Europa League, 16-imi de finala​

VIDEO Twente - Steaua 1-0/ Neputinta

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 23 februarie 2012, 19:04 Sport | Fotbal

Steaua, eliminata din Europa League
Foto: HotNews / Dan Popescu
Steaua a fost eliminata din Europa League, ros-albastrii pierzand (cu acelasi scor: 1-0) ambele partide disputate cu olandezii de la Twente. Chadli (29') a marcat unicul gol al returului de pe "De Grolsch", dupa o gafa de proportii a lui Tatarusanu. Obligata sa atace pentru a spera la calificare, Steaua si-a trecut in cont o singura ocazie clara de gol (Nikolic 78'), Twente fiind, in mod logic, echipa care merge in "optimile" competitiei.


Desfasurarea partidei Twente - Steaua:

Final de partida: FC Twente - Steaua 1-0, olandezii se califica in "optimile" Europa League dupa doua victorii in fata ros-albastrilor (a fost tot 1-0 si pe "Arena Nationala").

90+3' Bajrami se distreaza cu Geraldo si Bourceanu, dar sutul sau se duce in plasa laterala

90' De Jong este inlocuit de Plet 

89' Tanase reuseste inca o pasa buna, dar Mihai Costea aluneca in momentul in care a incercat sa centreze

Steaua forteaza macar golul egalizator, insa atacurile ros-albastrilor sunt previzibile

79' Bengtsson ii ia locul lui Janssen

78' Nicolic il ia la tinta pe Mihailov, Steaua a trecut pe langa golul egalizator. Pasa i-a apartinut lui Cristi Tanase

75' Brandan este inlocuit de Mihai Costea. Steaua are alti trei atacanti pe teren: Florin Costea, Nikolic si Rusescu

69' Vine si raspunsul Stelei: Florin Costea patrunde prin apararea gazdelor, dar sutul sau de la 16 metri este deviat si se duce pe langa poarta

69' Bajrami trimite de la marginea careului mare, balonul trece aproape de poarta Stelei

68' Actiune scoala a gazdelor: mingea ajunge la De Jong, iar sutul acestuia este respins cu piciorul de Tatarusanu. Ocazie imensa pentru Twente

62' Nikolic intra pe teren in locul lui Tatu

61' Chiriches si Tatarusanu se opun suturilor gazdelor, olandezii au trecut pe langa 2-0

57' Tatu este si el avertizat cu galben pentru proteste

56' Bourceanu primeste cartonasul galben

55' Bajrami ii ia locul lui Ola John

54' Florin Costea ia o actiune pe cont propriu, dar sutul lasa de dorit (mingea s-a dus mult peste poarta)

Twente se apara perfect, Steaua nu se poate apropia periculos de poarta adversarilor

Se aud incurajarile suporterilor stelisti

48' Rusescu suteaza cu stangul de la aproximativ 25 de metri, fara nicio problema pentru Mihailov

46' Prepelita a fost inlocuit de Florin Costea

Pauza in Olanda, Twente - Steaua 1-0. Ros-albastrii nu au avut nicio ocazie clara de gol dupa primele 45 de minute

44' Geraldo primeste cartonasul galben, cel faultat a fost Ola John

38' Fer putea primi al doilea cartonas galben dupa un fault asupra lui Martinovic, centralul il iarta insa

34' Fer este si el avertizat cu galben dupa un fault dur la mijlocul terenului

33' Chadli suteaza dupa fluierul arbitrului si primeste cartonasul galben

29' Geraldo trimite o pasa la Tatarusanu, portarul Stelei aluneca, nu poate degaja mingea, iar Chadli inscrie fara probleme. Twente - Steaua 1-0


21' Latovlevic centreaza la coltul scurt, dar
Wisgerhof ii ia fata lui Rusescu si respinge mingea

Jocul este echilibrat in acest moment, gazdele tin din ce in ce mai mult mingea

10' Chiriches atinge o minge cu mana, centralul nu dicteaza insa nimic, spre nemultumirea olandezilor

