FOTOGALERIE: Steaua s-a calificat in primavara Europa League (3-1 vs AEK Larnaca)

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2011, 21:18 Sport | Fotbal

Fotogalerie: Steaua vs AEK Larnaca 3-1 (foto: Dan Popescu)
Steaua a obtinut in extremis calificarea in "16-imile" Europa League: a invins cu 3-1 echipa cipriota AEK Larnaca (in fata a 50.000 de oameni pe Arena Nationala) si a beneficiat de seriozitatea echipei germane Schalke care, desi calificata, si-a aparat corect sansele la Haifa, unde s-a impus cu 3-0 (un gol inscris de Marica).

Eroul Stelei este atacantul Stefan Nikolic: a marcat doua goluri, in minutele 70 si 85, dupa ce obtinuse si penalty-ul din care Rusescu a deschis scorul (55). Larnaca, bine organizata pentru un joc de contraatac, a tinut jocul multa vreme in tensiune, reusind sa revina dupa golul lui Raul Rusescu (Pintado a egalat la 1, min. 61). Dupa reusita lui Nikolic din min. 70 (lovitura de cap, din centrul careului), cipriotii nu au mai reusit sa reintre in calculele calificarii (o victorie le garanta promovarea in primavara).

Clasament:
1. Schalke 14p
2. Steaua 8p
3. Macabi Haifa 6p
4. AEK 5p.

Steaua isi va afla adversarul din primavara Europa League vineri, la tragerea la sorti de la sediul UEFA.

'85 Nikolic marcheaza pentru 3-1!!! Steaua este in primavara, pentru ca si la Haifa zarurile au fost aruncate: Schalke conduce cu 2-0, al doile agol a fost marcat de Marica!

'80 Intra Bicfalvi in locul lui Rusescu. Mijloc blindat pentru acest final de intalnire.
'75 Iliev, aproape de 3-1: reluare cu capul, dupa o lovitura de colt, executata de Brandan.

'70 Tanase, sut din unghi, scoate portarul. Lovitura de colt. Nikolic inscrie cu o lovitura de cap!!!

'68 Intra Tatu, in locul lui Prepelita.

'61 Pintado egaleaza cu o lovitura de cap, din centrul careului: 1-1!!!

'60 Larnaca este obligata sa iasa la joc. Steaua este in pressing agresiv. Momente bune pentru bucuresteni.

'56 In acest moment, Steaua este calificata in primavara Europa League.
'55 Penalty pentru Steaua, obtinut de Nikolic. Executa Rusescu: 1-0!!!

'50 Steaua deschide repriza secunda cu entuziasm, dar echipa are nevoie de luciditate. Nicio ocazie clara.
'41 Priso, dribling in careul Stelei, apoi sut previzibil, apara Tatarusanu.
'35 Lovitura libera AEK. Tatarusanu respinge neglijent, rateaza executia Garcia.
'33 Rusescu, la 10 metri de poarta, nu izbuteste sa se intoarca pentru finalizare.
'30 Doua lovituri de colt la poarta cipriotilor. Larnaca a avut o sansa buna pe contraatac, irosita insa de Gonzalo Garcia.
'23 Larnaca a reusit sa inchida jocul destul de bine in fata Stelei care are foarte putine prezente ofensive.
'20 Lovitura libera executata de Bourceanu, Iliev rateaza executia la finalizare.
'16 Sut violent Tanase, scos greu de portarul lui AEK.
'15 Prima sansa de gol a lui AEK: Pintado reia cu capul, din 6 metri, alaturi.
'12 Tanase suteaza de la 25 de metri, prinde portarul cipriot.
'8 La Haifa, Schalke are 1-0: autogol Buljat.
'5 Brandan scapa in flanc, dar centrarea este ratata.
'2 Debut foarte dinamic: cipriotii stau sus, semn ca au venit sa joace la castig.
























