stat, iar cu plata impozitelor si taxelor, spre mirarea ta, daca vrei adevarul, echipele din buCUResti, au cele mai mari datorii la buget, faptul ca sunt iertate mereu, dovedeste ca modul in care sunt aplicate regulamentele, e foarte partinitor.
      becali, de ce nu a incercat sa premieze pe judecatori, procurori ca sa-si faca treaba corect ?
  • +2 (2 voturi)    
    In alianta politica ...puscarie ?! (Marţi, 6 martie 2012, 18:52)

    DORIAN [anonim]

    "n-ai sa vezi ,ca n-ai de unde"...sa-l vedem pe interlopul asta de becali la puscarie care se da corect 100 % si care se crede.. "malai viteazu" !.. banii astuia pe saracia asta le surad tuturor fomistilor de judecatori si procurori, ca sa fie asta vreodata in parnaie ! tara de rahat condusa de un pazvante in cardasie cu interlopi, traficanti, prostituate si ..lingai bocaiti !
  • +2 (2 voturi)    
    deocamdata (Marţi, 6 martie 2012, 20:03)

    am [anonim]

    se bucura de imunitate parlamentara la Bruxelles , sau poate nu.......oricum personajul a bulversat mintile multora......... dar oricum ierarhia valorilor este devalmasita rau de tot la noi. Ar fi ceva sa-l vedem in zeghie......aaaaaaa..............................nu se mai poarta.
  • +1 (3 voturi)    
    O sa fac nota discordanta si ... (Marţi, 6 martie 2012, 22:04)

    valeriu [anonim]

    ...o sa-i iau ap[ararea lui Gigi.La cat rau au facut altii in economia Romaniei si nu au patit nimic ,ai da pedeapsa cu executarea lui Gigi este o stupizenie.Gigi e simpatic si nu cred ca trebuie sa ne suparam pe el in asa hal.Cati au facut in contrabalans fapte bune ca acesta?Cati au devalizat banci,au distrus economia si nici nu au mirosit aerul de celula la cercetari,asa cum a mirosit,blandul gigi?!...Sa fim seriosi.Sa primeasca o pedeapsa usturatoare dar cu suspendare,caci asa e corect,in nota justitiei noastre.Nici macar nu-s stelist ,asta ca sa stiti.
  • +2 (2 voturi)    
    GIGI romanul model (Miercuri, 7 martie 2012, 1:00)

    Pilat [anonim]

    Analfabet si grobian dar descurcaret, bun de gura si cu lipici la bancnote, iata inca un model demn de urmat in Rromanica.

    Unora li se pare pitoresc personajul, altii relativizeaza spunand ca nu el a facut cel mai mult rau tarii.

    Reactia comentatorilor e inca si mai trista decat penibilul personajului becalian din mucava.

    Singura circumstanta atenuanta: oamenii sant anesteziati de torentele nesfarsite de laturi care se revarsa intruna in viata noastra publica/media.

    Grotescul nu mai lezeaza nici o sensibilitate.
    Circ sa fie, ca privitorii saliveaza deja pavlovian.
  • 0 (0 voturi)    
    Se poate? (Miercuri, 7 martie 2012, 11:16)

    Mircea [anonim]

    Ar fi un lucru extraordinar daca justitia ar accepta pedeapsa propusa de procurori.
    Ar fi un semnal ca justitia din Romania are o sansa.
  • 0 (0 voturi)    
    trivale28@yahoo.com (Miercuri, 7 martie 2012, 16:10)

    baciul vrancean [anonim]

    "In perioada 4-7 mai 2008, Becali a oferit suma de 1.700.000 de euro jucatorilor de la "Universitatea Cluj" aflati pe foaia de joc pentru meciul din etapa a 34-a a Campionatului National de Fotbal - Liga I - circa 100.000 de euro pentru fiecare - acestia urmand sa isi indeplineasca indatoririle de serviciu, sa-si apere corect sansele si sa castige meciul cu "CFR 1907 Cluj", se precizeaza in rechizitoriul intocmit de procurorii DNA.... tovarasu' procuror, daca mataluta ai scris in rechizitoriu cele de mai sus, cum mama dracului mai ceri pedeapsa??? intaiul cioban al tarii nu a dat "mita", a dat o mica "premiere", pentru ca golanii imbracati in haine de fotbalisti sa joace CINSTIT!!! uite asa, faimoasa JUSTITIE, l-a mai facut inca odata scapat pe cioban. ;)