9' Prima ocazie pentru Steaua: Tanase nu gaseste spatiul portii dupa o respingere a lui Mihailov

5' Prepelita centreaza de pe dreapta, dar Tanase nu ajunge la minge

Steaua arata o fata ofensiva in primele minute, actiunile ros-albastrilor nu pun insa deocamdata in pericol poarta lui Mihailov

2' Brandan executa cu mult efect o lovitura libera de la mare distanta, dar apararea olandeza indeparteaza pericolul 

A inceput partida din Olanda


Echipe:

Twente:
Mihailov - Cornelisse, Wisgerhof, Douglas, Rosales - Janssen, Brama, Fer - Chadli, De Jong, Ola John (4-3-3). Antrenor: Steve McClaren

Rezerve: Borshker, Bengtsson, Leugers, Tiendalli, Roseler, Bajrami, Plet.

Steaua: Tatarusanu - Martinovic, Chiriches, Geraldo, Latovlevic - Prepelita, Bourceanu, Brandan, Cr. Tanase - Tatu, Rusescu (4-4-2). Antrenor: Ilie Stan

Rezerve: Stanca, Iliev, Dananae, M. Costea, Bicfalvi, Nikolic, Fl. Costea.



Citeste mai multe despre   























11461 vizualizari

  • +8 (30 voturi)    
    am scapat de cultul personalitatii (Joi, 23 februarie 2012, 19:29)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    dedicat lui Ceausescu, dar a ramas cultul steoaia pe toate saiturile, de te ia greata, asa ca succes Twente !
    • -7 (15 voturi)    
      Cult este diferit de... (Joi, 23 februarie 2012, 21:08)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      A sustine o echipa sufleteste....noi nu veneram o persoana sau....(vezi dex).
      in legatura cu "steoaia" esti un biet frustrat...
      A pune semn de egalitate intre clanul fecalician si o emblema a sportului romanesc dovedeste gandire cel putin superficiala...
      Pt mine si alti fani...Dinamonu este porcea,Rapid nu este coposu-uteciosu,etc...
      Noapte buna intunecatule...
    • +3 (5 voturi)    
      au trecut (Vineri, 24 februarie 2012, 9:20)

      me [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      21 de ani de la revolutie...
      daca inca mai gandim in ce e facut pe vremea lui si ce nu... avem o problema!
      omule daca ar fi sa distrugem tot ce s-a facut pe vremea lui ceausescu s-ar distruge jumatate din romania
    • +3 (3 voturi)    
      cat timp va fi becali steaua nu va rasari (Vineri, 24 februarie 2012, 10:10)

      cat timp va fi becali steaua nu va rasari [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      cat timp va fi becali, steaua nu va rasari, orice jucator este injurat si facut de ras, ajunge sa joace 1 singur meci mai slab dupa 5 bune ca intra in gura "patronului" si este facut albie de porci pe toate televiziunile..
      • +2 (2 voturi)    
        nu se poate (Vineri, 24 februarie 2012, 12:18)

        math [anonim] i-a raspuns lui cat timp va fi becali steaua nu va rasari

        sa sustii echipa si sa spui ca nu te intereseaza familia de mafioti care taie si spanzura, terfelind imaginea clubului si zeci de jucatori cu mare potential si performante anterioare. Aproape toti romanii trecuti pe acolo nu au mai revenit NICIODATA la nivel inalt dupa experienta becaliota.

