VIDEO Dumitru Dragomir, cercetat de DNA pentru luare de mita in cazul licentierii Timisoarei

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2011, 10:38 Sport | Fotbal

Dumitru Dragomir
Foto: Hotnews
Dumitru Dragomir, presedintele LPF, este cercetat de catre DNA in cazul licentierii echipei Poli Timisoara, asupra boss-ului de la Liga existand acuzatii de luare de mita. Conform DNA, Dragomir ar fi pretins bani de la Marian Iancu, patronul banatenilor, pentru ca echipa de pe "Dan Paltinisanu" sa nu aiba probleme cu licentierea.

Iata procesul verbal intocmit de Procurorul-sef Lucian Papici:

"Din datele si informatiile detinute la nivelul sectiei de combatere a coruptiei, din cadrul DNA, rezulta ca presedintele LPF, Dumitru Dragfomir, pretinde sume de bani de ordinul zecilor de mii de euro de la omul de afaceri Marian Iancu, presedintele clubului FC Timisoara, pentru a-si trafica influenta în fata Comitetului Executiv al FRF, in vederea licentierii clubului de fotbal mai sus mentionat.

In acest sens, Dumitru Dragomir, lovindu-se de refuzul patronilor de cluburi de fotbal din Liga I de a participa la o Adunare Generala a Ligii, depune demersuri pentru a obtine votul acestora pentru schimbarea regulamentului de licentiere in vederea avantajarii clubului FC Timisoara.

Intrucat informativ s-a stabilit ca in ultimele saptamani Dumitru Dragomir a facut presiuni mari asupra lui Mircea Sandu, presedintele FRF, pentru ca acesta sa ia in discutie licentierea Timisoarei in CEx a FRF, lovindu-se de refuzul celui din urma, care in concret nu a validat sedinta CEx si a declinat cazul Timisoarei catre TAS, Dumitru Dragomir l-a amenintat pe Mircea Sandu ca o sa faca dezvaluiri compromitatoare despre acesta.

In alta ordine de idei, acelasi presedinte LPF solicita sume de bani (comision/mita) presedintilor cluburilor de fotbal din Romania in legatura cu vanzarea drepturilor TV.

Sunt indicii ale savarsirii bilaterale de dare si luare mita, prevazute de Art. 254 si Art. 255 Cod Penal, de catre numitii Dumitru Dragomir si Marian Iancu, in temeiul prevederilor Art. 221, alin. 1 CPP, am incheiat prezentul proces verbal care va face parte integranta in dosarul cauzei" - Procuror-sef Lucian Papici (DNA), conform Prosport.

Pe langa cazul licentierii Timisoarei, Dumitru Dragomir mai este acuzat intr-un alt dosar al DNA, cel al dezafilierii Universitatii Craiova - Dragomir este cercetat de abuz in serviciu.

Raspunsul lui Marian Iancu

"E imposibil asa ceva, daca s-ar fi intamplat asa ceva, am fi luati demult. Poate s-a documentat din ziar. Stiti ca am zis ca nu ma intereseaza hotararile CEx, asta i-am transmis si lui Mircea Sandu. Mai mult de atat, Mircea Sandu m-a sunat pe mine sa-mi spuna ca scoate procesul de licentiere. Nu are cum sa existe un asemenea dosar, va dati seama ca ar fi aparut imediat stenogramele. Oamenii sunt intr-o confuzie totala, ca sa fiu dragut. Eu cred ca exista o combinatie de informatie publica cu delatiuni. Faptul s-a consumat in iunie, suntem in noiembrie, iar noi n-am fost citati vreodata. Nu este absolut nicio virgula care sa nasca suspiciuni" - Marian Iancu, patron Poli Timisoara, la Sport.ro.


Citeste mai multe despre   






















5741 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    La puscarie! (Marţi, 1 noiembrie 2011, 10:47)

    tudorel [anonim]

    mitica la puscarie!
    La puscarie, mitica la puscarie!
  • +14 (14 voturi)    
    stiri (Marţi, 1 noiembrie 2011, 10:54)

    mem [anonim]

    sa mai scrieti de Dragomir, Sandu si ceilalti din gasca lor doar cand ne aratati si poze cu ei in pijamale, boneta si ghiulea de picior ;)
  • +14 (14 voturi)    
    Mitica (Marţi, 1 noiembrie 2011, 10:58)

    mos ion roata [utilizator]

    la mititica!
  • +11 (11 voturi)    
    :-s (Marţi, 1 noiembrie 2011, 11:03)

    pamfletaru [utilizator]

    "Hopa Mitica cade'n cur si se ridica..."
    Sper din tot sufletul ca Mitica sa nu se mai ridice de data asta...
  • +8 (8 voturi)    
    Curatenia de toamna (Marţi, 1 noiembrie 2011, 11:06)

    xhg [anonim]

    Mitica la Mititica !
  • +13 (13 voturi)    
    Dragomir, fost militian comunist, semianalfabet (Marţi, 1 noiembrie 2011, 11:10)

    Fotbalul, un produs nociv pt educatie si creier [anonim]

    Astia sunt liderii fotbalului din Romania, un sport ajuns pe mana infractorilor si analfabetilor, ciobani sau fosti militieni, fara deosebire de etnie (sunt implicati romani, maghiari, tigani).

