VIDEO Europa League Steaua - Twente 0-1/ Deja Vu

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2012, 20:34 Sport | Fotbal

Fotogalerie: Steaua vs Twente 0-1 (foto: Dan Popescu)
Infrangere pentru Steaua, in mansa-tur cu Twente Enschede, din "16"-imile Europa League: unicul gol a fost inscris de Ola John, in minutul 53.

Steaua, aflata la primul joc oficial in 2012, a cautat sa compenseze printr-un angajament fizic sustinut, inspirat si de publicul (din nou senzational) de pe Arena Nationala. Bucurestenii au dominat teritorial prima perioada, interval in care Tatu si Rusescu (in doua randuri) au trimis suturi catre poarta lui Mihailov.

Totusi, marile ocazii ale primei reprize au apartinut trupei olandeze: De Jong a luftat din 10 metri (24), iar Chadli nu a gasit poarta dupa ce Tatarusanu ratase o minge simpla (36). Aceste faze avertizau Steaua ca Twente ramane o echipa foarte solida la jocul pe contre: o asemenea faza l-a adus pe Ola John in situatia de a inscrie, in minutul 53 - extrema stanga a lui Twente a preluat o minge tratata neglijent de bucuresteni, a patruns spre careu, iar de la 16 metri a executat un lob perfect, invingandu-l pe Tatarusanu.

Entuziasmul Stelei s-a prabusit la golul lui Ola John si a lasat loc confuziei - abia in ultimul sfert de ceas, echipa lui Ilie Stan a regasit drumul spre poarta lui Mihailov: Tanase a trimis primul sau sut periculos in minutul 79, iar Geraldo a trecut pe langa egalare in minutul 80.

Returul se joaca joi, 23 februarie, de la ora 20. Pentru a spera in calificare, bucurestenii sunt obligati sa inscrie la Enschede.


























13936 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Intrebare (Joi, 16 februarie 2012, 21:32)

    Emil [anonim]

    Se poate vedea meciul asta undeva pe net?
  • -18 (30 voturi)    
    manipulare! (Joi, 16 februarie 2012, 22:00)

    Mazeta [utilizator]

    Se pare ca Dan Voiculescu a stins lumina intr-adins in mai multe cartiere din Bucuresti, in felul acesta spectatorii fiind obligati sa strige scandari impotriva presedintelui Basescu.
    • +3 (7 voturi)    
      Esti din nou penibil! (Vineri, 17 februarie 2012, 10:01)

      Socrate [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Te urmaresc de multa vreme si daca ar fi numai dupa numarul de minusuri pe care ti le iei, regulat,, ar trebui sa te intrebi daca nu trebuie sa-ti tratezi cumva frustrarile si chiar lipsa de logica pe care o afisezi cu obstinatie. Ia sa ghicesc. Ai incercat, dar nu exista din pacate tratament! Mda, te compatimesc, sincer!
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Joi, 16 februarie 2012, 23:19)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    cu Tatu si Nikolici in atac e greu sa dai gol... Nikolici mult prea incet iar Tatu e haotic
  • -1 (9 voturi)    
    tatarusanu (Joi, 16 februarie 2012, 23:26)

    marius [anonim]

    nush ce cauta tatarusanu la steaua .. E VARZA
    • +3 (3 voturi)    
      foot-ball (Vineri, 17 februarie 2012, 9:02)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui marius

      Daca te referi la faza golului esti nedrept : Tata a iesit sa inchida unghiul "olandezului" scapat singur spre poarta, decizie corecta. Executia tehnica a cestuia, lobul adica, a fost dovada de mare maiestrie, mai ales in fata unui portar de aproape 2 m. ca Tatarusanu !
      Eu n-am inteles dece singurii atacanti stelisti tehnici si voinici, ma refer la fratii Costea, au fost introdusi de abia la final; doar ei le puteau creea probleme olandezilor. Ceilalti au luptat cu mult avant dar la nivelul asta nu ajunge !
  • -9 (17 voturi)    
    De vina e Basescu si Boc... (Joi, 16 februarie 2012, 23:34)

    Costin1968 [utilizator]

    ...si in general toate gafele facute din ...plictiseala ( vezi Tatarusanu ) sunt in contul celor doi Pitici...ha,ha,ha,ha,ha...
    • 0 (2 voturi)    
      steaua (Vineri, 17 februarie 2012, 9:19)

      vasco [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

      Mi-e mila de bostanul pe care-l porti pe umeri...
      • 0 (0 voturi)    
        din cauza culorii mingii - portocalie (Vineri, 17 februarie 2012, 10:34)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui vasco

        daca era galbena sau rosie era mai bine...
      • 0 (0 voturi)    
        Bai Vasco... (Vineri, 17 februarie 2012, 22:26)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui vasco

