"Daca si cu Chiajna am probleme, ce naiba?" Declaratia patronului stelist, deloc respectuoasa la adresa adversarului, este confirmata de realitatea primului sfert de ceas: Concordia are dificultati majore in a acoperi terenul, reusind cu greu sa iasa din propria jumatate. O face in minutul 33, cand Adrian Popa il intinde pe Tatarusanu, cu un sut din afara careului. Lovitura de colt care urmeaza aduce golul-surpriza: aparatorii stelisti se duc, ca hipnotizati, pe coltul scurt, lasand liber tot centrul carelui, unde apare, decisiv, Vlad Munteanu. "Daca si cu Chiajna am probleme..."

Alexandru Bourceanu (Steaua)Foto: Agerpres

Imediat dupa reluare, Cristi Tanase egaleaza cu o executie superba: sut catapultat, din afara careului, care a amintit ca in urma cu trei zile, pe aceeasi Arena, a mai reusit o "bijuterie" (golul 4, cu Haifa).

Golul lui Tanase a ascutit jocul: Chiajna se angajeaza pe contre, chiar daca risca sa se lase descoperita. In pofida sarjelor repetate, al doilea gol al Stelei intarzie: fie mijlocasilor le lipseste ultima pasa, fie atacantii sunt surprinsi in contratimp.

Minutul 71 provoaca fiori favoritilor: Vitinha nimereste bara transversala, cu un sut violent din careu, iar mingea aterizeaza pe linia portii. Steaua raspunde la prima contra: Rusescu il surprinde pe Bozga cu un dribling scurt, se lanseaza spre careu si inscrie cu un sut perfect plasat: 2-1.

Ultimele minute nu mai aduc nimic nou: Chiajna incearca, dar nu mai are sansa, in vreme ce Steaua - prudenta - joaca la siguranta.