Clasamentul FIFA: Nationala Romaniei, locul 56 in lume (tricolorii au coborat o pozitie)

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 23 noiembrie 2011, 13:51 Sport | Fotbal

Romania, departe de elita fotbalului mondial
Foto: Reuters
Nationala de fotbal a Romaniei se afla pe locul 56 in clasamentul FIFA al lunii noiembrie, tricolorii coborand o pozitie fata de precedenta ierarhie data publicitatii. Cu 562 de puncte acumulate, echipa pregatita de Victor Piturca este depasita de "nume mari" precum Iran, Panama si Honduras. Lider se mentine Spania, in timp ce podiumul este completat de Olanda si Germania. 

Clasamentul FIFA, primele zece pozitii:

1. Spania 1564 puncte

2. Olanda 1365

3. Germania 1345

4. Uruguay 1309

5. Anglia 1173

6. Brazilia 1143

7. Portugalia 1100

8. Croatia 1091

9. Italia 1082

10. Argentina 1067.

In data de 21 decembrie 2011 va fi anuntat urmatorul clasament FIFA.


Citeste mai multe despre   






















1404 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    mai bine asa (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 13:59)

    irish [anonim]

    O sa ne ignore toti si o sa ii luam prin surprindere..apropo Ambasada Canadei nu stiti pe ce strada e? vreau sa emigrez
    • +6 (6 voturi)    
      Oh doamne! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:10)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui irish

      Datorita pozitiei in clasamentul FIFA vrei sa emigrezi?

      Iti dau eu motive mai serioase:
      - nepasarea celor din jur
      - prostia celor din jur
      - nesimtirea celor din jur
      ....
      - banii spalati in fotbal (indiferent de pozitia in FIFA!)

      Daca pentru clasamentul Romaniei in fotbal vrei sa pleci, stai jos, esti unde trebuie!
      • +1 (1 vot)    
        era o metafora Daniel (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:37)

        irish [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        adica exact de asta ne-ar pasa acum ca suntem pe locul tz in lume la fotbal - nu cred ca e 100% din cauza lui sandu si mitica apropo - cand ne lasam condusi de securisti si mafioti . educatia e baza si am uitat treaba asta de 20 de ani
    • +2 (2 voturi)    
      De ce tu? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:13)

      Andor74 [anonim] i-a raspuns lui irish

      ... nu mai bine ii trimiti pe Dragomir, Sandu si Piturca (impreuna cu alte 11 nume "celebre") + cativa patroni de pe la noi + impresarii aferenti tutturor acestora?
      Ramanem si noi cu o nationala sanatoasa de medici, soferi, contabili si ce-om mai gasi, care in mod cert vor juca cu SUFLETUL pentru Romania!
    • +1 (1 vot)    
      este.... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:19)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui irish

      Tuberozelor 1-3 Bucureşti Tel. 021 307 5000
    • 0 (0 voturi)    
      mie imi e... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:20)

      me [anonim] i-a raspuns lui irish

      ca in cativa ani nu vom mai avea pretentii gen ambasada canadei, sua autralia, germania etc...
      ne vom opri la cuvantul "ambasata"
    • +2 (2 voturi)    
      Canada? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:30)

      Filip_ [anonim] i-a raspuns lui irish

      Sa inteleg ca iti plac si hocheiul si noptile lungi de iarna? Norocosule...
  • +2 (4 voturi)    
    inca nu-i rau... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:15)

    microbistu' [anonim]

    suntem inaintea unor nume mari din fotbal: Cape Verde Islands, e pe locul 57, iar Estonia pe 58. alte tari: Polonia - 66, Bulgaria - 85, Finlanda - 88, Qatar - 95 (tara ce va gazdui un CM). Asadar... inca nu-i rau...
  • +1 (1 vot)    
    De la FIFA, cu prietenie (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 17:30)

    Bitzurga [anonim]

    Anul de gratie 2025, luna lui brumar: "Clasamentul FIFA: Nationala Romaniei, locul 112 in lume (tricolorii au coborat o pozitie)". Nimic nou: nashu' a mai imbatranit dar se tine bine (la sefia federatiei), nea' Pitzi aude mai greu da' antreneaza cu succes generatia de plastelina, nationala isi continua cresterea negativa in clasamentul pe natiuni facut de FIFA. Hai ai nostri!!!