Mircea Lucescu, sanse mari sa nu fie urmarit penal dupa accidentul pe care l-a provocat la inceputul anului

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 28 februarie 2012, 17:13 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu
Foto: shakhtar.com
Mircea Lucescu este tot mai aproape de a scapa de inceperea urmaririi penale dupa accidentul pe care l-a provocat la inceputul anului (pe 6 ianuarie). Informatia a fost confirmata de oamenii legii care au trimis dosarul la Parchet. 

"Lipsa plangerii penale ne-a obligat sa dam respectiva solutie", au precizat oamenii legii, conform EVZ. Astfel, procurorul poate dispune sanctiuni doar pentru incalcarea regulilor de circulatie, in timp ce RATB ar putea fi parte civila intr-un posibil proces.

In data de 6 ianuarie 2012, Mircea Lucescu a fost implicat intr-un accident rutier pe Bulevardul Vasile Milea din Bucuresti (a fost lovit de un tramvai in timp ce incerca sa intoarca pe dubla linie continua).

Tehnicianul celor de la Sahtior Donetk a fost operat dupa ce si-a rupt mai multe coaste si a avut si un plaman perforat. De-a lungul spitalizarii, Lucescu l-a atacat in mai multe randuri pe vatmanul care l-a lovit: "putea sa ma evite, parca a vrut sa dea peste mine. Nu am incalcat regulamentul, am traversat strada in mod normal".

Politistii de la Rutiera au stabilit ca antrenorul a fost vinovat pentru producerea accidentului.


Citeste mai multe despre   



















2567 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Si pentru ce ar trebui sa fie urmarit penal? (Marţi, 28 februarie 2012, 17:23)

    Ozzy [anonim]

    Nu va credeam in stare sa preluati fumigenele alora de la EVZ. Atata timp cat singurele victime ale accidentului sunt el insusi si cineva care e ranit usor si nu depune plangere, nimeni nu e urmarit penal, indiferent ca-l cheama Lucescu, Basescu sau A.I.
    Sa fim bine intelesi, nu-i simpatizez deloc pe Lucesti, iar asta batran a fost extrem de scarbos cand a dat vina pe vatman. Si mai cred si ca ar trebui sa-i fie suspendat permisul pentru accidentul pe care l-a provocat. Insa de-aici pana la urmarirea penala e cale lunga si e la fel de scarbos si cand prezentati o normalitate ca pe un abuz.
  • +1 (13 voturi)    
    Pai.... (Marţi, 28 februarie 2012, 17:24)

    Andradda [utilizator]

    Daca n-a consumat alcool (sau nu i s-a luat alcoolemia) si singura parte vatamata a fost chiar el, ce rost are sa se inceapa urmarirea penala?
    Eventual sa plateasca daunele pe care le-a provocat..
    Dar mai mult ce sa-i mai faca?
    • +5 (7 voturi)    
      Sa-i anuleze carnetul ! (Marţi, 28 februarie 2012, 17:52)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Fara drept de a mai da examen de conducere .
      Pentru afirmatia pe care a facut-o:" Mi-am imaginat ca tramvaiul va frana ".
      A recunoscut ca el conduce dupa imaginatie si nu dupa Codul Rutier.
      Pericol public pe sosele !
      • -3 (5 voturi)    
        Gresit (Marţi, 28 februarie 2012, 18:18)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        Cu totii conducem dupa "imaginatie". Mai exact, anticipam evenimentele in trafic pe baza unor reguli, scrise sau de bun simt.

        Fie vatmanul a dat intentionat peste el (cum sustin unii), fie Lucescu nu a estimat corect distanta si viteza tramvaiului. Indiferent de situatie (nu am fost acolo, ca sa stiu ce s-a intamplat), Lucescu a facut ce facem si noi, soferii, de zeci, sute si mii de ori pe zi. Ne "imaginam" pasul urmator in trafic, pentru a lua deciziile corecte.