        Este o atmosfera infecta de plantatie, un om cu bun simt nu are ce cauta acolo, nici macar banii nu mai sunt o motivatie. Antrenorii sunt niste carpe si evident ca sunt varza dpdv profesional, fac declaratii bombastice dar echipa isi creeaza o singura ocazie in 90 de minute.
        • +2 (2 voturi)    
          bravopt comentarulbun (Vineri, 24 februarie 2012, 14:49)

          FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui math

          La inceput imi parea rau de jucatori sau antrenori dar dupa un timp am ajuns la concluzia ca ei sunt de vina pt ca merg acolo ca oile la taiat. Cred ca nu a fost jucator sau antrenor sa nu fie tepuit de (intelectualul de Becali).
  • +8 (32 voturi)    
    O rusine in Europa (Joi, 23 februarie 2012, 19:32)

    Weather [utilizator]

    Steaua face de rusine romanii si Romania in Europa. Cel mai bine pentru toti ar fi ca in seara asta sa paraseasca o competitie in care oricum nu avea ce cauta.
    • -3 (15 voturi)    
      ... mai mult decât rușine. (Joi, 23 februarie 2012, 20:51)

      fordon [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      tătă-rușine.
    • +5 (19 voturi)    
      ? (Joi, 23 februarie 2012, 21:40)

      jos_iliescu [anonim] i-a raspuns lui Weather

      O rusine e Dinamo, care cred ca nu s-a mai calificat in CL de ... niste multe decenii!
      • +2 (4 voturi)    
        si cand... (Vineri, 24 februarie 2012, 9:20)

        me [anonim] i-a raspuns lui jos_iliescu

        imi parea rau pentru steaua ca a fost eliminata ai aparut tu...
        merci, acu nu-mi mai pare rau!
    • -3 (5 voturi)    
      macar (Joi, 23 februarie 2012, 23:21)

      macar [anonim] i-a raspuns lui Weather

      macar steaua a ajuns in Europa, totusi.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai ... (Duminică, 1 aprilie 2012, 18:58)

        Weather [utilizator] i-a raspuns lui macar

        Pai tocmai asta e rusinea cea mare care nu trebuia sa se intimple ...
  • +5 (19 voturi)    
    Hai steaua! (Joi, 23 februarie 2012, 19:53)

    Gelu [anonim]

    Eu zic sa nu mai fim rautaciosi. Nu cred ca poate face rusine unei tari o echipa care reuseste sa acceada intr-o competitie internationala. Putem spune asta in campionatul intern si asta datorita patronului (un maimutoi) dar afara nu putem decat sa-i uram succes. Hai baieti!
    • +6 (10 voturi)    
      :)))) (Joi, 23 februarie 2012, 21:23)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      da... hai steaua... trebuie sa mai dea 2 goluri :))))
    • +9 (11 voturi)    
      TATU (Joi, 23 februarie 2012, 21:33)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      nu cred ca steaua o sa faca performanta cu tatu in echipa:((
  • +5 (15 voturi)    
    tatarul (Joi, 23 februarie 2012, 20:31)

    marius [anonim]

    ce mai ziceti de tatarusanu ?? meciul trecut.. a gresit.. acuma iar ?? si meciul trecut am zis de el.. si am primit numai minusuri.. :)) vai de capul lui de portar.
    • +5 (15 voturi)    
      asa e (Joi, 23 februarie 2012, 20:43)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Nu stiu de ce Tatarusanu este considerat cel mai bun portar roman. Este cel mai slab goalkeeper al nationalei din toate timpurile. Cel putin din 70 incoace, nu se poate compara cu nici unul din inaintasii sai, a caror rezerve erau mult mai bune.
  • +3 (17 voturi)    
    Să reținem stilul (Joi, 23 februarie 2012, 20:44)

    cititor [anonim]

    minunat al echipei Steaua se numeste ”stilul găinilor bete” Oare credeți că se vor trezii vreo dată?
    Eu cred că nu.
  • +2 (4 voturi)    
    scor final (Joi, 23 februarie 2012, 20:47)

    r [anonim]

    un 1-3 va convine dragi "cititori"
    • +10 (10 voturi)    
      Asta e nivelul actual al footbalului romanesc (Joi, 23 februarie 2012, 21:05)

      florin [anonim] i-a raspuns lui r

      E mai bine sa fim realisti decat patimasi. Atat timp cat ne bazam doar pe transferuri de proximitate si nu pe formarea unei echipe crescute intr-o potentiala pepiniera proprie, nu vom reusi niciodata sa depasim statutul actual.
    • +4 (8 voturi)    
      nesătulule (Joi, 23 februarie 2012, 21:30)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui r

