VIDEO UPDATE Tragedie la un meci de fotbal in Egipt: 74 de morti si cel putin 1.000 de raniti, in urma izbucnirii unor violente intre suporteri

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2012, 21:20 Sport | Fotbal

Tragedie in fotbalul egiptean
Foto: youtube.com
Scene de groaza pe stadionul din Port Said (Egipt): suporterii au invadat terenul, imediat dupa meciul Al Masry - Al Ahli, situatie pe care fortele de ordine nu au reusit sa o controleze. Violentele provocate de fani au atins cote inimaginabile: 74 de persoane au murit si cel putin 1.000 au fost ranite, iar bilantul se poate agrava.

Martorii oculari spun ca violentele au izbucnit in momentul in care fanii lui Al Ahli, echipa vizitatoare, au afisat bannere jignitoare fata de Port Said; mai mult, un suporter al lui Al Ahli a reusit sa intre pe teren, inarmat cu o bara metalica. Instantaneu, suporterii echipei gazda au sarit gardurile si au navalit pe suprafata de joc, incercand sa-i prinda pe fotbalistii de la Al Ahli. Acestia s-au refugiat spre vestiare, sub protectia (firava) a unui grup de securitate, in mod evident depasit de dimensiunea revoltei. Fanii gazdelor si-au continuat drumul spre peluza in care erau grupati suporterii adversi: incercand sa scape, acestia din urma au fost prinsi in ambuscada, iar unii au cazut din tribuna, au declarat martorii oculari.

Armata egipteana a trimis elicopterele la Port Said pentru a evacua jucatorii si suporterii lui Al Ahli, anunta ministerul de resort, citat de Reuters.

Unul dintre jucatorii lui Al Ahli, Abo Treika, a declarat pentru canalul TV al clubului: "Asta este razboi, nu este fotbal. Oamenii mor in fata noastra. Nu sunt forte de securitate, nu exista nicio ambulanta".

UPDATE: "Este cel mai mare dezastru din istoria fotbalului egiptean", a declarat pentru televiziunea de stat ministrul adjunct al Santatii, Hesham Sheiha.



Citeste mai multe despre   























10800 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    dictatura (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:56)

    unu_de_aiurea [anonim]

    Poate unii o duc mai bine sub dictatura...mentalitati diferite regimuri diferite...
    • -4 (22 voturi)    
      doua lucruri (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:13)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      1. Dictatura inseamna ordine. E unul din motivele pentru care parintii mei il regreta pe Ceausescu. 2. Multi dintre suporterii de fotbal sunt niste animale, indiferent de tara. E sportul care atrage indivizi de cea mai joasa speta.
      • +6 (6 voturi)    
        penibil (Joi, 2 februarie 2012, 1:29)

        Archon [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        1. Dictatura inseamna ordine doar in viziunea naivilor. Pentru restul, inseamna calcaiul pe ceafa. Are si democratia bubele ei, dar e incomparabil mai buna decat orice tip de dictatura.
        2. Corect, fotbalul atrage in zilele astea toate scursurile societatii. Lucru tolerat de marile federatii, deoarece pedepsele dure le-ar afecta la fel de dur veniturile.
        • 0 (0 voturi)    
          Sportul rege decade (Vineri, 3 februarie 2012, 5:19)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Archon

          Este o rusine ca se intampla asa ceva in sportul rege, acela care da bucurie in sufletele a numerosi oameni.

          Oare cand sportul rege se va intoarce la atmosfera pasnica ce l-a caracterizat intotdeauna, la un public decent, iubitor de competitie, in care oponentul este un frate si in care conceptul de suporter dispare.

          Oare cand oamenii fideli sportului rege vor renunta sa injure pe stadion, sa foloseasca "noi" cand vorbesc de echipa favorita. Oare cand oamenii vor redeveni oameni si nu suporteri.
      • +5 (5 voturi)    
        ordine de forma (Joi, 2 februarie 2012, 9:01)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        dictatura inseamna ordine la fel cum e ordine in cotetul meu cu porci sau gaini. sa stea cuminti, sa manance sa am carne de anul nou.
        nu cumva sa guite prea tare ca o incaseaza.
        de aceea eu nu-l regret pe Ceausescu.
        • +2 (2 voturi)    
          Corect (Joi, 2 februarie 2012, 11:15)

          Geo [anonim] i-a raspuns lui Vasile

          Este vorba de ordine impusa. Toate sistemele totalitare au impus ordine stricta cu incalcarea drepturilor fundamentale ale omului. Observa ca GP nu a spus "eu il regret pe Ceausescu", a vorbit de opinia partintilor lui si presupun (si sper) ca prin asta s-a si delimitat de aceasta opinie.

