Hugo Gatti, fost international argentinian: "Daca ar fi jucat pe vremea lui Pele sau Maradona, Messi ar fi fost rezerva"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 4 ianuarie 2012, 12:11 Sport | Fotbal

Lionel Messi, in tricoul Argentinei
Foto: AGERPRES
Intr-o perioada in care se pregateste sa castige cel de-al treilea Balon de Aur din palmares, Lionel Messi este criticat de Hugo "Loco" Gatti, fost portar al nationalei Argentinei. "Daca ar fi jucat pe vremea lui Pele sau Maradona, Messi ar fi fost rezerva, informeaza ibericii de la Sport.

"Cel mai mare fotbalist din lume este Pele, fara discutie. Apoi vin Di Stefano, Cruyff, Diego Maradona. In vremea lor, Messi sigur nu avea loc sa joace, ramanea pe banca. Niciunul dintre jucatorii de la FC Barcelona, de care se spune ca este cea mai buna echipa din lume, nu ar fi fost titulari pe vremea lui Maradona sau Cruyff", a precizat Hugo Gatti, citat de Sport, conform Mediafax.

De critici nu a scapat nici Neymar, unul dintre cei mai promitatori tineri jucatori ai Braziliei in acest moment. "Este o rusine sa-l vezi pe cel de care se spune ca este cel mai bun jucator din America de Sud cerandu-i tricoul lui Messi", a completat Gatti.

Oricine poate antrena actuala echipa a Barcelonei

Gatti a vorbit si despre posibilitatea ca Josep Guardiola sa plece de pe banca tehnica a Barcelonei, fostul international nu se teme insa pentru soarta catalanilor. "Cu acesti jucatori si eu pot sa fiu antrenor", a conchis Gatti.

Nascut pe 19 august 1944, Hugo Orlando Gatti a evoluat de-a lungul carierei la Atlanta, River Plate, Gimnasia La Plata, Union Santa Fe si Boca Juniors. A imbracat tricoul nationalei Argentinei de 18 ori, in perioada 1966-1977.


Citeste mai multe despre   






















2184 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    ca si (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 12:22)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cumatrul sau maradona, nea gatti asta habar nu are ce vorbeste, maradona nu ajunge nici la genunchiul lui messi. Asta la joc, la caracter nici nu mai vorbim, maradona neavind asa ceva in dotare.
    • -3 (9 voturi)    
      messi e o nulitate la nationala... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 12:58)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      poate de asta face si comentariile astea...messi nu e cel mai bun din lume...el are sansa sa joace langa cei mai buni din lume...xavi si iniesta,ei sunt si campioni mondiali,ceea ce nu stie multa lume...messi dac e scos de langa cei mai buni jucatori din lume,este messi pe care il vedem la nationala argentinei...un fel de doodel la nationala romaniei...adevaratele baloane de aur sunt xavi sau iniesta...ei 2 au in plus fata de messi un titlu de campion european si unul de campion mondial...messi e un norocos...care profita de pe munca altora...maradona a demonstrat ca joaca fotbal si la club si la nationala...la messi nu e cazul...poate in viitor...
      • +3 (9 voturi)    
        mai sapa (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 13:14)

        a [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        mai sapa, ca esti complet pe langa. Messi nu ESTE nationala argentinei, ci unul din cei 11 de pe teren. Asta una la mana. Doi la mana, a dat destule goluri si la nationala si e mereu unul din cei mai buni de pe teren cand joaca. Ca nationala Argentinei nu are rezultate pe masura lotului, nu e vina lui messi ca de aia exista antrenori etc.

        Da, posibil ca daca la Barca nu erau Xavi sI Iniesta, nici el nu era asa bine pus in valoare, dar de aici pana la a zice ca e o nulitate, e o cale extrem de lunga. Daca maine vine la Fc. Scuipa in Dunare, nu va mai lua liga campionilor, dar nici nu va fi cel mai slab de pe teren, cum s-ar deduce din elucubratiile tale. Eu zic sa te mai gandesti.