      2-1 nu te mulțumește.
      Numai să nimerească poarta, că pâna acum nici poarta nu o nimeresc da mite să marce trei goluri.
      Rămân la părerea mea ”găini bete”.
      Și incă ceva animalul cu numele TATU este mult mai inteligent decât fotbalistul cu același nume care joacă (nu fotbal) la echipa Steaua.
      • +6 (10 voturi)    
        NU JIGNI GAINILE . (Joi, 23 februarie 2012, 22:37)

        ogi [anonim] i-a raspuns lui cititor

        Asta seara a rulat filmul
        - BEZMETICII -TWEENTE . ultima parte .
        Singurul aspect pozitiv a fost conditia fizica a jucatorilor Stelei dar daca natura nu-i ajuta sa si gindeasca in teren , antrenorul nu poate face mai mult .
        Primul sut pe poarta al Stelei in min 77 .RUSINE .
  • +9 (13 voturi)    
    hai acasa (Joi, 23 februarie 2012, 21:29)

    lupta steaua [anonim]

    penibili ca de obicei, dar cata vreme leadershipu e pe mana unui cioban ce poti cere?
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Joi, 23 februarie 2012, 22:00)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui lupta steaua

      prietene jignești ciobanii comparâdu-i cu ”leadershipu” cum îi zici matale.
      • +1 (1 vot)    
        dlr (Vineri, 24 februarie 2012, 8:40)

        lupta steaua [anonim] i-a raspuns lui cititor

        nu-i jignesc, ciobanii sunt lideri, au o turma pe care o pastoresc, de care au grija. cine vrea sa inteleaga ce am zis, intelege :) crezi ca daca o pastorea unu cu oxfordu steaua ar fi jucat finala?
  • +3 (3 voturi)    
    Dar (Joi, 23 februarie 2012, 21:51)

    Opinatorul [anonim]

    Cel mai trist e ca inca fotbalul romanesc nu a atins fundul ....
  • +1 (3 voturi)    
    MCCLAREN ... (Joi, 23 februarie 2012, 22:00)

    jeronimo [anonim]

    STEAUA de becali family KILLER !
  • +6 (8 voturi)    
    Pedeapsa (Joi, 23 februarie 2012, 22:38)

    alex [anonim]

    Becali a generat singur situatia create prin greseala lui Tatarusanu, cum i-a explicat lui ca e prea inalt ca sa ia goluri din scarita, na ca acuma la luat fara scarita...
    Una peste alta Twente a meritat calificarea, problema s-a pus numai la ce scor
  • +1 (3 voturi)    
    Cum este ciobanul (Vineri, 24 februarie 2012, 2:44)

    evoque [utilizator]

    asa sunt si oile.
    Cred ca nu ar mai trebui sa il facem cioban pe becali si asta deoarece riscam sa il jignim pe tacso' care probabil o fi fost un cioban bun.
    becali asta de are turma asta de la steaua nu este decat un idiot sau poate un idiot profitor.
    Insa greseala cea mare este a televiziunilor care il transmit in continuu, parca singurul sport national in romania este concurs de idiotenii cu becali si compania.
  • +1 (1 vot)    
    Gol (Vineri, 24 februarie 2012, 3:58)

    alex [anonim]

    Tatarusanu a luat gol identic cu golul 3 luat de Cech in partida Napoli-Chelsea 3-1 in Europa League
  • +1 (1 vot)    
    uitati-va cu atentie (Vineri, 24 februarie 2012, 8:13)

    gh [anonim]

    la fetzele lor si va dati seama ca n-au principii- nu numai de joc, n-au caracter, n-au educatie- unii se lauda la tv ca n-au citit o carte, n-au multe altele, inclusiv sau cu atat mai mult, cei care ii conduc;
    "De unde nu e, nici D-zeu nu cere"
  • +2 (2 voturi)    
    Steluta... (Vineri, 24 februarie 2012, 8:26)

