VIDEO Mircea Sandu si Dumitru Dragomir, urmariti penal pentru dezafilierea Universitatii Craiova

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 12:15 Sport | Fotbal

Dumitru Dragomir
Foto: Rompres
Mircea Sandu, presedintele Federatiei Romane de Fotbal, si Dumitru Dragomir, presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, sunt urmariti penal pentru abuz in serviciu. DNA a deschis dosarul in urma reclamatiei facute de Adrian Mititelu, patronul Universitatii Craiova. Mititelu acuza Comitetul executiv al FRF ca a dezafiliat abuziv Universitatea, inainte de startul actualei stagiuni.

Intr-o interventie la Antena 3, Dumitru Dragomir a confirmat informatia, precizand ca a primit citatia de la DNA in urma cu doua saptamani: "Trebuie sa ma duc la DNA joia viitoare. Stiu ca sunt cercetat penal, dar ce - asta inseamna ca sunt si vinovat? Ne-a reclamat Mititelu care a distrus Universitatea Craiova, iar acum distruge tot fotbalul romanesc".

Comitetul executiv al FRF a dezafiliat Universitatea Craiova inainte de startul campionatului, motivandu-si decizia prin gestul patronului Mititelu de a fi actionat institutia intr-o instanta civila, intr-un litigiu anterior. Conform normelor FIFA, cluburile de fotbal trebuie sa isi rezolve litigiile in comisiile sportive, ceea ce - spune FRF - Universitatean Craiova nu a facut. 

Adrian Mititelu a publicat saptamana trecuta un document din care reiese ca actiunea pentru care a fost dezafiliat fusese inaintata impotriva antrenorului Victor Piturca, si nu impotriva Federatiei.

























7683 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    Cum putea Sandu si Dragomir sa suspende un drept (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 12:38)

    .... [utilizator]

    constitutional al oricarui cetatean de a apela la justitie? Iar legat de distrugerea U Craiova, aceasta e opera marelui antrenor "nea Piti" cu complicitatea lui"nea Mitica" (ambii olteni de frunte) si a "nasului Sandu".
  • +24 (26 voturi)    
    Poza (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 12:47)

    Vizitiul [utilizator]

    Poza e buna de emoticon pe messenger :( :( loooool
  • +22 (22 voturi)    
    Mitica e viclean (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 12:53)

    Doru [anonim]

    Spre deosebire de Don Corleone - Nasul Sandu - Mitica nu a semnat pe documentul de dezafiliere. Nasul, in schimb, a semnat. Securistul se pare ca nu va iesi prea sifonat
    • +16 (16 voturi)    
      dra piturca (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 13:32)

      olteanu [anonim] i-a raspuns lui Doru

      de la care a inceput dezastrul si care a fost avansat de nasu la rangul de antrenor al nationalei ?
      el ce rol are in actiunea asta ?
  • +22 (22 voturi)    
    poate se face ordine in famiglie (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 12:59)

    amator [anonim]

    sa vedem cum incep sa dea vina unul pe altul ca toti sunt niste "curajosi" :) piturca, mitica, mircea sandu, probabil si fratii becali, adica toti cei care au ingropat fotbalul romanesc au format ceea ce ar putea fi numit grup infractional organizat pentru a lua cu japca jucatorii universitatii craiova, ca sa faca si ei un ban (doar e criza, nu??)

    o sa mai iasa la iveala si modul in care piturca chema fotbalistii la nationala in functie de interesele impresarilor care trebuiau sa-i "arate" cluburilor straine... v-ati batut joc de fotbalul romanesc...
  • +29 (29 voturi)    
    abuz (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 13:07)

    Dan Coe [anonim]

    Fobalul romanesc l-ati distrus voi Sadule, Mitica prin incompetenta, rea vointa si repetate abuzuri!
  • +22 (22 voturi)    
    Dreptate (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 13:15)

    Claudiu [anonim]

    Daca nici acum nu se face dreptate in legatura cu astia 2 apai sa te .......... in ea justitie romaneasca;
  • +11 (11 voturi)    
    citat (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 13:28)

    El Condor [anonim]

    Bai fraierilor, pardon, bai bonfaierilor, pai cu de-astea-mi veniti voi ? CE MOACA ARE....
  • +19 (19 voturi)    
    Universitatea Craiova (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 13:38)

    Emil [anonim]

    Nici Gadafi nu a condus atit de mult Libia cit au condus (si distrus) cei trei(Sandu,Mitica si Piturca) fotbalul romanesc. Atit timp cit ai rezultate inteleg sa fii in frunte, dar cind nu mai ai , bunul simt ne spune ca trebuie sa lasam pe altii. Dintre cei trei macar Sandu ar putea sa dea dovada ca a primit o educatie buna. In rest............
  • +23 (23 voturi)    
    Revolutie (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 13:59)

    Craioveanu [anonim]

    Propun ca pe toate stadioanele sa se huiduie continuu impotriva la imputitii astia pana in sfarsit vor pleca.Si inca ceva....Piti ,mai rau ca Iuda...a distrus Craiova cu atata ura,si-a luat partea de la vanzarea jucatorilor ,facand pipi practic pe sufletele suporterilor acestei echipe minunate.Vroia el diabolicul,sa faca alta,dar aia nu mai era Craiova,adevarata Craiova are istoric.
    • +11 (11 voturi)    
      BUNA (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 15:51)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Craioveanu

