Steaua a castigat partida cu FC Brasov (1-0) dintr-un penalti inexistent, dictat dupa interventia asistentului Cristian Nica (centralul Alexandru Deaconu lasase jocul sa continue). Rusescu a transformat (44') de la punctul cu var, iar Tatarusanu a pastrat tabela intacta gratie unor parade de zile mari.

Raul Rusescu, decisiv pentru SteauaFoto: AGERPRES

Desfasurarea partidei de pe "Arena Nationala":

Fluier final de partida, Steaua invinge pe FC Brasov, scor 1-0, dintr-un penalti controversat

S-au aratat cinci minute de prelungire

88' Latovlevic trimite gresit cu capul, Tatarusanu evita autogolul. Brasovul putea egala pe final de meci

84' Angajat superb la limita off-side-ului, Brandan incearca un lob, dar mingea trece peste bara transversala. Ocazie mare pentru Steaua

10230 de spectatori pe "Arena Nationala" la meciul Steaua - FC Brasov

80' Eliminat de centralul Alexandru Deaconu, Marius Sumudica le cere jucatorilor brasoveni sa iasa de pe teren. Pana la urma, antrenorul oaspetilor va urmari ultimele minute ale meciului de pe tunelul care duce la vestiare

77' Tatarusanu il blocheaza pe Buga, interventie salutara a portarului stelist

76' Nikolic scapa singur pe stanga, trimite insa pe langa poarta, la coltul scurt. Iulian Rosu era liber in centrul careului brasovenilor

74' Hadnagy a intrat pe teren in locul lui Moutinho la oaspeti

73' Di Stefano este inlocuit de Cristian Ionescu la FC Brasov

73' Iulian Rosu ii ia locul lui Tibi Balan, accidentat

70' Latovlevic suteaza aproape de vinclu, din unghi, faza importanta pentru gazde

69' Tatarusanu se intinde si evita golul la un sut la coltul lung al lui Cristescu. Ocazie mare pentru FC Brasov

66' Florin Costea paraseste terenul in fluieraturile spectatorilor. In locul sau a intrat Tibi Balan

Steaua combina cu dificultate, brasovenii acopera bine terenul

57' Brandan ii trimite direct din corner lui Rusescu, dar sutul in forta al acestuia se duce putin pe langa poarta

54' Florin Costea prefera un sut in locul unei pase, atacantul nu face decat sa adune cat mai multe fluieraturi din partea fanilor stelisti

51' Moutinho profita de o aparare naiva a Stelei, patrunde in careul mic, dar sutul acestuia din unghi este respins in corner de Tatarusanu. Faza importanta pentru oaspeti

Brasovul incepe in atac al doilea mitan, Steaua se apara organizat

46' Paez a iesit de pe teren, Mugurel Buga i-a luat locul

46' Mihai Costea a fost inlocuit de Nikolic la Steaua

A inceput repriza a doua

Pauza pe "Arena Nationala", Steaua conduce cu 1-0 pe FC Brasov

44' Raul Rusescu transforma cu siguranta penaltiul, Steaua conduce cu 1-0 pe FC Brasov

43' Mihai Costea scapa singur cu Felgueiras, aluneca, iar centralul Alexandru Deaconu dicteaza penalti la indicatia lui Cristi Nica, arbitrul asistent (Deaconu lasase jocul sa continue). Decizia este cel putin una discutabila

40' Actiune superba a Brasovului: Viveiros centreaza perfect pentru Marian Cristescu, dar sutul acestuia de la doar cativa metri, singur cu Tatarusanu, se duce peste poarta. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize

39' Florin Costea este deposedat usor, atacantul este apostrofat de tribune

38' Moutinho suteaza mult peste poarta lui Tatarusanu

35' Bicfalvi primeste cartonasul galben, mijlocasul stelist va fi suspendat pentru derbiul cu Dinamo, din data de 5 decembrie

32' Florin Costea isi incearca norocul de la 23 de metri, lateral stanga, mingea ocoleste spatiul portii brasovenilor

27' Lovitura de cap a lui Geraldo este blocata in ultimul moment de Felgueiras, interventie buna a portarului Brasovului

27' Machado primeste cartonasul galben

26' Viveiros trimite departe de poarta lui Tatarusanu dintr-o pozitie centrala

Steaua nu a reusit sa aiba vreo ocazie de gol in primele 20 de minute ale partidei de pe "Arena Nationala"

12' Chipciu trimite de la aproximativ 20 de metri, Tatarusanu retine fara nicio emotie

11' Rusescu patrunde in careul mic al Brasovului, dar sutul sau din unghi se duce doar in plasa laterala

8' Chipciu centreaza bine de pe partea stanga, dar niciun coechipier nu ajunge la minge

7' Florin Costea incearca un dribling, dar se incurca in minge, iar faza ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

2' Rusescu trimite cu capul pe langa poarta oaspetilor, centrarea i-a apartinut lui Mihai Costea

A inceput meciul

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Iliev, Geraldo, Latovlevic - Bicfalvi, Bourceanu, Brandan - Mihai Costea (Nikolic '46), Rusescu, Florin Costea (Balan '66, Rosu '73). Antrenor: Ilie Stan.

FC Brasov: Felgueiras - Raul Ciupe, Machado, Munteanu, Di Stefano (Ionescu '73) - Viveiros, Paez (Buga '46), Madeira, Chipciu - Moutinho (Hadnagy '73), Cristescu. Antrenor: Marius Sumudica.

Cartonase galbene: Bicfalvi '35 / Machado '26, Distefano '71

Arbitri: Alexandru Deaconu - Cristian Nica, Florin Paunescu - Florin Constantin.