VIDEO Belgia - Romania 2-1/ La un pas de umilinta

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2011, 21:19 Sport | Fotbal

Daniel Niculae, urmarit de belgieni
Foto: Reuters
Belgia a deschis jocul cu o posesie prelungita care nu anunta nimic bun pentru selectionata "tricolora": in minutul 11, dominarea gazdelor este concretizata de Van Buyten (reluare cu capul, de langa Goian, dupa o lovitura de colt). Romania, incapabila de vreo reactie, este transformata in jaloane - Witsel marcheaza in minutul 32, insa golul este anulat (eronat) pentru un ofsaid inexistent. Nu scapam de 2-0: in minutul 43, Vanden Borre centreaza sutat, iar Cocis deviaza balonul in propria poarta. Astfel se incheia una dintre cele mai proaste reprize ale nationalei, din ultimii 10 ani.

La reluare, Victor Piturca efectueaza trei schimbari, trimitand in joc pe Torje, Mazilu si Cristi Tanase. Chiar daca Belgia si-a mentinut dominatia, "tricolorii" sunt mai artagosi, iar in minutul 54 avem chiar prima lovitura libera. Daniel Niculae marcheaza in minutul 65, dupa o actiune a lui Torje si o pasa decisiva a lui Mazilu, moment care complica meciul: Belgia iese la joc, pentru a rezolva situatia cu inca un gol, dar Van Buyten nimereste bara transversala (73). Cu trei minute inainte de final, Romania beneficiaza de o sansa uriasa sa egaleze - arbitrul acorda penalty (corect) la o interventie asupra lui Torje (pasa Daniel Niculae, cel mai bun tricolor vineri seara). Capitanul Razvan Rat isi asuma responsabilitatea executiei, dar rateaza, astfel ca Belgia reuseste sa castige, gafaind, un meci pe care la un moment dat l-a dominat copios.


Romania: Tatarusanu - Luchin (Pleasca (Gaman)), Chiriches, Goian, Rat - Cocis, Lazar (Tanase), Pintilii - Varga (Torje), Bogdan Stancu (Mazilu), Daniel Niculae.
























11823 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    6-6... (Vineri, 11 noiembrie 2011, 21:40)

    Vladdracul [anonim]

    e pronosticul meu ...ca-i place lui pitzi-ritzi...nu-i nimic...mai pregatim o teapa...
  • +6 (6 voturi)    
    Catre redactie (Vineri, 11 noiembrie 2011, 21:41)

    Flo [anonim]

    Schimbati va rog poza lui Piti la anunturile de inceput de meci. Macar aparente sa fie altele :).
  • +1 (5 voturi)    
    opa! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 21:56)

    cristi [anonim]

    cei 3 atacanti nu fac la un loc adunati cat face danciulescu sau marius niculae. se stie si vede toata lumea ca acestia nu au ce cauta la nationala si piti ii foloseste doar sa le creasca ratingul poate poate ia si el un comision pe ei. imi pare rau de danciulescu mai ales,un caracter adevarat si un jucator cum rar vezi in campionatul romanesc,a fost lasat pe franghie pentru ca nu prezenta nici un interes fincanciar in ochii lui piti.stai linistit piti,danciulescu e un jucator mult mai mare decat ai fost tu vreodata asa ca nu ne miram ca nu poti sa ii observi valoarea,sau cine stie nu vrei...
    • +4 (4 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 8:33)

      panfilie [anonim] i-a raspuns lui cristi

      e o mafie serioasa in fotbalul romansc, chitita pe afaceri, pe scos un ban usor. mitica, nasul si becalezii impresari, sunt principalii protagonisti. mai sunt asociati cativa patroni de cluburi, ca borcea, jiji, cofetarul, pascani, cativa "manageri" de cluburi, arbitri, antrenori si, bineinteles, nelipsitul pitzurca, omul lui nasul.
      are dreptate porumboiu, nu merita sa cheltui bani si nervi, nu intri in joc, nu cotizezi, patesti ca iancu sau mititelu.
      sa nu mai vorbim de tenbeliziuni si alta presa sportiva. jiji este ca si patron la sport.ro si gsp.
      zice ce vrea, cand vrea, competent. el si verisorii.
      am inceput sa ma uit la meciuri ca la niste comicarii de prost gust, ceva a la marioara si vasilache, dela balciuri.
      comentatorii, si ei de tot hazul, completeaza imaginea de comicarie de balci a unei transmisii sportive.
  • -3 (7 voturi)    
    Hai Romania! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 22:14)

    Roman in Belgia [anonim]

    Hai Romania!
  • +4 (4 voturi)    
    RO (Vineri, 11 noiembrie 2011, 22:33)

    Cristian [anonim]

    E muci echipa noastra, sunt curios cand mai reusim sa inchegam o echipa, ca pana acum avem doar parasute de fotbalisti, iar antrenorul e cel mai tare, impreuna cu sandu si mitica, 3 mari clovni care duc fotbalul romanesc in groapa marianelor. :((
  • +7 (7 voturi)    
    gooooool romania (Vineri, 11 noiembrie 2011, 22:35)

    ion [anonim]

    goooooooooooool cocis..cel mai bun jucator al romaniei a marcat..in propria poarta:)
  • +3 (5 voturi)    
    Trist (Vineri, 11 noiembrie 2011, 22:43)

    sorin [anonim]

    Echipa Romaniei egala cu Burkina Faso, dar la meci direct ei sunt mai buni :(
  • +1 (1 vot)    
    ha. piturca (Vineri, 11 noiembrie 2011, 22:45)

    vic [anonim]

