Rapidul lui Razvan Lucescu a pierdut cu 3-1 partida cu Legia Varsovia, din deplasare, rezultat in urma caruia giulestenii au fost eliminati din Europa League. Reusita lui Zmeu a adus Vasluiului victoria in disputa cu Sporting Lisabona, iar echipa pregatita de Viorel Hizo viseaza cu ochii deschisi la primavara europeana.

Rapid, in afara cupelor europeneFoto: Reuters

Legia - Rapid 3-1 (Radovic 54', 69', Kucharczyk 90+5' - Teixeira 64')

Fluier final de partida, Legia - Rapid 3-1

90+5' Kucharczyk finalizeaza un contraatac scoala al polonezilor, gazdele se desprind

80' Gol este eliminat dupa ce a primit al doilea cartonas galben, s-a restabilit egalitatea numerica

73' Iese Herea si intra Daniel Pancu

69' Draghia scapa un balon, iar Radovic impinge mingea in poarta (a treia reusita a lui Radovic contra giulestenilor)

64' Herea intoarce un adversar, ii trimite lui Teixeira, iar acesta inscrie cu un sut la coltul lung

63' Bozovic trimite cu exteriorul, mingea loveste transversala

59' Ocazie imensa pentru Rapid: Herea suteaza de la cativa metri, iar Kuciak respinge senzational

56' Grigorie suteaza puternic, Kuciak respinge in fata, iar Rui Duarte trimite peste poarta

54' Radovic inscrie cu un sut din apropiere, Legia - Rapid 1-0

A inceput repriza a doua, coregrafie superba a suporterilor polonezi

Pauza, Legia - Rapid 0-0

43' Draghia respinge peste poarta un sut al lui Rybus

39' Balonul trimis de Herea dintr-o lovitura libera de la 18 metri se duce putin peste transversala. Ocazie buna pentru Rapid

33' Draghia scapa o minge, dar gazdele nu reusesc sa profite

28' Cassio este inlocuit de Nicolae Grigore

26' Alexa este eliminat dupa doua galbene incasate (l-a lovit pe un adversar cu cotul in figura)

23' Kuciak respinge sutul lui Deac (de la doar doi metri, lateral dreapta), inca o faza buna pentru Rapid

16' Sutul puternic al lui Rybus este blocat de apararea giulesteana

6' Deac centreaza din corner, Kuciak intevine, iar scorul ramane 0-0

5' Alexa trimite cu capul putin pe langa poarta, ocazie mare pentru Rapid

Legia: Kuciak, Jedrzejczyk, Zewlakow, Wawrznyiak, Komorowski, Borysiuk, Vrdoljak, Rybus, Radovici, Zyro, Ljuboja. Rezerve: Skaba, Astiz, Rzezniczak, Gol, Wolski, Ohayon, Kucharczyk.

Rapid: Draghia - Duarte, Antonio, Burca, Bozovici - Teixeira, Alexa, Herea - Deac, Cassio, Sburlea. Rezerve: Straton, Ezequias, Oros, Grigore, Grigorie, Apostol, Pancu.

4 Hapoel Tel-Aviv 1.

FC Vaslui - Sporting Lisabona 1-0 (Zmeu 30')

Fluier final de partida, FC Vaslui invinge cu 1-0 pe Sporting Lisabona

Trei minute de prelungire

Lusitanii ataca din de in ce mai periculos

83' Capel scapa pe contraacat, dar centreaza gresit

77' Adailton trimite defectuos dintr-o pozitie favorabila

Vasluiul tine mingea cat mai departe de propria poarta, momentan lusitanii nu sunt periculosi

64' Van Wolfswinkel trimite din cadere, mingea se duce aproape de poarta Vasluiului

51' Lovitura libera pentru Vaslui de la 19 metri: sutul lui Adailton este deviat de zid

47' Bello si Adailton nu reusesc sa inscrie dintr-o faza clara de gol

A inceput repriza a doua

Pauza, Vaslui - Sporting 1-0

45+2' Bello nu ajunge la o centrare de pe stanga a lui Adailton, ocazie mare pentru Vaslui

44' Bojinov, scapat din marcaj, executa un lob, mingea trece putin pe langa poarta

42' Jovanovic ii ia locul lui Neagu la FC Vaslui

35' Fernandez trimite bine, Cerniauskas respinge cu mare dificultate

30' Sanmartean trimite din corner, mingea ajunge dupa un caranbol la Zmeu, iar acesta inscrie de la cativa metri

24' Cerniauskas respinge o centrare periculoasa de pe dreapta

22' Lovitura de cap a lui Adailton se duce peste transversala

14' Actiune prelungita a gazdelor, Sanmartean nu reuseste insa sa-i trimita lui Neagu (era bine plasat)

12' Rinaudo (accidentat) este inlocuit de Santos la Sporting

Moldovenii incep in atac partida, dar fara ocazii mari

FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Papp, Farkas, Milisavljevic - Zmeu, Pavlovic - Neagu, Adailton, Sanmartean - Y. Bello. Rezerve: Puia, Gladstone, Costin, Jovanovic, Gheorghiu, Balaur, Buhaescu.

Sporting: Marcelo - Pereirinha, Daniel Carrico, Alberto Rodriguez, Evaldo - Fernandez, Rinaldo, Schaars - Carrillo, Bozhinov, Capel. Rezerve: Tiago, Onyewu, Joao Pereira, Andre Santos, Andre Martins, Von Volfswinkel, Diego Rubio.