Tentativa de blat la Romania - Uruguay: Mircea Sandu sustine ca mafia pariurilor din Singapore a incercat sa mituiasca FRF cu 20.000 de euro

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 10:19 Sport | Fotbal

Mircea Sandu
Foto: AGERPRES
Mircea Sandu a precizat, in cadrul Comitetului Executiv al FRF, ca a fost contactat pentru a i se propune trucarea partidei amicale dintre Romania si Uruguay (29 februarie, "Arena Nationala"), informeaza gsp.

Informatia a fost confirmata de catre Paul Zaharia, ofiterul de presa al FRF. "Povestea e adevarata! Noi stim despre cine e vorba, un agent de meciuri din Europa. Nu-i putem dezvalui insa identitatea. Am alertat imediat FIFA, UEFA si organele abilitate, cu date concrete".

Agentul belgian de origine nigeriana Julius Owen Ighodaro a fost cel care i-a propus lui Mircea Sandu sa schimbe brigada de arbitri de la meciul cu Uruguay. Astfel, ungurul Viktor Kassai trebuia sa fie inlocuit cu un central din Bulgaria, Stanislav Todorov - 35 de ani. In plus, Todorov avea nevoie de acest meci pentru a putea fi promovat la "Elite Class". Conform FRF, acesti bani ar fi fost virati catre forul fotbalistic prin intermediul unui sponsor.

In schimbul acestei schimbari, FRF ar fi primit 20.000 de euro. Romania are o cota de 3.80 la victorie, remiza are 3.40, in timp ce o victorie a sud-americanilor are o cota de 1.90.

Oferta lui Ighodaro a fost refuzata de FRF, Mircea Sandu inaintand un memoriu catre FIFA si UEFA.


Citeste mai multe despre   



















3038 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    I-o oferit prea putin ! (Luni, 20 februarie 2012, 10:23)

    Andor74 [anonim]

    Sau varianta 2: "Uite, toti sunt anchetati, dar ce curat sunt eu! "
    • +16 (16 voturi)    
      mda (Luni, 20 februarie 2012, 10:48)

      Dr.Mythnick [anonim] i-a raspuns lui Andor74

      sandu s-a simtit jignit de suma...
    • +4 (4 voturi)    
      dar 100.000? (Luni, 20 februarie 2012, 12:10)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Andor74

      Cred ca la 100.000 euro ar fi batut palma.
  • +15 (15 voturi)    
    20.000 (Luni, 20 februarie 2012, 10:24)

    unu [anonim]

    Apai deh... Cu 20.000 Euro se prezinta astia la Nasu'? Daca mai bagau 2-3 zerouri poate discuta cu ei, dar asa e nesimtire curata... Cum isi permit ei sa vina cu 20.000? Nici jumate de masina nu-si ia la banii astia.
  • +14 (14 voturi)    
    Pai numai 20.000? (Luni, 20 februarie 2012, 10:25)

    gic [utilizator]

    cand sunt atatea guri de hranit?

    Ia sa fi inaintat 200k, mai citeam despre asta?
  • +4 (6 voturi)    
    stire neclara (Luni, 20 februarie 2012, 10:34)

    toto [anonim]

    La inceput spuneti ca agebtul a vrut trucarea meciului, apoi spuneti ca de fapt a propus schimbarea arbitrului, pt ca bulgarul sa fie promovat. Deci care a fost propunerea concreta?
    • +1 (1 vot)    
      Treaba sta asa (Luni, 20 februarie 2012, 11:57)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui toto

      Agentu' ii da lu Sandu 20kE ca sa schimbe arbitrul si in contul favorului de a fi promovat la elite class arbitrul trage cu cine trebuie.

