Mircea Lucescu despre eliminarea din cupele europene: "Meritam o soarta mai buna, dar fotbalul nu este intotdeauna corect"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:59 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu
Foto: Reuters
Sahtior a castigat partida din deplasare cu APOEL, scor 2-0, reusind sa-si treaca in cont singura victorie din actuala editie a Champions League. Cu doar 5 puncte acumulate, echipa pregatita de Mircea Lucescu a parasit prematur cupele europene. "Meritam o soarta mai buna, dar fotbalul nu este intotdeauna corect. Sunt foarte dezamagit ca nu am reusit sa mergem mai departe, mai ales ca am jucatori valorosi in echipa", a declarat tehnicianul roman.

"Sunt foarte multumit de rezultat si de modul in care au evoluat baietii. Au urmat foarte bine instructiunile, iar rezultatul a fost cel corect. Meritam o soarta mai buna in cupele europene, dar fotbalul nu este intotdeauna corect. Am platit scump pentru greselile noastre. Sunt foarte dezamagit ca nu am reusit sa mergem mai departe, stiu ca jucatorii mei sunt valorosi.

Faptul ca am avut 50 de suturi la poarta castigatoarei grupe spune multe. De asemenea, meciul acesta a aratat ca nu exista nicio diferenta intre fotbalul din Est si cel din Vest. S-a vazut ca atunci cand arbitrii isi fac treaba, Sahtior joaca fotbal. Vom face o analiza dupa aceasta ratare a calificarii, dar Sahtior ramane o forta. As vrea sa-i felicit pe jucatorii, antrenorii si conducatorii celor de la APOEL. Voi fi suporterul lor in fazele urmatoare" - Mircea Lucescu dupa victoria cu APOEL (scor 2-0).

Grupa G
FC Porto - Zenit 0-0
APOEL - Sahtior Donetk 0-2 (Luiz Adriano 62, Selezniov 78)

Clasament:
1 APOEL 9 puncte
2 Zenit 9
3 FC Porto 8
4 Sahtior 5.


Citeste mai multe despre   























981 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    corect (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:07)

    thebblack [utilizator]

    fotbalul nu este intotdeauna corect... dar in liga campionilor 2011-2012, grupa G, a fost exemplar din acest punct de vedere.
    • +2 (4 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 7 decembrie 2011, 12:09)

      florin [anonim] i-a raspuns lui thebblack

      A fost o grupa ciudata, cu un cap de serie nu foarte valoros, dar cu doua echipe "mici" foarte ambitioase. Si care au jucat ce trebuiau sa joaca contra Sahtior-ului.
      Eu am tot respectul pentru dl. Lucescu si performantele sale. Anul acesta insa nu prea i-a iesit. Se mai intampla.
      • +1 (1 vot)    
        si nici anul trecut... (Joi, 8 decembrie 2011, 10:44)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui florin

        cand gazonul, arbitrul si razvan rat au fost de vina pentru eliminarea prematura.

        si nici acum 2 ani nu a fost fotbalul corect, ca batea vantul si nu a avut noroc.

        acu 3 ani a fost bine, dar se putea muuuuuuuuuult mai bine.

        acu' 4 ani iar nu a fost corect din cauza spectatorilor care mancau seminte de la firma concurenta.

        acu' 5 ani federatia i-a furat meciurile.

        acu' 6 ani era conjuctura astrala nefavorabila.

        PS in mare parte glumesc, dar ce vreau sa subliniez de fapt e proverbul ala romanesc cu floarea si primavara.

        Iar faptul ca atunci cand e castiga e in mare parte meritul lui de mare tehnician, iar cand pierde sunt zeci sau sute de motive si forte oculte care i-au stat impotriva... cum se cheama?
        • 0 (0 voturi)    
          Bai fratilor, n-ati inteles nimic (Joi, 8 decembrie 2011, 22:35)

          Vidra [anonim] i-a raspuns lui thebblack

          Valentin e de vina si familia Ceausescu. Asa nea Mircea, nu te lasa , esti cel mai tare, tu si puradelul de Razvan !
  • +1 (3 voturi)    
    penabil + jenant (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:13)

    ciolanos [utilizator]

    =jenibil
    =))
  • +1 (3 voturi)    
    roman adevarat (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:14)

    dan [anonim]

    fotbalul e corect cand castiga tiganu.
    Arbitrajul si UEFA au fost de vina pentru infrangerile cu 17 Nentori. Il Muce - lasa-neeeee
    • -1 (1 vot)    
      asa deci (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:14)

      florin [anonim] i-a raspuns lui dan

      V-a lasat. Si inca va pregatiti de Champions League.
      Pe cand echipele sale sunt acolo an de an.
  • +2 (2 voturi)    
    sportivitate (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:32)

    Slevin [anonim]

    Adevaratul sportiv e cel care stie sa piarda demn.
    Sa recunoasca ca celalalt a fost mai bun decat el (de data aceasta, nu neaparat intotdeauna).
    De asta il apreciez pe Nadal, care e foarte demn cand pierde. In schimb fotbalistii (aproape toti si mai ales antrenorii) isi gasesc tot timpul alibiuri pentru insuccesele si neputintele lor.
    Fotbalul a devenit unul din cele mai "nesportive, sporturi".
  • +1 (1 vot)    
    nea mircica da-o-ncolo (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:02)

    top [anonim]

    p-aia cu arbitrii n-ai zis-o acuma !