        Daca tu nu conduci dupa "imaginatie", ai o mare problema si tu esti persoana careia sa i se anuleze permisul. Totusi, fara aceasta "imaginatie", cum ii zici tu sau "anticipare", cum ii zic toti ceilalti, nu ai fi avut nici macar capacitatea sa iesi din casa, darmite sa comentezi pe aici, deci cred ca e vorba doar de rautate bazata pe lipsa de intelegere a functionarii lucrurilor inconjuratoare.
        • +2 (2 voturi)    
          Esti tare (Marţi, 28 februarie 2012, 22:35)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          slab. Deci nu e nevoie de Cod Rutier? O imaginatie bogata il suplineste ? Ia-te de mana cu Lucescu si mergeti amandoi la Politia Rutiera sa cereti anularea permiselor.
          Se condube dupa reguli !!
          In plus , dupa ce aplici toate regulile ,poti folosi conducera preventiva, care e altceva .
          Am folost eu cuvantul " imaginatie "? Am reprodus ce a spus Lucescu. Am citat cu ghilimele. Dar tu te repezi ca berbecul fara sa ai cunostiinte de condus masina, fara sa citesti cu rabdare textul pe care vrei sa-l comentezi...
  • +2 (12 voturi)    
    Praf ... (Marţi, 28 februarie 2012, 17:31)

    gigi [anonim]

    Sigur ca n-o sa pateasca nimic. Ba chiar s-a premiat pentru isprava cu un Range Rover Vogue de 120.000, a zis sa treaca la urmatorul nivel, sa se bata direct cu un tanc.
    • +1 (1 vot)    
      sper sa se puna cu tancul (Miercuri, 29 februarie 2012, 3:00)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      sa ii treaca aia pe cap asa nu v-a mai avea gura sa strige ca ala a fost vinovat, si militenii ar trebui sa ii suspende carnetul, macar pt trei luni
  • +7 (15 voturi)    
    Complot (Marţi, 28 februarie 2012, 17:31)

    Cristi [anonim]

    Cum adica politistii de la rutiera l-au gasit vinovat? Sunt nebuni? Nu a spus omul ca el traversa (culmea, cu masina) regulamentar? Adica pe la trecere, a vazut cele doua dungi albe pe mijlocul strazii si ce altceva puteau fi decat zebra pentru masini? Adica pe unde treci strada cu masina, pentru cei care n-au citit regulamentul. Vatmanul e cel care a vrut sa intre in el (cred ca l-a si fugarit oleaca); de asemenea, vatmanul a incercat sa induca in eroare pe toata lumea, la fiecare declaratie a lui nea mircea el tot schimbandu-si pozitia din momentul 'traversarii': ba la douazeci de metri, ba printr-o statie, ba la sute de metri... Ce naiba, nu poate sta locului sa poata da omul niste declaratii consecvente?
    Si colac peste pupaza, se pune in discutie ca nea mircea sa fie urmarit penal? El? Antrenorul? Eroul natiunii? Huoo!
    Nea mircea, da-i in judecata pe toti nesimtitii astia! Vor sa-l faca scapat pe vatman. Nu se poate sa stai cu mainile in san si sa asisti la o asemenea nedreptate. Nu-l poti lasa pe strazi! Matale ai scapat, dar maine va da peste altul in Q7, sau in bmw, si poate saracul ala nu va avea norocul lu' matale.
    • +5 (5 voturi)    
      lool (Marţi, 28 februarie 2012, 18:02)

      Gig [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      chiar asa a zis "traversa strada regulamentar" vorba ta...era pe zebra...o fi avut masina aia a lui Fred Flinstone ;)
    • 0 (0 voturi)    
      o mare de interogatii.... (Marţi, 28 februarie 2012, 19:36)

      minus [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Cred ca sunteti o victima a propriului stil, dar nu intelegeti destul de multe....

      In cazul in care exista un accident de circulatie in care exista "o parte vatamata", politistii de la Rutiera deschid un dosar penal.

      Dar asta nu inseamna in mod necesar o ancheta penala!
      Doar dupa eventuala spitalizare a celor vatamati de actiunea "autorului faptei" si dupa obtinerea unui certificat medico-legal se poate stabili daca este cazul de o ancheta penala sau nu, in functie de numarul de zile de ingrijiri medicale.
      Nu este niciun "smen" aici, asa este legea.