13770 vizualizari

  • -11 (25 voturi)    
    Nu merita Steaua (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:02)

    ionion [anonim]

    Nu meritati bai! Numai sanse matematice, va bazati pe altii sa dea gol ca voi sa aveti sanse mai mari etc. Imi pare rau sa o spun, Steaua pentru mine de cativa ani = Gigi. Si daca e Gigi, nu merita sa castige nimic, din pacate cele doua notiuni de cioban si echipa de fotbal ce a fost odata sunt deja aceasi mancare de peste.
    • +8 (18 voturi)    
      Cu siguranta... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:34)

      Damocles [anonim] i-a raspuns lui ionion

      ....esti si tu un frustrat in trecere pe-aici! Nu trebuia sa-ti iei somniferul si sa faci nani la ora asta?!
    • +7 (13 voturi)    
      :) (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:38)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui ionion

      era o vorba pt. cei ca tine:
      "Nu mor caii cand vor cainii"
    • +11 (13 voturi)    
      A pune semn de egalitate.... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:59)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui ionion

      Intre echipa,pasiune,sport si un cioban agramat e cel putin superficial....
  • -19 (27 voturi)    
    mi-e rusine (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:32)

    ws [anonim]

    ca in lume ma reprezinta fostul club de casa al lui ceausescu.

    mi-e rusine ca, in urma jocurilor de culise, echipa lui becali "prinde europa" an de an.

    mi-e rusine de blaturile stelei, de arbitrii cumparati, de faptul ca patronul admite cu nonsalanta ca nu joaca corect, si nimic nu se intampla.

    mi-e rusine de presa noastra care ii miroase cu nesat orice flatulatie a lui becali

    mi-e jena de jena stelistilor adevarati.

    mi-e jena de cei nushcate mii de oameni care merg pe stadion ca sa cautioneze impostura.

    orice infrangere a stelei e o victorie a fotbalului roamnesc.

    asa ca FORZA AEK!!!
    • +1 (7 voturi)    
      esti fericit (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:47)

      FLO [anonim] i-a raspuns lui ws

      facem si noi puncte pentru coeficient :)
    • +10 (10 voturi)    
      Nu cred... (Joi, 15 decembrie 2011, 0:01)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Ca gandesti lucid...
    • +12 (14 voturi)    
      place sau nu ... (Joi, 15 decembrie 2011, 0:01)

      Kingster [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Steaua pare a fi singurul club din Romania capabil de performanta europeana .
      • -9 (15 voturi)    
        performanta (Joi, 15 decembrie 2011, 0:24)

        ws [anonim] i-a raspuns lui Kingster

        0-5 acu cateva saptamani in israel.

        4 (patru bucati) victorii in grupele el in vreo 30 de meciuri.

        asta da performanta europeana. remarcabil.
        • +6 (8 voturi)    
          ? (Joi, 15 decembrie 2011, 0:41)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui ws

          Cum e un meci al Stelei, cum te arati si tu prin zona. Pai, catelus cu parul cret, ce-a facut Dinamo al tau in cupele europene anul asta? A fost eliminat de marea echipa Poltava. Remarcabil, nu-i asa? Si de cativa ani, ce face marea echipa Dinamo in Europa? Tot remarcabil, nu-i asa?
          Dar esti binevenit sa comentezi meciurile Stelei, macar ai ce comenta.
          • -5 (9 voturi)    
            din pacate (Joi, 15 decembrie 2011, 0:56)

            ws [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

            nici la steaua nu prea e de comentat. poate doar acel 0-5 ar merita un comment separat.
            • +4 (6 voturi)    
              Ce-o fi ala ? (Joi, 15 decembrie 2011, 6:59)

              cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui ws

              Comment in limba romana?
              Si sa mai stii ceva pustiulica,daca pierzi o batalie si castigi razboiul...tot invingator esti!
            • +5 (5 voturi)    
              ? (Joi, 15 decembrie 2011, 8:26)

              maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui ws

              Iti negi propriile comentarii? Ciuda care reiese din ele? Esti cel mai prolific comentator la meciurile Stelei.
              Cand pierde, te bucuri de parca a castigat Dinamo. Cand castiga, dai vina pe arbitri, pe cioban si pe vremea de afara.
              Spre deosebire de tine, cand Dinamo castiga prin Europa (sau orice alta echipa romaneasca), eu ma bucur (ca la meciul cu Liberec). Din pacate, Dinamo nu-mi prea da des motive de bucurie, ba dimpotriva...
            • +4 (4 voturi)    
              prietene ... (Joi, 15 decembrie 2011, 9:50)

              vasilica [anonim] i-a raspuns lui ws

              de cand aveam 5-6 ani am tinut cu Dinamo (si asta era cu multa vreme in urma) dar nu am putut sa nu admir jocul Stelei. doar un tip ingust la minte ar putea sa nege ceea ce a fost evident. sincer, mi-ar place sa vad la Dinamo ceva din jocul pe care l-a facut Steaua cu AEK
    • +11 (15 voturi)    
      iar ne punem cenusa-n cap (Joi, 15 decembrie 2011, 0:03)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui ws

      nu inteleg de ne noi, romanii, trebuie mai mereu sa ne bestelim intre noi.
      de ce sa nu ne bucuram de o performanta sportiva romaneasca?

