Steaua - Maccabi Haifa 4-2/ O seara magica

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 3 noiembrie 2011, 20:53 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE Steaua vs Maccabi Haifa
Steaua a trait o noua seara "nebuna" in cupele europene, ros-albastrii castigand cu 4-2 partida cu Maccabi Haifa in zece oameni (Florin Costea a fost eliminat in minutul 62). Echipa lui Ilie Stan a condus cu 2-0, a fost egalata pana la pauza, dar "dubla" lui Tanase (65', 84') a adus prima victorie pentru o echipa romaneasca pe "Arena Nationala". In cealalta partida a Grupei J, Schalke - AEK Larnaca s-a terminat 0-0.

Final de partida, Steaua - Maccabi Haifa 4-2

90+1' Nikolic primeste cartonasul galben

85' Nastasie a intrat in locul lui Mihai Costea

84' Tanase marcheaza cu un sut frumos de la aproximativ 26 de metri, Steaua - Maccabi 4-2

80' Meshumar trimite cu mult efect, mingea trece peste poarta

80' Mihai Costea scapa pe contraatac, dar este lent, iar apararea oaspetilor il blocheaza

74' Golasa suteaza cu pamantul, Stanca retine cu emotii

70' Golasa primeste cartonasul galben

67' Ilie Stan este trimis in tribuna dupa ce a protestat la deciziile centralului

65' Tanase inscrie din apropiere dupa o faza in care Martinovic (bara dupa o lovitura de cap) si Nikolic nu au reusit sa trimita in poarta. Steaua - Maccabi 3-2

62' Florin Costea este eliminat de pe teren pentru un atac violent, gest inexplicabil al atacantului

56' Brandan suteaza puternic de la peste 20 de metri, lateral stanga, mingea trece putin peste transversala. Ocazie important pentru Steaua

48' Florin Costea nu ajunge la o pasa a lui Rusescu, Steaua a ratat o actiune importanta de atac

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza, Steaua - Maccabi Haifa 2-2

45+2' Florin Costea trimite in forta, Davidovich respinge in fata, dar Rusescu suteaza mult peste poarta

40' Katan inscrie cu un sut de la marginea careului mare, Stanca a avut partea lui de vina. Steaua - Maccabi Haifa 2-2

36' Meshumar reduce din diferenta cu un sut pe jos, de la 17 metri, lateral dreapta. Steaua - Maccabi 2-1

33'
Yampolsky a intrat pe teren in locul lui Vered

32' Bourceanu primeste cartonasul galben

28' Florin Costea inscrie cu un sut cu mult efect de la marginea careului mare, executie superba a fostului atacant al Craiovei

27' Tatu (probleme medicale) este inlocuit de Nikolic. Steaua a efectuat deja doua schimbari, ambele din cauza accidentarilor

26' Rusescu primeste cartonasul galben

21' Mihai Costea trimite cu capul mult pe langa poarta lui
Davidovitch

18' Stanca retine un sut din unghi al lui Vered

13' Tatu deschide scorul cu o lovitura de cap de la cativa metri, atacantul stelist a profitat de lejeritatea marcajului oaspetilor
(centrarea i-a apartinut lui Brandan)

9' Geraldo intervine salutar la o centrare periculoasa a lui Golasa

8' Davidovich se intinde si retine o deviere gresita a unui coechipier

4' Rusescu a intrat pe teren in locul lui Gardos

Dupa doar un minut si cateva secunde, Gardos se accidenteaza. Fundasul stelist revenise dupa o absenta de o luna de zile

A inceput partida de pe "Arena Nationala"

Steaua: Stanca - Martinovici, Gardos (Rusescu '3), Geraldo, Latovlevic - M. Costea (Nastasie '85), Brandan, Bourceanu, Tanase - Tatu (Nikolici '26), Fl. Costea. Antrenor: Ilie Stan.

Maccabi Haifa: Davidovici - Meshumar, Buljat, Falach, Twatha - Vered (Yampolsky '34), Yahaya (Turgeman '68), Boccoli (Dvalisvili '38) Golasa - Katan, Amasha. Antrenor: Elisha Levy.

Cartonase galbene: Rusescu '26, Bourceanu '32, Cr. Tanase '84, Nikolici '89 / Golasa '69, Amasha '90

Cartonas rosu: Fl. Costea '60.

15828 vizualizari

• -2 (12 voturi)
    cadere (Joi, 3 noiembrie 2011, 22:08)

El Condor [anonim]

Becali e constient ca Steaua trebuie sa piarda in fata evreilor.
  • +3 (13 voturi)
    hmmm (Joi, 3 noiembrie 2011, 22:53)

me [anonim]

rapidu e out...
    steaua se pare ca urmeaza... vaslui la fel...
    otelu e deja out...
    inca un sezon "glorios" ...
    multumim mitica si sandu, alaturi de borcea, gigi, etc... speram ca cat de curand sa puna DNAul mana pe voi... sau daca nu... cancerul...
      hmmm (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:40)

me [anonim] i-a raspuns lui me

greseala mea...
      felicitari stelei si vasluiului :)

rapidul chiar m-a dezamagit... putea sa se califice relativ usor din grupa aia...
  • +6 (6 voturi)
    PSIHOLOGI (Joi, 3 noiembrie 2011, 23:43)

evoque [utilizator]

steaua are nevoie de psihologi, de la patron pana la ultimul jucator.
    Cum poti sa faci un astfel de fault ( f costea) trebuie sa nu ai nimic in cap.
    Daca ai dat un gol nu inseamna ca poti sa faci ce vrei pe teren.
  • +2 (4 voturi)
    bravo Tanase (Joi, 3 noiembrie 2011, 23:54)

bogdan [anonim]

Tanase le-a dat la oase.

Felicitari pentru atitudinea sportiva, in ciuda multitudinii de probleme.

Macar mai avem un pic de sange in noi! Hai desteapta-te romane!
  • 0 (2 voturi)
    nu a mai fost atitudinea "mioritica" (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:37)

Bogdan [anonim]

se pare ca si romanii au ambitie. Cine ar fi crezut ca egalati la 2 si cu un om in minus Steaua va marca doua goluri si se va califica? Asta nu a fost o atitudine obisnuita, romaneasca. Parca au jucat numai clone ale lui Martinovic la Steaua :)