    Ce se intampla pe stadioane (batai, blaturi) e o reflectare a ceea ce se intampla in sediul FRF (mita, trafic de influenta, amenintari).

    Decaderea evidenta a calitatii fotbalului romanesc (in timp ce in alte sporturi Romania are echipe si sportivi de clasa mondiala) are directa legatura cu implicarea acestor personaje interlope in gestionarea financiara si logistica a cluburilor de fotbal.

    DNA si Parchetul vor face ce trebuie sa faca, insa curatirea fotbalului depinde si de fanii acestui sport, acestia ar trebui sa le faca o viata de infern tuturor patronilor interlopi.

    Nu mai trebuie intrat pe stadioane, firmele nu ar trebui sa mai sponsorizeze echipe care sunt controlate de interlopi, televiziunile nu ar trebui sa mai transmita meciuri, totul pt a scadea drastic interesul financiar al mafiotilor pt fotbal.

    Acestor infractori nu le pasa de morala sau rusine, sunt niste ordinari, simple animale, ii doare doar la portofel, acolo trebuie actionat.

    Efortul justitiei si efortul fanilor impotriva mafiei din fotbalul romanesc poate redresa treptat acest sport.
    Va lua ani de zile, insa e mai bine decat sa se continue astfel, cu Borcea, Becali, Dragomir, Iancu, Mititelu, etc..
  • +4 (4 voturi)    
    D.N.A. (Marţi, 1 noiembrie 2011, 11:32)

    Claude [anonim]

    Va rugam masuri concrete!!!
    • +2 (2 voturi)    
      DNA (Marţi, 1 noiembrie 2011, 14:52)

      pete1 [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      ...rugamintea ta trebuie adresata judecatorilor! ...acolo se lasa ceata.
  • -2 (2 voturi)    
    SPOR LA TREABA !!! (Marţi, 1 noiembrie 2011, 15:49)

    John [anonim]

    Din '89 si pana astazi conducatorii nostri "dragi" au furat tot, au distrus tot, au nenorocit si ultima bucurie a romanului ... fotbalul.
    Ii urasc pe toti, fara nici-o exceptie. Toti sunt niste hoti, niste analfabeti, se lupta pentru functii numai si numai pentru ei si rudele lor !
    Basescule PROMIT ca daca macar fotbalul il eliberezi de javrele votez la urmatoarele alegeri cum vrei tu ! Macar atat sa faci pentru noi ...
  • +1 (1 vot)    
    Mitica dela Liga (Marţi, 1 noiembrie 2011, 15:56)

    Gheorghe [anonim]

    Priviti ce a ajuns Footbalul Ro. , mai rau ca in pivnitile MILITIILO pe vremurile (credem noi ) apuse . Este" normal" daca acest sport este condus de un MILITIAN si inca cu grad de CAPITAN .
    • +1 (1 vot)    
      Mitica si Sandu (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:13)

      lvu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Militian (tablagiu) cu grad de capitan (obtinut dupa multe apeluri ale bocancilor) care daca ar fi luat la bani marunti de unde a castigat atatia bani (pe care i-a bagat apoi repede in imobiliare de tot felu') nu stiu ce ar putea sa inventeze sau sa "fabrice" ca acoperire ... ASTA E MAFIA si CORUPTIA din ROMANIA !!!
  • +1 (1 vot)    
    aek fulgerul (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:51)

    cimicioreanu [anonim]

    La mititica desigur cu nashu' + mitica de la liga, da' nimic despre umflatu' de la cimicioara? pe asta de ce nu-l salta DNA-ul cu tot cu echipa aia de mercenari fulgerul aek bragadiru "poli" FC timisoara?
  • 0 (0 voturi)    
    mafiotii din fotbalul romanesc (Vineri, 18 noiembrie 2011, 17:02)

    mario [anonim]

    La parnaie nea militianule si tu ba chiorule..cu nevasta cu tot..averile confiscate..a-ti furat si a-ti mancat pe spatele fotbalistilor..voi sunteti niste lichele..habar nu aveti ce e ala fotbal...