        Iar maradona era un junkie si un trisor; macar ca om Messi e 3 clase peste alde maradona. nici nu merita sa il scriu cu litera mare. Da, mare campion pe teren, dar trisa cat putea.
        • -1 (7 voturi)    
          am sapat... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 13:24)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui a

          nici messi nu joaca la nationala spaniei,dar totusi iniesta si xavi au acelas joc,ca si la barca...messi nu arata nimic la nationala...messi e un jucator umflat de presa...la fel ca si cr7...de ce nu merita xavi balonul de aur in anul in care a luat mondialul???a avut aceleasi trofee ca si messi + campionatul mondial...balonul de aur nu se da pe merit...
          • +1 (5 voturi)    
            pai (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:57)

            pi5 [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

            sa iti spun eu de ce ...pt ca ce face Messi nu poate face nici Iniesta nici Xavi iar ce fac ei poate face Messi. langa numarul ala mare de goluri pe care le are, are si un nr foarte mari de assisturi. uite ceva dragut pt tine ... http://www.youtube.com/watch?v=jpjiAkhSotU&hd=1 el poate juca oriunde de la mijloc in sus, ceea ce si joaca la echipa nationala, adica undeva pe postul lui xavi doar ca acolo nu are cu cui sa paseze si nici cine sa ii paseze.
            • +2 (6 voturi)    
              cr7 are un numar mai mare de goluri... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 17:03)

              popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui pi5

              dar asta nu il face cel mai maree jucator...
      • +6 (8 voturi)    
        messi, profitor ? (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 13:39)

        p^rtz [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        n'am auzit sa fi facut valuri de unul singur.
        mi se pare un flacau modest si nu un profitor.
        ba din contra, un muncitor in angrenajul echipei.
        este corect ca valoarea lui este data de valoarea echipei. messi a crescut si a fost educat la barcelona si face ce face barcelona.
        la nationala argentiniana are probleme pen' ca, in afara ca s'a nascut in argentina, n'are nimic in comun cu fotbalul argentinian.
        maradona a crescut si s'a ridicat in argentina. maradona a fost un produs 100% argentinian.

        de acolo vine incadrarea diferita in jocul nationalei argentiniene.

        gatti se refera al echipa nationala a argentinei, ca la vremea aia, messi ar fi facut rezerva.
        poate ca dac'ar fi ramas in argentina, nici n'ar fi fost un mare fotbalist.

        messi, intr'adevar este o piessa potrivita intr'un mmecanism bine uns.
        dar, pana la al numi profitor, sa fim seriosi.
        e un om prea modest. comparand cu infatuatii, pele, maradona sau portughezul dela real...

        personal, cred ca maradona avea mai multa gandire in teren, era un coordonator adevarat.
        un fel de hagi, dar ceva mai putin :-))

        messi este tehnic, mingicar, dar cum am zis, e bun in schemele pregatite de barca.
        in niciun caz, profitor.
        • -2 (2 voturi)    
          Eu cred ca Messi ... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 22:38)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui p^rtz

          ... are si gandire in teren, doar ca diferita de-a lu' Maradona. Maradona construia el faze, si se astepta la sustinere din partea echipei. Messi incearca sa se integreze si sa sustina jocul coechipierilor, nu sa-si impuna exclusiv propriul joc. Dupa parerea mea, inca o bila alba pt. Messi.
    • +4 (4 voturi)    
      partial (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 14:40)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      caracterul lui maradona este zero, ai dreptate, insa ca valoare maradona este peste messi. s-a dus la napoli, o echipa oarecare si a castigat cu ea campionatul italiei. efectiv maradona tragea echipa dupa el. nu zic ca messi n-ar fi bun, este fenomenal, insa maradona a facut mereu diferenta la echipele unde a jucat.
  • +3 (9 voturi)    
    Clar (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 12:32)

    mihai [anonim]

    Prima afirmatie:
    "Niciunul dintre jucatorii de la FC Barcelona, de care se spune ca este cea mai buna echipa din lume, nu ar fi fost titulari pe vremea lui Maradona sau Cruyff"

    A doua:
    "Cu acesti jucatori si eu pot sa fiu antrenor"

    Perfect coerent omul asta
    • +3 (7 voturi)    
      saracu' (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 13:12)

      toiu [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Si uite asa a reusit si Gatti imposibilul: sa se vorbeasca in presa despre el.
    • 0 (6 voturi)    
      par logic (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 13:43)

      ginel din giulesti [anonim] i-a raspuns lui mihai

      adica, fiecare, luat separat, n'ar fi fost titular in echipa argentinei, din vremea lui diego.

      dar, impreuna, fac o echipa adevarata, care este asa de bine iesita din scoala, ca nu mai au nimic de invatzat despre...barcelona.
      acum, chiar vor o echipa pura, crescuta in scoala proprie.

      barcelona este o masinarie in care fiecare piesa are valoare maxima numai acolo, in agrenaj.
      • -2 (2 voturi)    
        De acord, ... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 22:39)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ginel din giulesti

        ... dar de aici pana la a spune ca o piesa a Barsei scoasa din angrenaj are valoare nula e cale lunga. Ori cam asta e ce afirma Gatti.
  • 0 (8 voturi)    
    Posibil! (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 12:35)

