Miercuri seara, in mansa-tur din optimile Champions League, AC Milan a spulberat o echipa neasteptat de fragila a lui Arsenal Londra: Kevin Prince Boateng, Robinho (de doua ori) si Ibrahimovic au inscris pentru un succes net, 4-0, sinonim practic cu promovarea in "sferturi".

In celalalt meci al zilei, Zenit Sankt Petersburg a invins pe Benfica Lisabona cu 3-2, cu gol decisiv marcat in minutul 88. "Am invins cu inima, a spus Luciano Spalletti, antrenorul rusilor, dupa meci, adaugand: Suntem in aceeasi situatie din finalul grupei, cand am mers la Porto pentru un rezultat de 0-0. Acum mergem la Lisabona, sper sa il obtinem".

Champions League, optimi de finala

Milan - Arsenal Londra 4-0 (Kevin Prince Boateng 15, Robinho 38, 50, Ibrahimovic 79 - penalty)

Zenit Sankt Petersburg - Benfica Lisabona 3-2 (Sirokov 27, 88, Semak 71 - Pereira 20, Cardozo 87)

Leverkusen - Barcelona 1-3 (Kadlec 52 - Alexis Sanchez 41, 55, Messi 88)

Lyon - APOEL 1-0 (Lacazette 58)