          Dar observatia ramane, o parte semnificativa din nostalgici sunt astfel motivati; chiar daca rationamentul lor este unul gresit, asta ii motiveaza.
    • +2 (10 voturi)    
      tocmai ca dictatura a fost problema (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:25)

      toto [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      am fost in egipt de cateva ori, oamenii aia au adunat foarte multe frustrari de-a lungul anilor, tocmai lipsa de libertate ii face sa se manifeste asa acum. in alta ordine de idei, tu crezi ca in europa lucrurile s-ar intampla altfel la meciuri de fotbal daca nu s-ar lua masuri severe de catre fortele de ordine. ai uitat de Heysel unde tutusi era finala Cupei campionilor? Cam ce crezi ca s-ar intampla intre peluza Haldan si peluza sud la un meci Steaua-Dinamo daca nu ar fi jandarmii? Sau ce bataie ar iesi intre fascistii de la St Pauli si comunistii de la Hansa Rostock? Fotbalul a devenit un lucru foarte urat, cu violente intre suporteri si aranjamente la scara mare. Trebuie schimbata atutudinea, altfel acest sport ar trebui desfiintat, de fapt aceasta problema s-a pus serios in mass media dupa Heysel.
      • +1 (1 vot)    
        mda... (Joi, 2 februarie 2012, 10:13)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui toto

        mai faza cu desfiintarea e o prostie... fara suparare (in restu sunt de acord cu comentariul tau)
        daca s-ar desfiinta orice creeaza violenta si moarte pe lumea asta ... hmmm sa vedem n-am mai avea: avioane, masini, vapoare, curent electric, vrei sa continui?!

        ceea ce trebuie schimbat este atitudinea. si aici NU ma refer la atitudinea suporterilor si a sefilor din fotbal si nu numai. lumea nu se duce intr-o directie buna (coruptie, saracie etc) si oamenii simt asta oamenii sunt ofticati ca primii 100 de bogatasi ai lumii au 90% si nustiu cat la suta din averea lumii si ei de fapt conduc lumea si fac ce vor. pe langa asta sa nu uitam ce se da la TV la stiri...
        asta enerveaza si creeaza revolte... stadioanele doar aduc oamenii furiosi la un loc!
  • +18 (24 voturi)    
    ok (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:45)

    eu [anonim]

    daca oamenii sunt atat de prostii sa se omoare intre ei pentru unii care alearga o ora jumate dupa o minge ar trebui sa nici nu mai intervina fortele de ordine. sa ii lase sa se macelareasca si care mai traiesc sa ii aresteze pentru crima si am scapa rapid de un grup mare de idioti.
    • -3 (11 voturi)    
      Realizezi ce delirezi? (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:38)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Cu siguranta mortii apartin (in cea mai mare parte) suporterilor echipei vizitatoare si ma indoiesc ca isi doreau sa dea coltul la un meci de fotbal...
      • +1 (3 voturi)    
        Tu citesti cu urechile ? (Joi, 2 februarie 2012, 0:58)

        Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Suporterii echipei vizitatoare,cum spui tu, au afisat un banner injurios, un suorter al echipei vizitatoare a intrat pe teren cu o bara metalica.. restul.. de povestit nepotilor de catre cei ce au scapat.. suporterii nu si-au dorit sa dea coltul, dar exact intr-acolo au tras cu ochiul, dupa colt.
        • +1 (1 vot)    
          Sorcova, vesela (Joi, 2 februarie 2012, 14:40)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Andrei966

          Inteleg ca tu esti obisnuit cu turma si ca ai trait intr-o relatie simbiotica cu inca 200 de dubiosi.
          Faptul ca niste bannere au fost afisate sau ca un dement a intrat pe teren nu ii implica pe toti ceilalti spectatori.
          In fine, deduc ca mintea ta vesela a hotarat ca toti suporterii erau identici, toti aveau bare de metal, toti intrasera pe teren si, in consecinta, era ok sa fie casapiti. In plus mai afisasera si mesaje jignitoare...
  • +3 (3 voturi)    
    Fain (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:51)

    Huligan [anonim]

    Mi-a placut comentatorul si comentariile lui !
  • 0 (0 voturi)    
    ambiguu (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:12)

    ady [anonim]

    cum au murit ?..ambuscada sau impuscati?
  • +3 (3 voturi)    
    la dracu (Joi, 2 februarie 2012, 0:03)

    ssss [anonim]

    la asa intamplari imi vine sa zic ca ma f in fotbal, demult nu mai e un sport normal, chiar si astia ce joaca amical pe sintetic se cearta intre ei
  • +1 (1 vot)