      prea mari orgolii si mai ales prostie e la unii dintre compatriotii nostri.

      ce urmeaza? sa blamam gimnastele, canotorii si handbalistele?

      nu inteleg, pur si simplu!
      • -10 (14 voturi)    
        nu intelegi multe (Joi, 15 decembrie 2011, 0:39)

        ws [anonim] i-a raspuns lui Marian

        asa ca nu stau sa ti explic.

        pe scurt: nu e o performanta romaneasca.

        in primul rand nu e o performanta - in caz ca stii ce e aia. sa bati aek larnaka si o echipa din israel (cu noroc) nu e chiar o performanta.

        doi: nu e nici macar romaneasca. e o calificare a imposturii romanesti. de vreo 5 ani steaua e varza cu carnita in europa, tocmai pentru ca fraudulos a ajus acolo.

        exercitiu de imaginatie: in locul stelei punem pe gaz metan medias, sau orice alta echipa din ro vrei tu. ce crezi, ar fi avut rezultate mai bune? din 30 de meciuri in grupe, catear fi castigat gaz metan? dar steaua, cate crezi ca a castigat?

        din pacate pentru medias, clubul cu performanta i-a luat locul. blaturi pe fata, arbitraje penale, pile la comisii, you name it.

        cam asta e "performanta romaneasca".

        "ce urmeaza? sa blamam gimnastele, canotorii si handbalistele?"

        in modevident ti-e greu sa gandesti. get some rest.
        • +7 (9 voturi)    
          frtgthz (Joi, 15 decembrie 2011, 1:22)

          tzhzthzt [anonim] i-a raspuns lui ws

          Ba fraiere nu a jucat ma vasluiul si rapid in grupe si si-au luat-o ?ce "orice alta echipa" ?? aberezi la greu
        • +8 (8 voturi)    
          ce nu inteleg eu? (Joi, 15 decembrie 2011, 1:50)

          un stelist [anonim] i-a raspuns lui ws

          Nu inteleg ce vrei tu? Ce cauti pe aici? Ce cauti postezi pe aici?
          Ce nu iti convine? Ca s-a calificat Steaua??? Chiar atit de tare te roade?
          Ahh tu erai Borcea? Ai spart televizorul?
        • +6 (6 voturi)    
          INCREDIBIL!!! (Joi, 15 decembrie 2011, 8:30)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui ws

          Un dinamovist striga despre blaturi!!! HA HA HA HA HA HA HA
          Bai ws, tie nu ti-e rusine cu echipa aia a ta? Numele de Borcea iti spune ceva? Citeste si tu ziarele, vezi ca sunt niste stenograme din care reiese clar ca aranja arbitrii, ce naiba???
          Ca intotdeauna - hotul striga hotii! HA HA HA HA HA HA HA
        • +6 (6 voturi)    
          sa nu plangi (Joi, 15 decembrie 2011, 9:39)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui ws

          madiasul de care vorbesti au fost si ei in EL. nu le-a luat nimeni locul. la fel au fost dinamo, rapid, otelul si vaslui. rezultatele le stim toti. deci nu poti sa iei pe oricine, se vede treaba ca doar unii pot ajunge in primavara. mereu aceiasi. oare asta nu cumva contrazice ce sugerezi tu? daca an de an steaua e cea mai buna in europa, nu inseamna ca alti, care termina inaintea ei in camionat, fura de sting? si poate ne spui tu de cati ani e dinamo "varza cu carnita" in europa. apropo...poltava nu e superioara lui AEK sau haifa. se vede din locul ocupat in grupa.
    • +8 (8 voturi)    
      pt frustratul de servici (Joi, 15 decembrie 2011, 0:07)

      loool [anonim] i-a raspuns lui ws

      Iti este rushine de tine poate. pai sa-ti fie rushine ca esti un frustrat daca poti sa emiti asemenea timpenii. sa-ti fie rushine ca nu tii cu o echipa romaneasca in cupele europene.
      ps. blaturi, ca bine zici, cine cistiga in campionat si pierde prin europa, poate acolo sa cauti blatisti.
      Nici nu meriti sa-ti raspund!
    • +5 (7 voturi)    
      SI MIE MIE-E RUSINE! (Joi, 15 decembrie 2011, 0:09)

      gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui ws

      De mine ! Pentru ca trebuie sa pierd timpul, sa citesc
      rindurile unui dinamovist frustrat. Era mai bine cind luati voi totul cu japca? Cu Dinu, cu Lucescu , cu Mitica de la liga fost Dinamo Victoria ....
      • -4 (8 voturi)    
        multam' fain (Joi, 15 decembrie 2011, 1:11)

        ws [anonim] i-a raspuns lui gabriel anastasescu

        de raspuns. e tipic pentru tipul de om langa care mi-e jena sa traiesc.

