A murit fostul fotbalist brazilian Socrates

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 4 decembrie 2011, 12:42 Sport | Fotbal

Socrates, in 1986, la Guadalajara
Foto: Reuters
Fostul international brazilian Socrates a incetat din viata in noaptea de sambata spre duminica, intr-un spital din Sao Paulo, in urma unei infectii intestinale. Fostul capitan al echipei de fotbal a Braziliei avusese mai multe probleme legate de consumul de alcool, fiind internat de trei ori in ultima jumatate de an.

Socrates, 57 de ani, a condus Brazilia la Mondialul din 1982 si la cel din 1986. A jucat pentru echipe precum Botagofo, Corinthians si Fiorentina.

I se spunea "doctorul" pentru ca era licentiat in medicina, iar in fotbal era de asemenea supranumit "doctorul" pentru executii precum cea din meciul cu URSS, la Mondialul din 1982 (VIDEO mai jos).
























6275 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Un mare fotbalist (Duminică, 4 decembrie 2011, 14:48)

    Dacos [utilizator]

    Ca şi alţii din generaţia lui: Rummenigge, Passarella, Falcao, Rossi.
    Circula şi un banc pe vremea aceea: un individ se duce la restaurant şi comandă "Vă rog, o friptură Rummenigge (adică rumenită) şi un vin Rossi (roşu)." Ospătarul îi aduce comanda şi chitanţa de plată, la care omul nostru se înfurie şi-i spune ospătarului "Pe cine crezi că păcăleşti. Dacă îţi trag una în Falcao, îţi cântă Passarella la cap."
    Anii 70-80 au avut farmecul lor în ciuda tuturor greutăţilor.
    • +5 (5 voturi)    
      1982 (Duminică, 4 decembrie 2011, 16:00)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Dacos

      Imi amintesc acel campionat mondial pentru ca a fost primul netransmis de TVR. Ce nebunie a antenelor "de bulgari" cuprinsese Bucurestiul!!! Dupa acest campionat toti bucurestenii stiau cum se spune fault si cartonas galben in bulgareste... Jolt carton si narusenie (nu bag mana in foc pentru transliteratie asa ca nu dati cu pietre).
      • +2 (2 voturi)    
        si (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:47)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        ai uitat "penele" de curent exact în timpul meciurilor!
  • +3 (3 voturi)    
    Pacat (Duminică, 4 decembrie 2011, 20:24)

    Cama cu Damelii [anonim]

    Ce echipa de artisti a avut Brazilia la Mondialul din 82 cu Socrates, Junior, Falcao, Serginho, Zico si restul, ce incantare era sa-i privesti jucand.
  • +1 (1 vot)    
    apreciere (Duminică, 4 decembrie 2011, 20:34)

    DACOS [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca. A fost un mare fotbalist si un om inteligent. Impreuna cu Zico, Falcao, Cerezo, Junior, Leandro, Eder, etc, au format in opinia mea, una dintre celemai bune si frumoase echipe de fotbal ale Braziliei DIN TOATE TIMPURILE. Poate alaturi de cea din 70 CEA MAI BUNA!
    VEZI: http://www.youtube.com/watch?v=Jeei3_chBJc&feature=related…
  • +1 (1 vot)    
    dumnezeu sa-l odihneasca in pace (Luni, 5 decembrie 2011, 7:51)

    antoniu [anonim]

    dumnezeu sa-l odihneasca in pace
  • +1 (1 vot)    
    ce veste trista! (Luni, 5 decembrie 2011, 11:39)

    gimini [utilizator]

    Dumnezeu sa-l odhneasca!
    Socrates a fost un geniu, un adevarat magician in teren. Genul de jucator cu clarviziune care se naste o data la 50 de ani... Pacat, mare pacat ca a murit asa de devreme... cam ca Dobrin al nostru. Si mare pacat ca Brazilia condusa de el nu a reusit nici macar o semifinala la Mondiale... prima oara s-a impotrivit Paolo Rossi, a doua oara Platini. Asta e sportul, asta e fotbalul, de-asta iubim fotbalul frumos de pe alta planeta si il dispretuim pe cel de la noi - pentru legendele lui frumoase...
  • +1 (1 vot)    
    Primul sindicalist din fotbalul brazilian (Luni, 5 decembrie 2011, 14:59)

    PoneiulTroian [utilizator]

    Eu lucrez pe o platforma in Rio, si tocmai am vazut la TV un mesaj de condoleante ale presedintei Braziliei. Nu's ce habar are asta de fotbal, dar la brazilience nimic nu ma mai mira, ha, ha.
    Anyway, sa vezi faza: zice ea ca pe vremea aia era dictatura militara in Brasil, si ca Socrates a fost primul mare fotbalist al lor care a militat pentru democratie sindicalizata prin cluburi, Corinthians fiind primul club in care toti jucatorii votau democratic ce si cum...
    Becali, Viva la guerra, ha, ha!