    Nenorocitul asta arogant si incapbil readus de nenea sndu si drgomir la echipacica nationala cat mai ramane in fotbal si poker?
  • +3 (3 voturi)    
    auuch (Vineri, 11 noiembrie 2011, 22:51)

    cristi [anonim]

    sunt peste mari si tari dar ceva mia zis sa deskid netu si sa ma uit la meci.am zis ...mei ce poat fi mai rau decat ce am vazut pana acum in preliminarii?? ei bine D-le Putirca teai intrecut pe tine insuti la felul in care decurg lucrurile la nationala.nu stiu daca sa riad sau sa plang,imi aduc aminte cum fiind mic ma trezeam de placere in '94 la ora 3 dimineata sa ma uita la hagi si "compania"...ei bine acum chiar daca miar umple frf-ul cardul cu euro tot nu mas mai uita la meciurile romaniei.stiti de ce ma voi mai uita la repriza a2a...pentru ca am vazut o echipa care chiar stie sa joace fotbal,iar aceea cu siguranta nu este Romanika.Va doresc sa fiti umilit in preliminariile CM 2014 doar pt ca nici o echipa din lume sa nu va mai angajeze vreodata.NU SUNTETI ANTRENOR,VA ROG CREDETI-MA !!!
    • +3 (3 voturi)    
      piti (Vineri, 11 noiembrie 2011, 22:59)

      PITURCA [anonim] i-a raspuns lui cristi

      piti e doar o creatie a FRF, trista, foarte trista, la fel ca si mitica si sandu care duc federatia pe culmi ridicate ale penibilului. Cred ca e ultimul meci la care ma uit al echipei nationale, nu merita, pierdere de vreme si timp :((
    • 0 (6 voturi)    
      romanul se pricepe la toate (Vineri, 11 noiembrie 2011, 23:47)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Cand era Lucescu antrenor, lumea il injura si vorbea de Piti, acum ca e el, nici el nu e bun. Nu mai inteleg nimic.
      • +1 (1 vot)    
        Te rog, (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 10:34)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

        ca sa intelegi ! La nationala nu exista ANTRENOR,doar selectioner !
  • +1 (1 vot)    
    comentariu (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 0:02)

    abc [anonim]

    Nu meritam egalul dar la penalty portarul belgian era 1-2 metri inafara liniei portii cind Rat a tras. Oricum cu ce-am aratat trebuia sa fie in cel mai bun caz 3-2 pentru belgieni pentru ca li s-a anulat gol valabil.
  • +1 (3 voturi)    
    Meciul Nationalei Romaniei (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 0:12)

    GD [anonim]

    In echipa nationalei au jucat cativa care sunt depasiti. Lenea este proprie jucatorilor nastri. Nu au ce cauta jucatori care nu pot alerga, in echipa nationasi bine facelei si care nu pot face ambele faze. Unii jucatorori nu pot da pase precise iar jucatorii au tendinta sa primeasca numai static mingea. Nu judeca fazele de joc pentru ca multi dintre ei nu au inteligenta necesara. Rationeaza incet si prost. Fotbalul actual se joaca in viteza si cu mult rationament, Nu se mai joaca fotbalul de pe vremea lui Iordanescu , cu incetinitorul si cu judecate impiedicata dupa cum se si exprima. El e bun de General in Armata lui Ceausescu. Piti incearca si bine face. Are mult de muncit si mai ales de educat! Tatarusanu este iesit din forma, Cocis e lent si fara tehnica. Bravo Torje poate singurul jucator inteligent.
    • 0 (0 voturi)    
      echipa (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 9:51)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui GD

      Observatii judicioase dar
      Piti "incearca" mereu cu jucatori care n-au aratat nuciodata numuc. Uite-asa Cocis a strans 40 !! de meciuri la nationala
      Tanase, jucator talentata altfel, nu este pregatit fizic ( forta, rezistenta), trebuie o evaluare corecta : mai poate sau nu, in forma actuala nu are ce cauta in Nationala,
      Ce mai putem astepta dela Stancu daca nici de Galata nu s-a dovedit bun ?
      Meciurile echipei nationale, chiar amicale, nu sunt meciuri-scoala, alea se fac altundeva. Conteaza in palmares, reprezinta Romania, nu ai dreptul sa te faci de rusine,
      Piturca nu are capacitatea, autoritatea, libertatea de a face treaba. Un antrenor strain, neamt sau olandez, ar fi cel mai potrivit. Dar nu se vrea. La banii pe care-i ia Piti (oare cu cine ii imparte ?) ar veni orice antrenor bun !
  • 0 (0 voturi)    
    Piti - o pleasca corupta (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 8:41)

    Adrian [anonim]

    Dragi ziaristi - aflati care este 'pleasca' (ceruta de nea PITI) la cei convocati la 'nationala' si de ce in locul lui Marius Nic. sunt invitati Cocis, Pleasca, Rat...?!
  • +2 (2 voturi)    
    faceti loc! urna a 4-a VENIM !!! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 9:14)

    me [anonim]

    faceti loc! urna a 4-a VENIM !!!
  • +1 (1 vot)    
    Ce este curios (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 12:50)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    este faptul ca, amaratul ala mic, Torje, cel care a facut toate fazele, ... nu exista!
    Ia sa fi fost dodel!
    Sa vezi laude!
    Nu ai cu ce!
    Nu ai cu cine!
    Nu ai de ce!
    Tara e plina de... ciobani!
  • 0 (0 voturi)    
    Obiectiv atins (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 18:56)

    Costica [anonim]

    Piturca si-a atins obiectivul; a promovat toate ciurucurile la Nationala, ultimul bun de vandut din fotbalul romanesc. Inca vreo doua meciuri ca asta si Becai ii va da inca un comision gras. Si dupa ce-i plateste pe Corleone mare si Corleone mic, ii mai ramane si de-un barbut. Prosti noi ca toleram gunoaie ca ei la conducerea fotbalului romanesc!