​FC Vaslui a pierdut meciul decisiv pentru calificarea in primavara Europa League: trupa lui Viorel Hizo a cedat cu 2-0 la Zurich, in fata unui adversar care nu mai avea nicio sansa de calificare. Margairaz a deschis scorul (68), cu un sut splendid din marginea careului, iar Buff a inchis tabela in ultimul minut.

Yero Bello (dreapta), sub Teixeira (Zurich)Foto: Reuters

Echipa moldoveana, lipsita de aportul lui Wesley si cel al lui Temwanjera la un asemenea joc, a suferit socul pierderii portarului Cerniauskas (accidentat, min. 33), apoi a trebuit sa il schimbe si pe Sanmartean (min. 55, cu o leziune musculara).

In celalalt joc al grupei, Lazio - Sporting Portugal 2-0: Italienii si portughezii merg impreuna in "16-imile" competitiei.

1. Sporting 12p

2. Lazio 9p

3. Vaslui 6p

4. Zurich 5p.

'90 Oliver Buff majoreaza, speculand pozitionarea riscanta a defensivei moldovene.

'81 Gerlem reia cu capul, din 10 metri, interventie sigura a portarului elvetian.

'73 FC Zurich a revenit la comanda jocului, dupa golul reusit de Margairaz.

'68 Margairaz deschide scorul, cu un sut din marginea careului. 1-0, calificarea este aproape ruinata.

'61 Sut Adailton, de la marginea careului elvetian, balonul nu nimereste cadrul portii.

'55 Sculli majoreaza pentru Lazio, 2-0 cu Sporting. Este evident ca Vaslui nu mai trebuie sa astepte nimic de la Sporting, ci trebuie sa-si castige calificarea singura. Are nevoie de victorie.

'55 Sanmartean, accidentat, paraseste terenul, inlocuit de Gerlem.

'47 Sut Mehmedi, din interiorul careului, prins de Puia.

'42 La Roma, Lazio conduce cu 1-0 pe Sporting, gol marcat de Kozak. In acest moment, Vaslui coboara pe locul 3 si este in afara Europa League. Echipa lui Hizo are nevoie de victorie. Pauza pe arena Letzigrund din Zurich.

'38 Si Sanmartean se accidenteaza, dar medicii fac semne ca mijlocasul poate continua.

'35 Doua interventii sigure pentru Puia, portarul Vasluiului.

'32 Cerniauskas, portarul Vasluiului, se accidenteaza si este inlocuit de Puia.

'25 Moldovenii au avut cateva minute de presiune, dar nu au reusit sa concretizeze. In acest moment, Vaslui este calificata, tinand cont ca si in celalalt meci este 0-0, intre Lazio si Sporting.

'21 Yero Bello scapa singur spre poarta elvetiana, dar Zurich se repliaza la timp si blocheaza.

'14 Mehmedi, singur la marginea careului, inalta mingea peste poarta moldovenilor...

'12 Ocazie mare Margairaz, sut peste poarta din 10 metri. Zurich domina.

'9 Chermiti trimite mingea in poarta Vasluiului, dar arbitrii nu valideaza golul, pentru ofsaid. Decizie corecta, ramane 0-0.

'5 Debut prudent, cu ambele echipe cautand asezarea eficienta pe teren. Nicio ocazie.

Zurich: Guatelli - Teixeira, Rodriguez, P. Koch, Zouaghi - Beda, Margairaz, Djuric, Aegerter - Chermiti, Mehmedi.

Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Farkas, Balaur, Milisavlijevici - Gladstone, Pavlovic - Jovanovic, Adailton, Sanmartean - Bello.