VIDEO Romania - Grecia 3-1/ Cadou de la greci

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:01 Sport | Fotbal

Gabriel Torje
Foto: AGERPRES
Romania a profitat de evolutia mult sub asteptari a Greciei pentru a se impune cu 3-1, intr-o partida amicala disputata in Austria. Elenii (calificati fara probleme la EURO 2012) au aratat precum o echipa obligata sa joace impotriva tricolorilor. Reusita serii i-a apartinut lui Cristi Tanase (sut sub transversala, din unghi).  

Dupa o serie de rezultate nesatisfacatoare (atat in partidele oficiale, cat si in cele amicale), Romania a reusit in sfarsit sa castige, "victima" tricolorilor numindu-se Grecia. Calificati en-fanfare la turneul final european din vara anului viitor, elenii au dezamagit marti seara.

Prima repriza a amicalului de la
Altach a fost una plictisitoare, reusitele lui Torje (17') si Karagounis (34' - executie superba dintr-o lovitura libera; Balgradean - fara reactie) au fost singurele momente care au tulburat linistea.

La fel ca in partida cu Belgia, Romania a aratat o imbunatatire a jocului in al doilea mitan, golurile lui Tanase (61' - finalizare superba sub transversala din unghi) si Chipciu (80') venind dupa momente de dominare.

Victoria cu Grecia ar putea insemna punctul de plecare pentru preliminariile Cupei Mondiale din 2014, acolo unde tricolorii vor avea de infruntat, printre altele, Olanda, Turcia, Estonia si Ungaria.

Echipe:

Romania: Balgradean - Papp, Goian, Gaman (Chiriches '63), St. Radu - Torje, I. Neagu (N. Grigore 86), Pintilii (Lazar '46), Tanase (Chipciu '67) - Mazilu (M. Niculae '46), B. Stancu (Cocis '78). Selectioner: Victor Piturca.

Grecia: Kapino - Maniatis, Papastathopoulos (Papadopoulos '46), Malezas, Giannoulis - Makos (Fotakis '46), Karagounis, Tziolis (Salpingidis '77) - Kone (Theodoridis '65), Liberopoulos (Mitroglou '46), Charisteas (Samaras '46). Selectioner: Fernando Santos.

Cartonase galbene: Neagu '33, Chiriches '70 - Tziolis '50.



EURO 2012: Croatia, Cehia, Irlanda si Portugalia au obtinut calificarea la turneul final



Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "Imi spunea ca are o pata pe creier". Prietenii lui Daniel si familia acestuia au 2 povesti diferite despre infectarea cu HIV

Familia tanarului de 24 de ani din Segarcea care a murit in urma cu o saptamana, rapus de SIDA, sustine ca baiatul s-a imbolnavit la spitalul din localitate, cand avea cinci ani. Ba mai mult, rudele spun ca si alti tineri din Segarcea au avut soarta lui Daniel, din cauza ca in vremea aceea instrumentarul medical nu era sterilizat corect.








11498 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Ma uit la meci (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:43)

    ploiesteanu [anonim]

    si nu-mi vine sa cred cat de prost joaca selectionata noastra. Nici in divizia C nu se joaca asa prost. Asta-i selectionata Romaniei ?! Trebuie desfiintate coruptia din fotbalul romanesc. De-acolo pleaca totul, de-acolo se castiga campionate si se trag sforile cu arbitrii.
    • 0 (4 voturi)    
      Romania, mai buna decat Grecia (Marţi, 15 noiembrie 2011, 23:39)

      Si la economie si la fotbal [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Selectionata alcatuita de Piturca a aratat ceva mai bine decat cea care a pierdut mult prea usor cu o Belgie simplista (dar Franta se chinuie chiar in acest moment cu belgienii, e 0-0 in min.75).

      Romania a pasat mai bine, jucatorii au fost mai tehnici decat cei greci, golul lui Tanase a fost splendid si pe ansamblu echipa romanilor a dominat teritorial si tactic.

      Grecia a aratat lipsa de forma, desi e calificata la CE de pe primul loc in grupa !!
      Jucatorii greci au facut erori, cea de la ultimul gol al romanilor fiind una de antologie, reprezentativa pentru stangacia aparatorilor eleni.

      Romania are jucatori cu potential si uneori chiar arata a echipa.
      Dar e foarte mult de lucru, nu exista suficiente automatisme si nici destula omogeneitate.

      Ar fi totusi bine, pentru oamenii simpli din Romania care iubesc fotbalul si nu pe infractorii presedinti de cluburi, ca echipa nationala sa iasa din conul de umbra in care a intrat de vreo 2-3 ani si sa inceapa sa urce panta catre topul european.

      Adica acolo unde alte sporturi romanesti se manifesta deja foarte frumos (felicitari fetelor de la Oltchim, intre cele mai bune 8 echipe de handbal feminin din Europa) !
    • +1 (3 voturi)    
      Desfiintata de tot! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 7:59)

      Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Ca un SRL. E profitabil, băgăm bani, nu e profitabil, faliment şi o luăm de la capăt. Toţi banii pe care-i papă fotbalul să apeleze la echipa feminină de scrimă a României, campioană continentală. Jos dictatura fotbalului cabotin asupra celorlalte sporturi!
  • +1 (5 voturi)    
    Interesant (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:46)

    Stefan [anonim]

    Victor "Cartoforul" Piturca si-a convocat toti oltenii, Pandurii Tg Jiu zici ca e echipa de top a Romaniei.
    In felul acesta vom ajunge departe.
    • +1 (1 vot)    
      Romania, 3 goluri din actiune ! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 23:44)

      Grecia, lipsita de idei si in fotbal.. [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Selectionata elena a jucat 'batraneste', fara nimic limpede, in repriza a doua practic grecii n-au contat, n-au avut nici un fel de ocazie.

