Gary Lineker: Fotbalistii nu ar trebui sa castige mai mult decat asistentele medicale

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:13 Sport | Fotbal

Gary Lineker
Foto: tottenhamhotspur.com
Fostul international englez Gary Lineker, 51 de ani, a criticat salariile exorbitante pe care le primesc fotbalistii de astazi din Premier League: "Castigurile sunt exagerate si nu pot fi justificate, nici macar cele de pe vremea in care jucam si eu", a spus Lineker, atacantul care a marcat 48 de goluri in 80 de partide jucate pentru Anglia.

"Un fotbalist nu ar trebui sa castige mai mult decat un profesor sau o asistenta medicala", a adaugat fostul jucator, in Daily Mirror, cotidian care noteaza: Lineker primeste astazi 2 milioane de lire sterline pentru programul Match of the Day pe care il realizeaza pentru BBC.

Lineker a fost golgeterul Cupei Mondiale din 1986, gazduite de Mexic; a jucat pentru Leicester, Everton, iar dupa Cupa Mondiala din Mexic s-a transferat la Barcelona. Lineker a jucat trei sezoane pentru catalani, apoi a revenit in Premier League, devenind golgeterul lui Tottenham. Si-a incheiat cariera in Japonia, la Nagoya.

In 1990, a primit din partea Federatiei Internationale de Fotbal Premiul Fair Play: Lineker nu a primit vreun cartonas galben sau rosu, in toata cariera.

























3238 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Trofeul „Fair-play”. (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:30)

    High [utilizator]

    Lineker demonstrează că merită acest trofeu pentru tot ceea ce face în viață, nu doar ca jucător de fotbal.
  • +15 (17 voturi)    
    JOS PALARIA ! (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:39)

    RARA AVIS [anonim]

    ACEST DOMN AL FOTBALULUI ESTE O RARA AVIS

    UN "SUPER" BRAVO
    SI
    JOS PALARIA !
  • +15 (17 voturi)    
    în sfîrşit un fotbalist cu cap (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 16:58)

    ro [anonim]

    nu numai cu picioare
  • +9 (11 voturi)    
    o medalie (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 17:33)

    ia cucu [utilizator]

    I-as da o medalie acestui om pentru aceasta fraza.
  • -6 (14 voturi)    
    o gandire comunista (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 17:34)

    valyfl [anonim]

    Fotbalul la nivel mare este o activitate comerciala care aduce o gramada de bani.
    E normal ca un patron care castiga 100 mil pe sezon cu echipa sa din premii, bilete, sponsori, drepturi TV, marketing etc sa isi rasplateasca angajatii cu salarii barosane.
    Sa nu uitam totusi ca sunt foarte multi fotbalisti din ligile inferioare care nu castiga nici cat o asistenta.
    E pur si simplu legea cererii si a ofertei.
    • +12 (14 voturi)    
      n-ai înţeles ideea (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 17:59)

      ro [anonim] i-a raspuns lui valyfl

      el vorbeşte despre valorile lumii noastre

      că fotbaliştii sunt mai valoroşi decât profesorii şi asistentele, că lumea îi valorizează mai mult pe primii

      că se cere mai mult fotbal, şi în general sport şi divertisment plebeu, decât carte

      compris?
      • -7 (7 voturi)    
        nu ai inteles nimic (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 23:03)

        valyfl [anonim] i-a raspuns lui ro

        Mo, trezeste-te din viziunile tale comuniste si gaseste o organizare echilibrata a acestei lumi in care o asistenta castiga cat un fotbalist.
        Pana atunci gura mica si joc de glezne. Nu esti in stare decat sa bagi fitile pe chat despre "valorile lumii noastre"
        • 0 (2 voturi)    
          sa stii.... (Duminică, 19 februarie 2012, 9:31)

          cineva [anonim] i-a raspuns lui valyfl

          ca, nici capitalismul nu e o utopie...
          si eu iti spun alt lucru: fotbalistii de top castiga itnr-adevar exagerat. cum marii sefi de corporatie castiga din nou exagerat!
          se spune ca in capitalism fiecare om castiga cat produce, pai da atunci cum castiga patronu mai mult ca mine cand el nu munceste si eu da?
          sa ma lasi cu lectiile de capitalism. capitalismul este o forma de concudere pentru fraieri: castiva bogatasi care traiesc pe spinarea celorlalti (ma indoiesc ca bill gates de exemplu a muncit de 50 de miliarde) si pleava care castiga tot un rahat dar putin mai diferential ca-n comunism. in comunism toti castigau 1000 lei, in capitalism salariile sunt intre 800 si 2000 e o asa mare diferenta?
          • 0 (0 voturi)    
            Poate tu... (Duminică, 19 februarie 2012, 12:05)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui cineva

            câștigi 2000, eu câștigam mult mai mult înainte să plec din România. Din cauza celor ca tine am plecat, n-am chef să-ți crești / dai la școală copiii pe banii mei.
    • +7 (7 voturi)    
      discutabil... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 18:39)

      me [anonim] i-a raspuns lui valyfl

      preturile, salariile si castigurile din fotbal sunt extrem de exagerate... evident la nivel inalt...
    • +12 (12 voturi)    
      circ... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 19:03)

      noname [anonim] i-a raspuns lui valyfl

      mda, nu mai e sport, doar circ, aranjat si cosmetizat.. nu se castiga doar din premii si alte alea.. en gros si din pariuri pe meciuri aranjate..
      nu mai mai uit demult la ceea ce astia ii zic fotbal.. s-a dus si sportul asta, demult.
      • +2 (4 voturi)    
        si paine (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 23:05)

        valyfl [anonim] i-a raspuns lui noname

        Circul o se termine cand nimeni nu o sa mai ceara fotbal. Pana atunci avem audienta + salarii mari
    • +3 (3 voturi)    
      n-ai inteles nimic (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 23:15)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui valyfl

      stie si el ce e aia cerere si oferta, stie ce e ala marketing, publicitate, audienta, ce spune el este doar ca nu i se pare corect, crede ca oamenii au intors valorile cu susul in jos. bine insa ca ai citit tu despre economia de piata si te dai destept pe aici:)
  • -4 (6 voturi)    
    De ce oare... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 18:36)

    Cadillac [utilizator]

    ...ne-a dat Dumnezeu, o SINGURA gura dar DOUA urechi ???

    Pentru ca, e de preferat sa asculti decit sa vorbesti.

    Iar atunci cind vorbesti, fa-o DUPA ce-ai gindit.

    Nenea Gary este la "apusul" carierei, are "buzunarul" asigurat,nu duce grija zilei de miine si - intre doua "vizite" la WC - s-a gindit sa se "dea" filozof !!!

    Hai sa ne gindim putin;

    Ce-ar zice, acelasi nenea Gary, daca:

    Astazi ar avea 21 de ani;

    Ar juca la aceeasi echipa;

    Patronul echipei "face" 100 de milioane (cum bine zice un baiat istet, mai sus), iar el,


    primeste EXACT cit o asistenta medicala...
    • +1 (1 vot)    
      Ar juca ,ca o asistenta medicala. (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 20:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

      Adica s-ar impiedica in minge.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Duminică, 19 februarie 2012, 9:53)

    clonel [anonim]

    Domnul Lineker trebuia sa faca aceasta afirmatie cind era fotbalist in activitate....
  • 0 (0 voturi)