        ...sunt stelist din 1974 , cu mult inainte ca tu sau Gigi Becali sa stiti ce e aia Steaua...Dar noi stelistii adevarati n-am facut politica precum asa-zisi ultrasi de acum..."suportei" ce observ ca stiu mai multa politica decat Basescu si Boc...DAR FOTBAL MAI DELOC...
  • +4 (8 voturi)    
    Inferiori... (Joi, 16 februarie 2012, 23:57)

    Costin1968 [utilizator]

    ...cap-coada...
  • +9 (11 voturi)    
    ...... (Vineri, 17 februarie 2012, 0:02)

    homer [anonim]

    Deja vu.
    P.S:Jalnici comentatorii alesi pt meci
    • +11 (13 voturi)    
      Comentatorii (Vineri, 17 februarie 2012, 0:22)

      Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui homer

      Comentatorii astia de la Protv sunt aceiasi jalnici de ani de zile, nu au fost alesi acum. O sa merg atat de departe incat sa spun ca aia de la Digi par oameni cu cultura generala barosana pe langa astia, si cei care se mai uita la meciuri pe Digi stiu ca aia sunt praf si pulbere.
  • +8 (8 voturi)    
    meci slab.... (Vineri, 17 februarie 2012, 0:20)

    ada [anonim]

    doamne, tatu zici ca-i bezmetic......dananae- depasit.....prepelita si chiriches-impiedicati...tatarusanu- apatic.....brandan- visator....rusescu -greoi.....bicfalvi, vai de capul lui....!!!! cum si cu cine poti sa mergi mai departe???? :(
    • +6 (6 voturi)    
      DACA, (Vineri, 17 februarie 2012, 0:37)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui ada

      becali ar fi invatat clonarea se clona pe el si facea totul de unul singur :).
    • 0 (0 voturi)    
      absolut corect (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 18:52)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui ada

      si in plus niciun jucator nu este in stare să nimerească spatiul poarții (nu să marcheze) de la 16 m, că de ”preluări largi” și ”șuturi-centrare” (adică nicăeri) nici nu mai vorbim.
      Așa că degeaba schimbăm paturile (adică antrenorii) damele trebuie schimbate sau măcar invățate ABC-ul fotbalului.
  • 0 (8 voturi)    
    HEWH (Vineri, 17 februarie 2012, 0:45)

    huh [anonim]

    N-am mai urmarit de multa vreme un meci in care sunt implicate echipe din Romania, la asemenea calitate a jocului, oare ce oameni se duc la stadion si pentru ce? Si la tv e greu de urmarit, cu asa comentariu si joc la voia intamplarii, dar la -8 grade?
  • +7 (11 voturi)    
    Ce bine (Vineri, 17 februarie 2012, 1:20)

    zizi_m [utilizator]

    imi pare ca a luat-o steaua :))
    Sper ca toate echipele romanesti sa iasa din primele tururi in cupele europene, iar nationala sa nu se califice la niciun turneu final cat timp oameni ca sandu si dragomir fac legea in fotbalul romanesc.
    Seful arbitrilor din Romania e in puscarie si nicio demisie din federatie????
    Pai astia isi bat joc pe banii nostri, dati pe bilete, ziare de sport si transmisii tv!!!
  • +9 (9 voturi)    
    AM FACUT FRIGUL PE STADION DEGEABA (Vineri, 17 februarie 2012, 1:38)

    alex [anonim]

    Meci foarte slab,bani pierduti aiurea si inghetat pe stadion
    • +1 (1 vot)    
      sa inveti din greseli pe viitor (Vineri, 17 februarie 2012, 10:36)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui alex

      .
  • -2 (4 voturi)    
    steaua fara nume (Vineri, 17 februarie 2012, 7:46)

    don luciano [anonim]

    eu zic ca arbitrii au fost de vina .au cam tinut cu twente si propun in retur sa punem de-ai nostri mancatori de branza si carora le place valizele baciului sef cu vibratoare de la KOLOSVAROS ,
  • +4 (4 voturi)    
    Penibili (Vineri, 17 februarie 2012, 8:55)

    Master [anonim]

    O echipa care nu stie sa paseze nu are ce cauta la acest nivel. A fost o intamplare ca Steaua a ajuns aici. Nu sunt cunoscute procedee elementare in fotbal, stopul, pasa, sutul. In afara de circ si mediatizare pentru personajul grobian care o detine echipa asta nu ajuta cu nimic fotbalul romanesc.
    • +2 (2 voturi)    
      De acord 100% (Vineri, 17 februarie 2012, 9:38)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Master

