Scandalul de la Ploiesti: Dragos Enache, agresorul lui George Galamaz, a primit mandat de arestare pentru 29 de zile

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 31 octombrie 2011, 19:10 Sport | Fotbal

Dragos Enache, suporterul Petrolului care l-a agresat pe George Galamaz, a primit, luni, mandat de arestare pentru 29 de zile. "Lui Dragos Enache i-a fost deschis un dosar penal, sub aspectul savarsirii a doua infractiuni, respectiv ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice", se precizeaza in comunicatul Parchetului General.

Dragos Enache este acuzat de savarsirea urmatoarelor infractiuni: Ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice.

''Din datele cauzei a rezultat ca in timpul desfasurarii partidei de fotbal, Petru Dragos Enache, aflat in tribune, a patruns pe terenul de joc si a aplicat o puternica lovitura, cu un obiect contondent, fotbalistului echipei Steaua, George Galamaz. Urmare agresiunii, fotbalistul a fost, initial, transportat la Spitalul Judetean Ploiesti, apoi la o unitate spitaliceasca din Bucuresti, unde, in functie de evolutia starii medicale a acestuia, se va stabili incadrarea juridica a acestei fapte'', se arata in comunicatul Parchetului General.

"Potrivit buletinului de analiza toxicologica, Dragos Petru Enache se afla sub influenta unei substante psihotrope (drog de mare risc)", se precizeaza intr-un comunicat al Parchetului Instantei Supreme, conform Mediafax.

Cine este Enache Dragos

Dragos Stefan este unul dintre liderii galeriei Petrolului ("Lupii Galbeni"), acesta fiind domiciliat in comuna Paulesti. Interesant este faptul ca Enache este vecin cu Valeriu Rachita, tehnicianul ploiestenilor. Face parte din factiunea denumita "Drogatii".

A fost implicat de-a lungul timpului in mai multe incidente violente, fiind cunoscut drept unul dintre cei mai rai suporteri ai Petrolului. Conform gsp, incidentul de duminica seara a fost premeditat, totul fiind pus la cale inca de acum un an de zile. 

In perioada in care Petrolul evolua in Liga 2, Dragos Stefan l-a batut pe Alin Liuba (in urma cu un an si zece luni), jucator al formatiei Tricolorul Breaza. Liuba nu a mai putut continua, fiind inlocuit.


Citeste mai multe despre   























2599 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    haideti sa ne civilizam.. (Luni, 31 octombrie 2011, 19:30)

    all [anonim]

    daca nu se poate civilizatie de buna voie (nu prea cred ca exista), atunci cu forta.. si drogatu asta ar trebui sa stea ani buni dupa gratii.. apoi sa nu mai aiba voie sa se apropie de vreo arena sportiva.. daca ne uitam in istorie, in toata lumea au fost si sunt pb de genu asta... dar unii au reusit sa-si "civilizeze" suporterii... de ce la noi nu s-ar putea?!...
  • +3 (3 voturi)    
    Doar atat? (Luni, 31 octombrie 2011, 19:44)

    redscorpion [utilizator]

    Pai si acuzatia de lovire unde e? Si asta o sa scape, ca si ala din galeria U Cluj care l-a bagat in spital pe jurnalistul acela? Apropos, dar de cel din galeria Stelei care a lovit cu lantul ce se mai aude?
  • +1 (1 vot)    
    Lapsus (Luni, 31 octombrie 2011, 20:32)

    Weather [utilizator]

    Nu imi mai amintesc .... oare meme stoica cite zile de arest preventiv a facut acum vreo 2-3 ani cind a batut cu bestialitate un suporter? Imi spune cineva?
  • 0 (2 voturi)    
    lapsus (Luni, 31 octombrie 2011, 20:39)

    menandy [anonim]

    pai daca al batut n-a facut plangere, fapta nu exista...
    • 0 (2 voturi)    
      hmmm (Luni, 31 octombrie 2011, 21:48)

      Weather [utilizator] i-a raspuns lui menandy

      Da Galamaz cind apuca neica sa faca pligere? Ca inca nu s-a dezmeticit.
  • +1 (1 vot)    
    perversa ca pe tg ocna (Luni, 31 octombrie 2011, 20:48)

    menandy [anonim]

    acum, pe galamaz il inteleg ca a cazut la pamant, mai greu-e adevarat-dupa perversa ce si- luat-o, dar Dodel, la faza penalty-ului, cum drq a cazut ca secerat cand a simtit ca l-a atins adversarul pe popou??? ce oameni...perversi!!!
  • +1 (1 vot)    
    pe strada (Luni, 31 octombrie 2011, 22:37)

    r123 [utilizator]

    Daca se intampla asa pe strada, adica unui smecher nu-i place fatza ta si iti da una in cap de te lasa la pamant, politia nu-i face absolut nimic. Dar nimic, daca tu nu ai vreo 21 zile de spitalizare. In cel mai rau caz politistii o sa incerce sa va "impace" , si o sa va dea la amandoi amenda pentru tulburarea linistii publice.
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Marţi, 1 noiembrie 2011, 0:14)

    Marius [anonim]

    Cum frate "Ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice."????
    Deci pentru asta te judeca daca te imbeti, te dezbraci pe strada si faci galagie.
  • +2 (2 voturi)    
    Comicul din tragedia romaneasca (Marţi, 1 noiembrie 2011, 10:46)

    Metec [utilizator]

    Ca intotdeauna la romani, tragedia are si ceva comic. Iar cel mai comic mi s-a parut numele companiei de paza, Galant Security! :-)) Dupa imaginile de street fight, sa-i vezi pe grasaneii aia cum il conduc, aproape cu sfiala, pe bataus afara din arena, iar pe spatele lor scria: Galant Security! Curat "galanti", coane Fanica, dar umflati!...
  • +1 (3 voturi)    
    puscariE (Marţi, 1 noiembrie 2011, 12:03)

    kalamaz [anonim]

    merge puscarie la greu la tipu' asta ca sa nu mai faca si alta data...