      Acum ca (poate) ati inteles, puteti sa ne explicati ce legatura are latura penala cu comportamentul lui Lucescu sau al vatmanului?
  • +7 (7 voturi)    
    Cine greseste, plateste! (Marţi, 28 februarie 2012, 17:35)

    Misu [anonim]

    Vedeta sau nu legea este egala pentru toti.Oricine ar fi daca este vinovat se va aplica legea sau creeam o societate discretionara care face diferenta intre notorietate,bani si omul necunoscut si sarac.Problema este ca legile sunt ok dar cei care ar trebui sa le aplice nu o fac in mod abuziv.Ei ar trebui controlati iar cei care nu isi fac datoria sanctionati.Deci avem de-a face cu o criza institutionala.Sanctiunea cuprinsa de lege are drept rezultat evitarea in viitor a unor incalcari ale legii or daca ele nu se aplica ce mesaj se poate trimite nu vinovatului care scapa ci celorlalti cetateni?Ca pot savarsi fapte condamnate de legea in vigoare si ca pot scapa?Oare nea Mircea Lucescu nu avea obligatia sa prevada ca daca stationeaza pe linia tramvaiului exista sansa sa fie lovit, ca doar e la varsta maturitatii?De ce nu a schimbat banda in intersectie?
  • +6 (6 voturi)    
    Dosar penal (Marţi, 28 februarie 2012, 17:38)

    Mircea [anonim]

    Daca nimeni nu a fost ranit (inafara de Lucescu- considerat prezumtiv vinovat) - nu se deschide dosar penal.
    Daca o alta persoana inafara de Lucescu a fost ranita (de ex, colegul lui din masina) dosarul penal se deschide automat.
    Daca aceasta persoana da declaratie la politie ca nu-l intereseaza actiunea penala (ci, doar pagubele obtinute pe cale civila), atunci dosarul penal se intoarce cu NUP.

    In mod normal, Lucescu se alege cu retinerea carnetului pe 90 de zile (neacordare de prioritate) si o amenda. Masina si-o repara pe Casco(cred ca are). Tramvaiul e reparat de asigurarea obligatorie.
  • +4 (4 voturi)    
    Bine Luce! (Marţi, 28 februarie 2012, 18:06)

    CristiV [anonim]

    Fii exemplul nostru, generatia tanara are nevoie de repere morale precum dumneavoastra!!!
    Nu poate decat sa imi provoace placute frisoane faptul ca pot fii la volan baut si sa fug de politie precum Mutu si sa fac praf masina in conditii de virare fara asigurare si pe linie continua , toate aceste fara a patii ceva !
    Si voi tine minte sa nu cer daune partii nevinovate si nici sa nu astept ca nesimtinul sa ma sune sa-si ceara iertare cu lacrimi in ochi ca a mers regulamentar si poate a salvat vietile pasagerilor din tramvai !!
  • +2 (2 voturi)    
    Asta ca asta ... (Marţi, 28 februarie 2012, 19:03)

    Daniel [anonim]

    ... ca macar n-a omorat pe nimeni. Dar HUIDU? Cu trei crime la activ?
    • +2 (2 voturi)    
      cum e tatal, asa si fiul (Marţi, 28 februarie 2012, 19:46)

      angel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ba mai rau, dupa cum zic unii, ala chiar a omarat un om. a promis ca o sa fie cuminte si l-au lasat in pace
  • 0 (0 voturi)    
    Luce Lasa-ne... Lasa-ne... (Miercuri, 29 februarie 2012, 10:32)

    Gie [anonim]

    Lucescu asta... un mucalit... un taran ... Ce pretentii sa ai de la un footbolist?
    Sper sa-i suspende permisul pentru o perioada lunga... de vreo 5-10 ani asa ca sa mediteze la comportament... Daca e VIP isi permite sa-l balacareasca pe altu in presa cand singurul vinovat conf. politiei pare sa fie el insusi. Ar trebui sa-si ceara public scuze Vatmanului, calatorilor din tramvai, si tuturor celor pe care i-a ofensat cu comportamentul sau.
    Imi pare rau ca s-a accidentat, dar asta nu inseamna sa faca declararii calomnioase in presa.
    Lucescu-le oi fi bun la fotbal dar in rest nu meriti nici un macar un "Salut!".
    La urmatoarea abatere politia ar trebui sa-i suspende defintiv permisul si sa-i confiste masina.
    Ca fac pariu ca vom mai auzi de acest Lucescu... si nu doar legat de terenul de fotbal.
  • 0 (0 voturi)    
    mai da-i in ..... ....de vedete (Miercuri, 29 februarie 2012, 10:51)

    pimp [anonim]