    Costin1968 [utilizator]

    ...vai , ce suferinta comica poate indura un stelist batran ca mine...OPRITI CALVARUL !!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    O echipa fantastica ! (Vineri, 24 februarie 2012, 8:38)

    Didos [anonim]

    Nu cred ca in afara de Gigi ,cineva mai credea in calificarea Stelei ! Eu cred ca echipa balerinelor pensionare , Steaua , este o echipa exceptionala , de pluton , intr-un campionat submediocru, cum este cel din Romania. Piaza rea a echipei este Gigi , pe care Dumnezeu il pedepseste pentru ingamfare si infatuare . Priviti-l cum merge , cum se invarteste si cum face pe atotcunoscatorul si atoatestiutorul si asta deoarece este inconjurati de niste aplaudaci smecheri care-i canta osanale ,de a ajuns bietul Gigi chiar sa creada ca este destept. Se viseaza presedintele Romaniei ! Gigi lasa-ne !
  • -3 (3 voturi)    
    fortza steaua! (Vineri, 24 februarie 2012, 8:43)

    kitto [utilizator]

    oricum steaua a demonstrat in aceasta editie de europa league ca este o echipa tare chiar daca am fos elminiati acum..
    in campionat vom demonstra forta stelei
  • +2 (2 voturi)    
    Gerald vinovat la gol. (Vineri, 24 februarie 2012, 8:57)

    Belo [anonim]

    La golul primit de Steaua vinovat este Geraldo care in loc s-o traga in balarii(aut,cornelica) i-a dat-o lui Tatarusanu care era presat de doi atacanti olandezi. Nu trageti in Tatarusanu
    • +1 (1 vot)    
      Ai sesizat esentialul (Vineri, 24 februarie 2012, 17:51)

      Socrate [anonim] i-a raspuns lui Belo

      Asa este, vinovat este Geraldo, care a pasat aiurea la portar, desi faza nu o impunea. De altfel, in ultimii ani, toti antrenorii de doi bani care s-au perindat pe la Steaua, n-au reusit sa elimine acest joc pagubos, cu pase la portar, sau intre fundasi, cu riscuri mari de a pierde mingea. Sa adaugam si lipsa de profesionalism al celor care le-au permis jucatorilor sa foloseasca ghete cu crampoane neadecvate starii terenului. Am vazut cu totii cum alunecau jucatorii Stelei de parca ar fi jucat pe gheata, nu pe iarba. In sfarsit, abia in al treilea rand e vinovat Tatarusanu care in loc sa se duca spre minge cu fuleu specific degajarii s-a dus ca pentru a stopa mai intai mingea! Greseli elementare, de incepatori, nu de profesionisti. Gigi este doar cireasa de pe acest tort caraghios cu ingrediente de proasta calitate care este jocul Stelei de ani buni.
  • +2 (4 voturi)    
    Realism (Vineri, 24 februarie 2012, 9:03)

    cris [anonim]

    Cateva observatii realiste:
    1. Steaua a jucat primele meciuri oficiale ale sezonului cu Twente, jocul de pase nu s-a legat grozav poate si din aceasta cauza.
    2. Cand ai un patron care vinde un jucator cu o zi inainte de meci (Brandan), pe altii il desfiinteaza (Tatarusanu,Nikolic), ai din start un mare handicap.
    Personal consider ca cei 3 jucatori sunt printre cei mai valorosi de la Steaua.
    3. Cred ca Ilie Stan este un antrenor cu personalitate si ar trebui sa ramana inca multa vreme la Steaua. Dar i-ar mai trebui un director competent si un patron competent ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca te inseli... (Vineri, 24 februarie 2012, 9:34)