      Exact asta am vazut si eu, lipsa tehnicii elementare mai ales la suturile la poarta (cel putin in prima repriza). Dar nu e ceva nou, de 2-3 ani cel putin lucrurile sunt la fel. De fiecare data cand mai apuc sa ma uit ma intreb acelasi lucru: oare antrenorii nu vad asta, nu iau si ei inregistrarile meciurilor sa le vada? Ce fac cu ei la antrenamentele alea 10 luni pe an, ii pune sa doar sa alerge?
      • +1 (1 vot)    
        pai ... (Vineri, 17 februarie 2012, 10:21)

        Ronnie [anonim] i-a raspuns lui Marian

        ... ce are un atrenor de facut atunci cand transferurile se fac peste capul lui? cand din 6 in 6 luni se aduc alti jucatori, ca Steaua zici ca e gara pt calatorii prin Rusia, tarile arabe sau unde mai vor sa fie vanduti cat mai repede. iar pt salarii de 100-200k, mari pt Romania dar mici pt cupele europene, la ce jucatori sa ai pretentii? fara management stabil si investitii serioase nu se face nimic, numai specula si mici miracole o data la 4-5 ani
  • +1 (1 vot)    
    iar scoate (Vineri, 17 februarie 2012, 9:17)

    voinescu [anonim]

    behehecali, steaua la vanzare.
  • +2 (4 voturi)    
    fotbal (Vineri, 17 februarie 2012, 9:28)

    vali [anonim]

    Ne pierdem timpul cu discutii marunte.Ce rezultate asteptam de la o echipa fara stadion,cu antrenamente in balon,fara centru de copii si juniori,fara o strategie de viitor,cu un finantator care isi baga nasul in problemele antrenorilor,fara sa aiba habar de fotbal,cu suporteri capabili doar de scandaluri,etc.,etc.?Eu zic sa le multumim jucatorilor pentru rezultat,ca putea sa fie jale mare in final.
  • +3 (3 voturi)    
    Domnului sa ii multumim! (Vineri, 17 februarie 2012, 9:32)

    Rasmus [utilizator]

    mai ne da si cate o veste buna!
  • -2 (2 voturi)    
    mda... (Vineri, 17 februarie 2012, 9:46)

    cineva [anonim]

    e greu ca steaua sa faca performanta cu un asemenea patron.
    e greu sa joci stiind ca la orice greseala sau meci pierdut pozi zbura din primu 11 sau de la echipa.
  • 0 (0 voturi)    
    lui zizi (Vineri, 17 februarie 2012, 10:35)

    assaaa [anonim]

    de ce mergeti pe stadioane, de ce nu-i boicotati ?
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu uitam.... (Vineri, 17 februarie 2012, 10:35)

    Socrate [anonim]

    ....ca Steaua nu are meciuri in picioare in acest sezon, mai ales dupa o reinnoire masiva a lotului. Nu mai ii criticati degeaba pe jucatori. Au avut determinare, mai trebuie sa lucreze pe partea tehnica si de coeziune de grup. Pentru asta trebuie s aaiba conditii de antrenament. Sigur, aici e vina patronului in mod clar, pentru ca de mai bine de un an chinuie echipa pentru ca deh, orgoliul lui e ala pe care il stim cu totii. Legat de Twente, e evident ca are un lot mai bun si mai omogen. Asta e, s-au mai vazut rasturnari de scoruri, asa ca sa ne pastram o doza de optimism. Pana la urma e doar un sport, unde se poate intampla orice.
  • +1 (1 vot)    
    Catre Socrate (Vineri, 17 februarie 2012, 12:43)

    Master [anonim]

    Imi pare rau sa va contrazic. La Steaua nu exista nici o conceptie de joc. Totul este la intamplare. Nu exista o schema elaborata . Fundasii pot participa oricand la un cocnurs de cascadorii rasului. Liniile echipei se dusmanesc intre ele. Antrenorii din ultimii ani fie au fost timorati de marele Gigi fie au fost incompetenti.
    La Ilie Stan nu am vazut nimic, doar multa determinare. In rest un joc de divizia B.
  • +1 (1 vot)    
    Am o dorinta antipatriotica... (Vineri, 17 februarie 2012, 18:33)

    Metec [utilizator]

    Aceea de a nu mai avea fotbal romanesc, deloc. In acest fel, nu as mai fi tentat (prosteste, recunosc) sa ma uit la meciurile unor echipe prapadite de-ale noastre, in loc sa ma uit la meciuri adevarate. Aseara, am ratat Milan - Arsenal, ca sa ma uit cum se screme (scuze...) Steaua sa dea, si ea, un gol pe teren propriu. Imi era de ajuns sa vad golul olandezilor (superb!).
    Ca sa nu mai zic de economiile la buget: in loc sa se cheltuie sute de milioane de euro pe stadioane, poate s-ar mai construi o sosea, acolo...