    Constantin1 [anonim]

    Posibil ca gatti sa aiba dreptate, insa sigur Pele sau Maradona nu ar fi nici macar rezerve la echipele mari ca Barcelona, real Madrid, Milan, Bayern, ca sa nu discutam de echipele de top din Anglia.
    Concluzia este simpla, nu pot compara nici macar echipele din trecut cu cele de azi, evident ca in orice activitate omeneasca sau produs evolutii, unele in bine altele nu, insa un progre exista.
  • +5 (9 voturi)    
    Gatti neica Nimeni isi da cu parerea... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 12:47)

    Bogdan [anonim]

    Nu sunt fan Barcelona, dar orice om cu o urma de bun-simt recunoaste ca aceasta echipa joaca un fotbal nemaintalnit. Mai ales in condtiile fotbalului modern in care se pune accent pe forta, pe faze fixe, pe bubuitul mingiilor care sunt in zona careului propriu etc. Barcelona insa nu respecta regulile elementare ale fotbalului modern ...
    Cat despre comparatiile lui Messi cu Maradona sau Pele, sunt absolut superficiale... Contextele sunt diferite. Insa in contextul asta nici Maradona, nici Pele, nici jucatori cu bagajul tehnico-tactic modern ca Ronaldo de exemplu nu-l pot inlocui pe Messi la Barcelona. Asta e adevarul !!
  • +3 (7 voturi)    
    buna (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 12:54)

    pi5 [anonim]

    buna buna poanta asta... pai daca prin absurd am spune ca ar juca messi in anii 60 70 80, cand fundasii erau niste jaloane, presingul si dublajul nu existau iar spatiile erau mari, probabil ca dadea 8 goluri pe repriza. maradona si pele si-ar da duhu in 20 de min de jucat fotbal in zilele noastre. diferentele dintre cele 2 epoci ale fotbalului sunt mari..iar sa contesti niste lucruri evidente, mai ales ca este un conational, denota o lipsa caracter si pierdere a lu' materia cenusie.
    • +2 (4 voturi)    
      dar cu medicatia ??!!! (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 13:10)

      val [anonim] i-a raspuns lui pi5

      Progrese uriase s-au facut nu atat tactic si tehnic , cat al angajamentului fizic si vitezei de joc, ce este sustinuta printr-o "medicatie" adecvata din perioada juniratului !!!!! Ar trebui sa fie mai atenti cei rapunzatori la valizele "doctorilor" si preparatorilor fizici !!!
      • +2 (4 voturi)    
        da, (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 14:01)

        pi5 [anonim] i-a raspuns lui val

        bineinteles ca in prezent programul de antrenament este in continua dezvoltare si mult diversificat fata de acum 20 30 ~ mult ani in urma, iar nutritia are si ea aportul ei la acest proces. totusi in zilele noastre jucatorii beneficiaza de aparatura de monitorizare a capacitatii de rezistenta, se fac grafice de efort, se poate urmarii usor unde este o slabiciune si ce trebuie imbunatatit in acea privinta. nu sunt bine informat despre "medicatii" deci nu o sa vb despre ceva ce nu stiu. daca ai informatii mai detaliate dar sigure te rog sa ne luminezi si pe noi.
        • +3 (3 voturi)    
          dr.fuentes (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:40)

          val [anonim] i-a raspuns lui pi5

          Pe unde a trecut dr.Fuentes cam "medicatiile" au facut legea !!! A trecut si pe la Real, dar are "ucenici" in tot fotbalul spaniol !!
  • -1 (3 voturi)    
    cel mai bun jucator din lume (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 13:57)

    Gabriel [anonim]

    maradona, pele, messi, neymar ... astia sunt jucatori ? Eu zic ca bekali, dragomir, sandu, piti, borcea .... astia sunt adevarati jucatori. Eu zic ca becali ia balonul de aur anul asta .... de la casele de pariuri sportive.
  • +1 (3 voturi)    
    shi totushi .. (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 14:23)

    RMX [anonim]

    cine dreaku-i hugo gatii asta ma? in primul rand jucatorii de fotbal de atunci nu sufera comparatie cu cei de acum shi invers. Exista o diferenta uriasa la toate capitolele intre fotbalul practicat atunci shi cel de acum, cel putin din punctul meu de vedere.
  • -1 (3 voturi)    
    MESSI... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:43)

    vali6712 [anonim]

    voi vorbiti totusi de un COPIL!messi are 24 ani,asa incat...sa auzim de bine!