        vorbeam de mizeriile stelei, de faptul ca, in ciuda proptelelor de tot felul, echipa NU a facut performanta in europa in ultimii ani.

        imi raspunzi cu dinu, lucescu si mitica, scrii "dinamo victoria" apoi trei puncte, adica stim noi ce stim. imi dau seama ca esti foarte dastept.

        aferim, amice.

        iti astept urmatorul comm, zi-i si de borcea ca merita. bag-o si p-aia cu "lasati-ne sa ne pregatim de liga", si imi inchizi gura.
        • +4 (4 voturi)    
          ce inseamna performana pt fotbalul din romania? (Joi, 15 decembrie 2011, 9:28)

          stefan [anonim] i-a raspuns lui ws

          ia vezi pe ce loc a terminat poltava grupa. si apoi redefineste ce inseamna performanta pt o echipa din romania. anul trecut am fost eliminati de napoli in ultimul minut. deci pe scurt pt tine....ultima echipa care a eliminat steaua e in primava champions league acum, ultima care a eliminat dinamo a terminat pe 4 in europe league. Sa nu mai spun ca v-a batut tur-retur. pai steaua a scos punct chiar si cu schalke, semifinalista in champions league si locul trei in germania (nu locul 9 in ucraina ca altii)
    • +5 (5 voturi)    
      Si mie mi-e rusine... (Joi, 15 decembrie 2011, 0:12)

      rapid si dinamo unde joaca? [anonim] i-a raspuns lui ws

      DE TINE!
      de cat de ranchiunos poti fi!
      de cat de inchistat in mentalitatea "sa moara capra vecinului"!
      de cat de prost gandesti ca 50000 de oameni vin pt impostura

      asa ca... ASCUNDE-TE! STEAUA E SUPERIOARA, STEAUA E IN PRIMAVARA!
    • +5 (5 voturi)    
      lui ws (Joi, 15 decembrie 2011, 0:12)

      lucretiu [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Poti sa plangi in seara asta, ws :) Romania rade si se bucura de victoria STELEI! Romania e in primavara europeana dupa 6 ani, ws! Plangi!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo Steaua (Joi, 15 decembrie 2011, 0:07)

    Ramu [anonim]

    Pentru baietii dinamovisti de mai sus: Dinamo era pe timpul lui Ceausescu echipa Militiei. Daca nu va place nu va uitati. Frustratilor.
  • +1 (3 voturi)    
    toti dinamovistii sa sara sus cu mine, de ciuda (Joi, 15 decembrie 2011, 0:11)

    cristi [anonim]

    Tot stadionul ii injura ;)), E clar, ar trebui sa multumeasca toate echipe romanesti pentru coeficient stelei. ce sa zic vasluiul e muci:(
  • +6 (6 voturi)    
    Multumesc Steaua! (Joi, 15 decembrie 2011, 0:15)

    zenoroz [utilizator]

    STEAUA! STEAUA! STEAUA!
  • +3 (5 voturi)    
    Felicitări lui Nikolic (Joi, 15 decembrie 2011, 0:30)

    cititor [anonim]

    Pentru realizarea performanțelor identice (două goluri) intr-un meci important propun ca Nikolic să-i duca pe toti jucătorii Stelei la aceleași bordeluri de lux, să nu-i mai lase să umble brambura cu tot felul de parașute. Efect garantat. Sper că nu au fost desfințate, după cum se vede sumt benefice performanțelor sportive, că de performanțele financiare ale bștanilor nici nu mai vorbim.
  • -3 (5 voturi)    
    chill (Joi, 15 decembrie 2011, 1:15)

    cosmin [anonim]

    unde mai era peformanta Stelei daca nu castiga schalke in seara asta ???? A contribuit chiar si un dinamovist la performanta asta... felicitari oricum, uite ca vasluiul n-a reusit sa-si depaseasca conditia.... pacat.... rapid si-a batut joc de inceputul in forta cat despre dinamo...injur doar in gand.
    • +3 (3 voturi)    
      ironic... (Joi, 15 decembrie 2011, 10:37)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      cum va legati de faptul ca steaua a profitat de jocul corect al celor de la shalke, dar urlati din toti rarunchii ca cele 2 olympique au benficiat de jocuri dubioase, sau mult mai usturator, sporting lisabona. adica aia sunt niste nenorociti ca au facut ce au facut, iar shalke sunt niste nenorociti ca NU au facut acelasi lucru?

