FC Vaslui a tremurat serios pe final de meci pentru a obtine o remiza in fata lui Lazio (0-0), trupa lui Viorel Hizo reusind pana la urma sa fie egala locului patru din Serie A. In urma acestui rezultat, galben-verzii au o singura varianta sigura pentru a se califica in "16-imile" Europa League: victorie in ultimul meci de la Zurich.

Fluier final de partida, FC Vaslui - Lazio Roma 0-0

90+3' Cerniauskas il blocheaza la sacrificiu pe Rocchi, Lazio a trecut pe langa victorie

S-au aratat trei minute de prelungire

89' Temwanjera este inlocuit de Bello la FC Vaslui

89' Cerniauskas scapa o minge, dar Sculli trimite peste poarta

88' Temwanjera deviaza cu capul, Papp nu ajunge

87' Kozak intra pe teren in locul lui Konko

Lazio este categoric echipa finalului de meci, italienii domina copios

85' Rocchi trimite din apropiere, sutul atacantului italian este deviat in ultimul moment

84' Temwanjera isi trece in cont inca o ocazie: cap de la sapte metri, balonul ocoleste spatiul portii

83' Rocchi trimite din cadere, mingea se duce putin pe langa poarta

81' Sculli este blocat in momentul sutului, italienii au trecut pe langa gol

74' Klose centreaza perfect pentru Sculli, dar atacantul italian suteaza peste poarta de la cativa metri. Cea mai mare ocazie de gol a lui Lazio

71' Rocchi i-a luat locul lui Cisse la oaspeti

71' Gladstone este inlocuit de Zmeu

69' Temwanjera inscrie cu capul, reusita este insa anulata pe motiv de off-side. Decizie corecta a arbitrilor din Serbia

68' Marchetti respinge in ultimul moment din fata lui Adailton (a facut preluarea putin cam lunga), ocazie mare pentru Vaslui

65' Stefan Radu este avertizat cu cartonas galben

64' Marchetti prinde o centrare, mingea il cauta pe Adailton

61' Adaliton nu gaseste spatiul portii dintr-o lovitura libera de la 17 metri

60' Sculli a intrat pe teren in locul lui Lulic la oaspeti

59' Adailton trimite periculos dintr-o lovitura libera, tabela ramane insa nemodificata

59' Buhaescu este inlocuit de Jovanovic la FC Vaslui

54' Klose il serveste perfect pe Cisse, dar francezul suteaza pe langa poarta Vasluiului

49' Sanmartean nu obtine o lovitura libera, mijlocasul roman a cazut destul de usor

A inceput repriza a doua

Pauza la Piatra Neamt: FC Vaslui - Lazio 0-0, dupa o prima repriza in care echipa lui Viorel Hizo a avut mai multe ocazii de gol decat formatia italiana

45' Actiune frumoasa a moldovenilor: Sanmartean il deschide perfect pe Buhaescu, dar sutul acestuia trece mult peste poarta

44' Adailton rateaza exectutia dintr-o lovitura libera

42' Marchetti salveaza inca o data: Gladstone trimite acrobatic din apropiere, portarul italian evita incredibil golul

37' Klose preia o minge pe piept si suteaza din prima, mingea trece aproape de coltul lung, faza importanta pentru Lazio

36' Cerniauskas retine sutul deviat al lui Lulic

32' Gladstone primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Cisse

31' Ocazie mare pentru Vaslui: executie acrobatica a lui Temwanjea, insa Marchetti se intinde si evita golul

28' Hernanes este averizat cu galben dupa faulturi repetate

26' Sanmartean intoarce un adversar, centreaza bine in fata portii, dar Temwanjera nu ajunge

23' Papp vede cartonasul galben

22' Sanmartean prefera inca un dribling in locul unui sut de la aproximativ 16 metri, ocazie importanta irosita de mijlocasul Vasluiului

20' Temwanjera primeste primul cartonas galben al partidei de la Piatra Neamt

16' Farcas rateaza sutul dintr-o pozitie ideala

14' Temwanjera deviaza cu capul dintr-o centrare a lui Adailton, balonul trece putin pe langa poarta italienilor. Prima ocazie importanta de gol a moldovenilor

13' Sanmartean isi incearca norocul de la peste 20 de metri, balonul ocoleste spatiul portii lui Marchetti

11' Cerniauskas intervine salutar la un sut al lui Klose din apropiere, ocazie imensa de gol pentru Lazio

Se joaca mult la centrul terenului, pana in acest moment fara ocazii importante de gol

6' Hernanes centreaza bine dintr-o lovitura libera, dar Biava trimite cu capul departe de poarta lui Cerniauskas

A inceput partida de la Piatra Neamt

FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Papp, Farkas, Milisavljevic - Pavlovic, Gladstone - Buhaescu, Adailton, Sanmartean - Temwanjera. Antrenor: Viorel Hizo.

Rezerve: Puia, Y. Bello, Balaur, H. Luz, R. Costin, P. Jovanovici, Zmeu

Lazio: Marchetti - Konko, Biava, Diakite, Stefan Radu - Cana - Gonzalez, Hernanes, Lulic - Klose, Cisse. Antrenor: Edoardo Reja.

Rezerve: Bizzarri, Sculli, Rocchi, Kozak, Ledesma, Zampa, Zauri.