Trei infrangeri din tot atatea meciuri a "adunat" Rapidul in actuala campanie de Europa League, giulestenii fiind doar o umbra a echipei care ajungea in "sferturile" Cupei UEFA in urma cu cativa ani. Ultima isprava: 1-3 pe Arena Nationala cu Hapoel Tel-Aviv, iar echipa lui Razvan Lucescu pare condamnata sa incheie Grupa C pe ultima pozitie.

Hapoel - dansul victoriei pe Arena Nationala Foto: Reuters

Au marcat Igiebor (12'), Tamuz (40') si Damari (45+1') pentru oaspeti, respectiv Deac (43' penalti) pentru giulesteni. In minutul 68, acelasi Deac a ratat de la punctul cu var (Apoula a ghicit coltul si a evitat golul).

Vezi aici desfasurarea partidei Rapid - Hapoel:

Fluier final de partida, Rapid - Hapoel Tel-Aviv 1-3. Giulestenii nu au castigat niciun punct pe propriul teren in actuala editie a Europa League.

S-au aratat doua minute de prelungire

Rapidul termina in atac partida, dar fara a pune in real pericol poarta lui Edel Apoula

82' Sutul lui Sburlea este deviat de apararea israelienilor

81' Lala i-a luat locul lui Tamuz la Hapoel Tel-Aviv

78' Faza cursiva a rapidistilor, mingea ajunge la Bozovic, dar sutul acestuia cu mult efect se duce putin peste vinclul portii lui Apoula

68' Tot Deac executa: sutul este insa parat de Edel Apoula

67' Deac este agatat in careu de Fransman, centralul dicteaza penalti, al doilea din aceasta seara pentru giulesteni

61' Grigorie este inlocuit de Sburlea

56' Pancu trimite peste poarta dintr-o lovitura libera de la 16 metri

54' Cassio este inlocuit de Pancu

50' Deac ii trimite lui Cassio, dar executia acestuia ocoleste spatiul portii oaspetilor

46' Oros i-a luat locul lui Burca (unul dintre cei mai slabi giulesteni de pe teren)

A inceput repriza a doua

Pauza pe "Arena Nationala", Rapid - Hapoel Tel-Aviv 1-3

45+1' Actiune scoala de contraatac a oaspetilor, Damari a centrat perfect, iar Toama a inscris de la cativa metri

43' Deac transforma fara probleme lovitura de la 11 metri, Rapid - Hapoel Tel-Aviv 1-2

42' Penalti pentru Rapid dupa un contact intre Kende si Cassio

39' Tamuz inscrie fara probleme de la punctul cu var (a trimis in dreapta, Coman s-a dus in stanga). Rapid - Hapoel Tel-Aviv 0-2

38' Burca intervine neglijent intr-un duel cu Damari, iar centralul dicteaza penalti dupa interventia asistentului

37' Bozovic intoarce frumos un adversar, centreaza la intalnire, dar Apoula iese dintre buturi si retine

34' Yadin paraseste terenul de joc (accidentat), in locul sau a intrat Mahmmoud

33' Tamuz trimite din interiorul careului mare, mingea se duce pe langa poarta, apararea giulesteana inca o data surprinsa pe contraatac

32' Deac centreaza bine dintr-o lovitura libera, dar apararea oaspetilor se descurca bine si indeparteaza pericolul

28' Pecalka este inlocuit de Badier la Hapoel Tel-Aviv

26' Deac scapa pe partea dreapta, dar intarzie pasa si este blocat

21' Roman intoarce un adversar, trimite in diagonala, dar acelasi Apoula se intinde si respinge in corner. Ocazie importanta pentru gazde

18' Yadin primeste cartonasul galben

15' Deac trimite in forta, Apoula respinge de sub transversala

12' Igiebor deschide scorul din apropiere, dupa o faza in care apararea giulesteana a gafat impardonabil (Burca are o mare parte de vina). Rapid - Hapoel Tel-Aviv 0-1

7' Roman isi incearca norocul de la peste 22 de metri, lateral dreapta, Apoula retine fara nicio emotie

A inceput partida de pe "Arena Nationala"

Echipe:

Rapid: 1 Coman - 19 Bozovic, 16 Burca, 4 Marcos Antonio (cpt), 17 Cretu - 20 Grigorie, 8 N. Grigore, 32 Apostol - 7 Deac, 9 Cassio, 14 Roman. Antrenor: Razvan Lucescu.

Hapoel Tel-Aviv: 30 Apoula - 23 Kende, 3 Pecalka, 6 Fransman, 25 Shish - 18 Abutbul (cpt) - 26 Yadin, 15 Toama - 40 Igiebor - 99 Tamuz, 16 Damari. Antrenor: Dror Kashtan.

Arbitri: Z. Szabo, R. Kispal, Z. Varga (toti din Ungaria).