      Romania a marcat 3 goluri din actiune si a ratat inca 4-5 ocazii clare, din interiorul careului.

      Victorie clara si meritata a romanilor, Torje a fost iarasi foarte activ si periculos, dar si neglijent si egoist, in 2 ocazii daca pasa putea marca un coechipier mai bine plasat.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Marţi, 15 noiembrie 2011, 22:00)

    johni [anonim]

    Stie cineva unde poate fi urmarit meciul?
    • +1 (1 vot)    
      Nu-ti spun ca-ti faci nervi uitandu-te (Marţi, 15 noiembrie 2011, 22:17)

      ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui johni

      (pe TVR1)
  • +3 (3 voturi)    
    plasa (Marţi, 15 noiembrie 2011, 22:06)

    balgradean [anonim]

    portarul s-a plasat remarcabil de bine sa vada golul
  • +1 (3 voturi)    
    gol grecia (Marţi, 15 noiembrie 2011, 22:08)

    ion [anonim]

    ce gol a luat Balgradean..de ce era in poarta, sa se loveasca mingea de el? stana de piatra
  • 0 (4 voturi)    
    Şi totuşi (Marţi, 15 noiembrie 2011, 22:45)

    Elle_est [utilizator]

    Mă întreb cine a auzit de handbal feminin în ţara asta...
  • 0 (0 voturi)    
    eee (Marţi, 15 noiembrie 2011, 23:04)

    pamfletaru [utilizator]

    hai ca mai avem putin si scapam fara cafteala :))
  • -4 (4 voturi)    
    Peste Lucescu (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 0:27)

    Dan [anonim]

    Piturca este peste Lucescu , vede oricine , ptr nationala . Desi la Rapid inca nu a clacat , mai are timp !
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 9:43)

      me [anonim] i-a raspuns lui Dan

      2-1 cu belgia de acu cateva zile il mai tii minte?!
      ultimele rezultate de la calificare le mai tii minte?!
      facem un rezultat (NU meci) bun din 10.... si pe ala il tine minte lumea... celelalte 9 nu mai conteaza...
  • +1 (1 vot)    
    e asa mare bucurie? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 0:30)

    gigi [anonim]

    doar e clar ca grecii nu au pus cine stie ce efort, nu i-a interesat..
    • +2 (2 voturi)    
      caderea echipei nationale (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 8:44)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      a inceput cu acel incredibil 5-1 cu Germania , cand nemtii se fereau de accidentari in vederea campionatului mondial. Acelasi lucru au facut si grecii. Nu sperati, si-aveti teama!
  • +1 (1 vot)    
    va place (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 8:06)

    banateanul. [utilizator]

    ce ati vazut?mie nu !singurul Torje are stofa de fodbalist !
  • +2 (2 voturi)    
    autorul a rezumat clar (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 8:17)

    panfilie [anonim]

    jucatorii greci au jucat din obligatie.
    n'au parut prea afectati de meci, nici de rezultat.
    au bifat o obligatie din program.
    torje merita atentie si felicitari. a alergat mult, ajungand sa faca multe faze in aparare, dar si aparand, in viteza, in fata portilor atenei :-)
    chipciu a jucat binisor.
    vede bine ce se intampla pe teren si reactioneaza la fel de bine. golul si o pasa excelenta spre torje.
    din lotul la dispozitie, se vede ca exista potential, poate fi cizelata o echipa, cam de urna doi, max.
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 9:42)

    mem [anonim]

    iar o sa facem ca dupa 51 cu germania de acu cativa ani... ei ajung in finala WC... noi stam acasa... dar dam meciu ala in reluare si vorbim de el de parca ar fi fost finala WC....

    o sa se umfle in pene sandu si pitzipentur meciu asta...

    sa fim seriosi nationala a jucat prost... si pe langa asta cand faci 1 rezultat bun din 4-5 meciuri... rezultatul bun este exceptia nu celelalte...

    PS: d c nu a facut pitzi mai multe schimbari?! era meci amical... merica sa joace si lung si ceilalti de pe banca... vroia atat de mult sa castige?! pentru ce?! oricum stim ca nationala e varza si ca , din pacate, mai mult ca sigur nu o sa ne calificam in 2016...
  • 0 (0 voturi)    
    grecii . (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 10:04)

    danarad [anonim]

    au tratat meciul ca pe un amical, romanii ca de obicei, invers, noi tratam oficialele amicale.
    hai sa asteptam pina in primavara, sa vedem atunci, cui vom mai da trei goluri, dar in meciuri oficiale. avem in grupa, trei echipe care au mai jucat finale sau semifinale de C.M.
  • +1 (1 vot)    
    .. (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 10:42)

    anca [anonim]

    Grecia a avut 8 debutanti la nationala in meciul de aseara , in prima repriza chiar, iar noi ne batem cu pumnul in piept ca am castigat si vai ce cadou ne-au facut grecii si suntem ironici. Rezutatul de aseara este egal cu 0 transpus intr-un meci oficial, cu importanta si miza. Haideti sa ne vedem putin lungul nasului si sa bagam capul in pamant ... suntem departe de a conta vreun pic in fotbaul mare de astazi . Pana nu pleaca Mitica, Sandu, Piti si toti coruptii si coruptibilii si infectii , suntem 0 , zero , ZEEEEEEROOOO.