      Deci cu o investitie de 20.000E agentu' isi aranjeaza un meci din care castiga de minim 1 ordin de marime in plus.
  • +12 (12 voturi)    
    mirare? (Luni, 20 februarie 2012, 10:40)

    cicio [anonim]

    Bravo MS. Pai nu-i este rusine, doar 20.000...???
  • +2 (2 voturi)    
    asta... (Luni, 20 februarie 2012, 12:10)

    me [anonim]

    se intampla din doua motive:
    1 - 20k era prea putin... adica la valoarea lui nasu te duci numai cu 20k?!
    2 - mai se umfla si el in pene acum... "vedeti ce cinstit sunt!"
    pai daca oferea 200k pun apariu ca nu mai era acum articolul asta era in loc alt articol: "arbitrul de la partida amicala dintre romania si uruguay a fost inlocuit cu ...."
  • 0 (0 voturi)    
    „29 ianuarie”?!? (Luni, 20 februarie 2012, 12:11)

    High [utilizator]

    Meciul s-a jucat deja, cu o lună mai devreme? A arbitrat bulgarul, totuși?
  • +2 (4 voturi)    
    LoL (Luni, 20 februarie 2012, 13:03)

    Duderstadt [anonim]

    Deci, mafia pariurilor din Singapore a dorit trucarea meciului, un belgian de origine nigeriana venind la Mircea Sandu sa-l plateasca cu 20000 euro pentru ca arbitrul ungur sa fie inlocuit de bulgarul a carui scop este 'promovarea' ? Wtf?

    Asta e la fel de buna ca si bancu' cu vaca care croseteaza apa minerala cu doua bucati de caramida.

    Serios, cititi macar o data articolul inainte de a-l publica?
  • +1 (1 vot)    
    inocenta (Luni, 20 februarie 2012, 14:16)

    george [anonim]

    Cata inocenta din partea "nasului" ,"ocrotitorul" fotbalului romanasc.Cred ca vrea sa arate cat de curat este el si cat de murdari sunt altii "mustrari de constiinta"Au dreptate maiasii,vine sfarsitul lumii.
  • +1 (1 vot)    
    e prima data (Luni, 20 februarie 2012, 14:40)

    Mircea [anonim]

    e prima data cand afirma ca i se propune sa faca un blat!?... e greu de crezut ca pana la varsta asta sa fi rezistat avansurilor multiple si sa fi ramas pur si virgin. Asta e cea mai clara dovada ca MS e un mafiot de mare clasa, mai bine isi tinea gura inchisa, acum cred ca nu mai are nici un fel de credibilitate. Eu am renuntat sa mai urmaresc meciurile de fotbal cu echipe romanesti de ani de zile. Sunt sigur ca blaturi s-au facut tot timpu dar de cand e Mircea Sandu presedinte nesimtirea depaseste orice limita, asa fara perdea vizibile de la o posta. Salvati macar aparentele !
  • +1 (1 vot)    
    Reactii sincron (Luni, 20 februarie 2012, 14:53)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Ma distreaza ca atat eu cat si majoritatea celorlalti care au postat aici am avut acelasi gand reflex dupa citirea stirii.. Anume ca Nasul a fost jignit de cuantumul spagii :)

    Se pare ca-n anumite circumstante si fata de anumiti oameni toti gandim la fel :)))
  • +2 (2 voturi)    
    20000euro spaga = Nasu jignit (Luni, 20 februarie 2012, 14:59)

    Arhanghelul Mihail [anonim]

    Sa oferi 20000euro lu' Nasu mi se pare chiar o insulta, o lipsta totala de bun simt. Nasu nici nu se da jos din pat pt suma asta.
    Se vede treaba ca nigerianul este amator.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare s-o mai juca meciul? (Luni, 20 februarie 2012, 17:50)

    ms [anonim]

    Adevaratul motiv ar fi ca Romania trebuie sa urce in top.

    http://myagora.ro/post/romania-uruguay-o-noua-saga-pe-filiera-sud-americana-p252
  • 0 (0 voturi)    
    20000euro ptr. nasu?!?!?! (Luni, 20 februarie 2012, 21:11)

    alex [anonim]

    Haaaaa-haaaaaa-haaaaa-haaaaaa!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 21 februarie 2012, 9:18)

    ion voicu [anonim]

    nici usturoi n-a mincat, nici gura nu-i miroase:

    http://webtv.realitatea.net/actual/frf-cianura-si-banii-cum-a-vandut-mircea-sandu-nationala-de-fotbal
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg (Marţi, 21 februarie 2012, 13:54)

    magician0082 [anonim]

    Este vorba de un agent al carui nume nu poate fi dezvaluit, dar agentul "belgian de origine nigeriana Julius Owen Ighodaro" a venit cu propunerea?
    Este sau nu anonim agentul? Stirea e un pic ambigua