      george [anonim] i-a raspuns lui cris

      ... Steaua are si cativa jucatori bunicei; are insa nevoie de un atacant de valoare, care sa inscrie goluri si care sa fie capabil sa "traga" dupa el 2-3 aparatori adversi, pentru a crea culoare spre poarta! De asemenea, ii lipseste un fundas stanga de valoare... si, din pacate, un antrenor!
      Steaua nu are claritate in joc, nu leaga pasele, care prinde mingea pana nu o "freaca" asa, ca pe maidan, nu incearca sa o paseze si cand ar vrea sa o faca, de obicei e prea tarziu! Marile cluburi au renuntat de mult la romantismul jocului in favoarea celui rapid, cu pase dintr-o bucata, in viteza. La noi, inca se pune mare pret pe driblingul individual.
      In rest... multumim Steaua pentru ca am mai "bifat" o primavara europeana!
  • -1 (3 voturi)    
    Tatarusanu e omul Mafiei ! (Vineri, 24 februarie 2012, 11:00)

    Andy Latimer [utilizator]

    Caselor de pariuri ! Greselile sale nu sunt deloc intamplatoare... Sa nu fim naivi , cativa, pe calapodul schemelor Ponzi, castiga bani grei, pe naivitatea celor ce joaca la casele de pariuri on sau off-line ! Infrangerea lui Bayern(ati urmarit pe cine a eliminat Basel, in toamna ?) sau egalul Realului, in ultimul minut ,la Moscova ,TOATE sunt TRUCAJE perfecte.... Fotbalul nu mai e fotbal, E O MINCIUNA GENERALIZATA !(se pariaza pana si pe numarul de cartonase, numarul cornerelor, faulturilor, posesia mingii,suturi pe spatiul portii,etc). O intreaga MASINATIUNE e pusa la punct, din toate sporturile... Groaznica mi se pare omerta generalizata jucatori, antrenori, arbitri, conducatori de cluburi ,federatii, uefa, fifa...
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru fanii... (Vineri, 24 februarie 2012, 11:06)

    mache [utilizator]

    ... altor echipe romanesti decat cea din subiect am un singur sfat: duceti'va la articolele referitoare la echipele voastre in cupele europene... Ah, la naiba, nu prea mai aveti articole de acest gen in aceasta perioada a anului de ceva sezoane...
    Ramaneti in continuare in ignoranta voastra si dormiti in mediocritatea caracteristica... Daca un analfabet cu IQ minuscul va incita atat de mult inseamna ca el a castigat...
  • 0 (0 voturi)    
    minutul 42 (Vineri, 24 februarie 2012, 12:41)

    minutul 42 [anonim]

    Pana in minutul 42 nu am reusit sa legam 3 pase consecutive. De-abia atunci am legat si noi vreo 6 pase legate. Halal fotbal romanesc. Norocul tine cu cei puternici.
  • 0 (0 voturi)    
    rectificare (Vineri, 24 februarie 2012, 12:53)

    de jong [anonim]

    stadionul lui twente enschede se numeste de grolsch veste. (si nu de grolsch). in rest, bravo twente!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Tatarusanu nu este umportar format , este in curs (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 11:45)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Tatarusanu nu stie sa iasa la minge .
    Tatarusanu nu stie sa iasa la jucatorul cu mingea
    Tatarusanu nu stie sa iasa la centrarile in careu .
    Tatarusanu nu intuieste corect directia mingii .
    Tatarusanu umbla aiurea prin careu , asa a luat o groaza de goluri importante .
    Tatarusanu este un portar de reflex , daca sta pe linia portii , va apara cel putin inca 70 % din suturile trase pe poarta care de regula erau goluri .
    Eu nu stiu ce fac antrenorii cu portarii dar eu nu vad ca Tatarusanu este antrenat .
    El desi vede jucatorul si mungea ii ofera acestuia sansa de gol - da peste mine . Daca ar sta in poarta atunci problema e a jucatorului care trebuie sa se uite unde da mingea cu mare atentie sa nu o ia portarul..
    Eu nu stiu ce cauta portarul asta sa umble aiurea prin careu .
    Gheorghe Buhac