Presa internationala despre incidentul de la Ploiesti: "Haos la un meci din Romania, imagini antisportive pe terenul de fotbal"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 31 octombrie 2011, 11:17 Sport | Fotbal

George Galamaz, lovit de un spectator
Foto: captura digisport
Presa internationala a comentat pe larg incidentele de la meciul Petrolul - Steaua, partida care a fost suspendata la pauza dupa ce un suporter al gazdelor l-a lovit pe stelistul George Galamaz. "Haos la un meci din Romania, au putut fi vazute imagini antisportive pe terenul de fotbal", se precizeaza in legatura cu disputa de duminica seara, informeaza Mediafax.

"Agresiune brutala asupra jucatorului Galamaz, de la Steaua, dupa un atac miselesc" - MundoD (Argentina).

"Partida nebuneasca. Un suporter a lovit un jucator al Stelei. Agresorul a fost atacat de doi fotbalisti, care au fost eliminati. Apoi jocul a fost suspendat din cauza unei petarde. Partida din Romania a avut toate ingredientele, dar nu s-a terminat" - Dia a Dia (Argentina).

"Incidente grave in campionatul Romaniei. La meciul Petrolul - Steaua un jucator a fost lovit puternic de un suporter" - Marca (Spania). 

"Un fan loveste un jucator si ii fractureaza osul malar. In Romania violenta generata de suporteri a ajuns pe teren. La partida Petrolul - Steaua s-au vazut imagini antisportive" - Record (Mexic).

"Un spectator a lovit cu pumnul un fotbalist al echipei Steaua in plin meci" - Agentia spaniola EFE.

"O violenta spontana a adus haosul la un meci din Romania" - El Mundo.

"Un suporter loveste cu pumnul un jucator in Romania, in timpul meciului Petrolul - Steaua. Agresiune brutala asupra lui Galamaz" - AS. 

"Jucator de fotbal ranit in teren, in Romania" - Terra Brasil. 

"Violenta in fotbalul din Romania" - Record (Portugalia).


Citeste mai multe despre   























3769 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    remarcati ! (Luni, 31 octombrie 2011, 11:22)

    eu [anonim]

    presa serioasa vorbeste despre agresarea fotbalistului, nu ii plange de mila batausului care apoi a incasat-o, cum fac romanashii, foarte solidari cu orice golan.
    • +3 (5 voturi)    
      de ce? (Luni, 31 octombrie 2011, 12:32)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Nu ai ce sa plangi de mila agresorului... Daca statea in baca lui, nu patea nimic!
      Pacat ca nu l-au snopit in bataie, sa fie exemplu pentru alti potentiali zmei ca el!
      Agresorul ar trebui sa primeasca interdictie pe viata la meciurile de fotbal... Sa ii creasca pretul la asigurari medicale, etc. Sa vezi cum ii cumintesti pe toti dupa aia...
    • +4 (4 voturi)    
      Foarte bine (Luni, 31 octombrie 2011, 12:39)

      Empire [anonim] i-a raspuns lui eu

      Gestul sa sari in ajutorul unui coleg agresat nu cred ca ar trebui blamat. Si-au luat rosu dar oricine ar lua rosu pentru a-si apara colegul. Daca sare cineva la bataie pe strada si ii sparge prietenei nasul (o fractura adica) tu iei telefonul si suni la politie si astepti sa vina sau ii dai si tu doi pumni aluia?
    • +2 (2 voturi)    
      Scuze (Luni, 31 octombrie 2011, 12:40)

      Empire [anonim] i-a raspuns lui eu

      Scuze, am inteles gresit mesajul tau. Ai dreptate.
    • -3 (5 voturi)    
      totusi... (Luni, 31 octombrie 2011, 12:58)

      me [anonim] i-a raspuns lui eu

      asta nu inseamna ca au reactionat corect acei jucatori.
      nustiu d c romanii au boala sa creada ca daca incalca legea pentru a-si face dreptate e totu ok...
  • +2 (2 voturi)    
    APLICAREA LEGII (Luni, 31 octombrie 2011, 12:54)

    jojo [anonim]

    Din pacate legile sunt blande si mai ales nu se aplica...toti golani stiu ca pot scapa usor , de unde si curajul lor de a face ce le trece prin cap. O lege aspra va face ca individul sa gandeasca si sa se fereasca de incalcarea legii asa cum se fereste cand e beat de caini sau de alte pericole.
    In Romania legile pt huligani trebuiesc mult inasprite pt. o perioada de timp, pt .a suplini lipsa de educatie a unor indivizi.Teama de pedeapsa poate fi educativa.
    Alta problema e ca justitia din Romania face tot posibilul sa aiba materie prima pt. activitatile lor
    de aceia legile sunt blande, pedepsele usoare,
    portilele de scapare a celor certati cu lege sunt multe. Putem spune ca starea infractionala din
    Romania e sustinuta de justitie ?
    Asa se pot justifica salarii, functii, numar de posturi.
    etc. etc. ... pt. ca este activitate.
    Legi aspre=activitate redusa...si ei nu doresc acest lucru.
    Problema alcoolului de proasta calitate care este fabricat in Romania e alt factor care duce la cresterea violentei. Bauturile contrafacute sau cele obtinute din zahar sau alte materii prime si procedee nenaturale influenteaza negativ comportamentul uman potentand violenta.
    Acum 50-60 de ani in urma daca intalneai un om beat pe strada aveai sanse minime sa scapi nepupat iar astazi ai sanse minime sa nu fii jefuit sau ranit.
    Asta e, tara trebuie condusa !
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Luni, 31 octombrie 2011, 12:57)

    me [anonim]

    de remarcat ca cele mai multe comentarii sunt din argentia si mexic unde se bat aia meci de meci...
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Luni, 31 octombrie 2011, 13:54)

      MM [anonim] i-a raspuns lui me

      Corecta observatia ta...dar vezi tu...la ei suporterii se bat intre ei nu agreseaza jucatori. Acum exista un loc unde e mai rau ca la ei, si asta trebe promovat acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        Incorect (Luni, 31 octombrie 2011, 16:01)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui MM

        Acolo nu e nevoie sa intre suporterii sa bata jucatori, se bat jucatorii intre ei, intr-un mod mai salbatic decat ce am vazut eu in Romania.

        http://www.youtube.com/watch?v=RBr6BQ5m6Y4
        http://www.youtube.com/watch?v=BgHJhLEUz64
        http://www.dailymotion.com/video/x91qjr_argentina-football-match-ends-in-ma_news
      • 0 (0 voturi)    
        da... (Marţi, 1 noiembrie 2011, 9:55)

        me [anonim] i-a raspuns lui MM

        dar tot incompetenta politiei/jandarmeriei etc se numeste