      fiecare echipa din grupa asta avea 6 meciuri de jucat. de ce steaua trebuia sa se califice din 6, dar haifa doar din 5? ca asa vreti voi?

      acum inteleg de ce si durerea voastra cu gigi si valiza lui imbecila. va doare cand adversarii, directi sau indirecti joaca corect...
  • +3 (3 voturi)    
    e suflet in aparat (Joi, 15 decembrie 2011, 1:32)

    elparu [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=2QuwYR8EJUs&feature=youtu.be
  • +3 (5 voturi)    
    Gresit (Joi, 15 decembrie 2011, 3:29)

    Ovi [anonim]

    Cum naiba cand ca romani in primul rand avem un succes pe masa , mergem in primavara europeana. La masa celor mari nu se va zice ,ciobanii , cainii ,tziganii etc au ajuns pana aici ci Romanii Au ajuns PABA aici. Lasati naibii marlaniile si bucurativa a sunteti romani. Asta nu e mocirla numita Campionatul intern,e ceva mult Mai mare si de valoare unde de data Asta dupa mult timp am ajuns si noi Romanii!!!!!
  • -2 (6 voturi)    
    jos comunismul, ceausescu, securitatea, armata! (Joi, 15 decembrie 2011, 9:07)

    bors cu miere [utilizator]

    inca mai exista echipa asta ??? 50000 de habarnisti...sa le fie rusine pentru tara pe care au construit-o in ultimii 22 de ani...
    • +3 (3 voturi)    
      serios? (Joi, 15 decembrie 2011, 9:46)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      uite ca nu-mi e rusine. sunt chiar mandru. mai bine sa fii mandru decat frustrat.
  • 0 (8 voturi)    
    ... dar totusi, este o echipa romaneasca (Joi, 15 decembrie 2011, 9:44)

    Lector [anonim]

    ar fi fost mai bine sa nu se califice nici o echipa romaneasca? lasand la o parte ceausescu, steaua, gigi, faptul ca sunt multi stranieri, echipa asta reprezista totusi Romania! Sunt convins ca toti cunoasteti campionatul si stiti cum se castiga/pierde in divizia 1. Avem totusi o echipa ce ne reprezinta tara.
    Sa urasc o echipa romaneasca intr-o cupa europeana doar pentru ca este rivala in campionat mi se pare cam non-sens (nasu' si finu' oricum se viziteaza si amandoi, eventual se vad intr-unul din hotelurile lui G.Copos). Nu critic si nici nu ridic in slavi. Echipa asta ne reprezista tara momentan si asta ar trebui sa insemne ceva.
  • +4 (4 voturi)    
    Fortza Steaua!!! (Joi, 15 decembrie 2011, 10:25)

    sorin [anonim]

    Bravo Steaua, ne-ai făcut încă o dată fericiţi! Ar fi fost o seară perfectă dacă tampitii aia de la BGS nu si-ar fi batut joc efectiv de suporteri...Am venit de la 200 km să vad meciul, am ajuns la poarta D la 21,10 si am intrat în stadion la ora 22,15!!! Toti care eram la coada le-am reprosat ca se misca foarte greu, ca organizarea e deficitara, le-am cerut sa mai deschida o poarta dar degeaba...Mai erau si nesimtiti, cand le-am reprosat ca ne tin afară ca pe fraieri amenintau ca nici nu mai intram... Cine sunt d-le incompetentii astia de la BGS??? Astept reactia primariei, sa rezilieze contractul cu acesti papagali...A fost efectiv bataie de joc, nu ma gandeam ca la acest stadion modern sa se întample asa ceva...Organizarea sub orice critica...Sincer va spun, foarte multi din cei de la coada spuneau ca nu o sa mai vina la alte meciuri si chiar îi înteleg...Trecand peste asta, fortza Steaua, asteptam noi victorii!!!