      IDEEA!!
      FRONDA PUBLICA FATA DE ATIA DOI..TREI ADICA CU PITIT!
      AR FI BINE SI SANATOS!
      SPER SA PRINDA IDEEA!
      PRELUATI MESAJUL..CEI CARE AVETI PUTEREA DE A O PUNE IN PRACTICA!
      TIMISOARA?
      CRAIOVA
      PITESTI IASI BACAU
      CONSTANTA
      SI GIULESTI! ARAD!~
      TG MURES
    • 0 (2 voturi)    
      bine a facut Piturca (Duminică, 23 octombrie 2011, 2:11)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui Craioveanu

      Din punctul meu de vedere Piturca a procedat corect dorind sa ii ia clubul mafiotului de Mititelu. Din cauza unor "suporteri" ca dumneata e fotbalul romanesc ce este astazi, fiindca ati permis la toate jegurile sa ajunga conducatori: Mititelu, Becali, Borcea, Copos, Iancu, toti mafiotii sunt conducatori de cluburi si de fapt fura tot ce pot din incasari si ajung sa desconsidere toate valorile pe care acele cluburi se formasera.
      Daca tot suntem "suporteri adevarati" apoi sa punem mana in buzunar si sa sustinem fiecare cluburile favorite, asa cum se intampla in Spania de exemplu. In felul asta ne asiguram ca nu mai vin toate jegurile sa isi faca o cariera politica pe imaginea unor cluburi.
      Problema o fi la Piturca, Sandu si Dragomir, dar e la fel de mare si la restul de jeguri (conducatorii) care ii tin pe astia la putere de atata timp.
      • 0 (0 voturi)    
        Dacă-i anonimă, o semnez și eu... (Duminică, 23 octombrie 2011, 15:27)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui Cineva

        O fi ticălos Mititelu (personajul mi-a repugnat din prima clipă cînd l-am zărit), însă nici nu se compară cu Pițurcă, Mircea Sandu și Mitică Dragomir.

        Totuși mă întreb cu ce-l are Pițurcă la mînă pe Mircea Sandu de și-a pus gîtu-n laț pentru el... (nu mai zic de promovarea pe care i-o face punîndu-l antrenor la națională)
  • +5 (9 voturi)    
    la puscarie (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 15:47)

    gigi [anonim]

    si el si satana si nasu. Si mititelu. Dar Craiova inapoi in fotbal
  • +9 (9 voturi)    
    nu se poate sa dezafiliezi un club asa cum vrea sa (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 16:06)

    ion ion [anonim]

    nu se poate asa ceva .in ce tara a-ti mai vazut asa ceva .niste nenorociti sandu si dragomir si sa vedeti ca scapa .au avut boala pe mititelu care are dreptate din punctu lui de vedere si l-au facut.interese d-lor
  • +10 (10 voturi)    
    uraa (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:32)

    pamfletaru [utilizator]

    Bravo... O sa ma imbat groaznic cand o sa vad haimanalele astea in puscarie...
    • +3 (3 voturi)    
      HAI LA O BERE (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:50)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      Ai deja un aliat. Dar nu uita de cainii aia de Becali si Porcea & Co.
      • +2 (2 voturi)    
        pana bem o bere... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:49)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        poate ii aresteaya si pe astia...muresul si dinamo trebuiau retrogradate...daca frf era corecta in decizii aplicau acelasi regulament ca in cazul penescu..
    • +4 (4 voturi)    
      daca (Duminică, 23 octombrie 2011, 10:34)

      Arkan [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      ii aresteaza (macar preventiv), propun ca toti suporterii din Bucuresti sa vina la universitate sa celebreze!
  • +6 (6 voturi)    
    ? Mititelu? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:21)

    Costica [anonim]

    Pai eu cred ca Mitica cu Sandu sunt groparii fotbalului romanesc.
    Hai sa facem o analiza: cine a adus bani in fotbal? Eu zic ca Mititlelu a saracit bagand bani iar Piturca , Sandu si Dragomir sunt aia de s-au ingrasat pe seama lui...
  • +4 (4 voturi)    
    Un inceput de revenire (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:26)

    ion roata [anonim]

    De catava vreme ,treburile in fotbalul romanesc treburile merg din ce in ce mai rau si aceasta atata timp cat la conducere fotbalului romanescsau cocotat indivizi ca Sandu,excrocul de Dragomir,si mereu acelasi Piti.Treburile au ajuns la limita.
    Constitutia Romaniei prevede clar la art.21 accesul liber la justitie."(1) Orice persoana se poate adresa justitiei pentru apararea drepturilor,a libertatilor si a intereselor lor legitime
    (2)Nici-o lege nu poate ingradi acest drept..."
    Deasemeni conform art.47 din Constitutie dreptul de petitionare este un drept fundamental aloricarui cetatean.
    Federatia Romana de Fotbal a incalcat prevederile constitutionale in mod abuziv i fara nici-un drept legal.Un regulament al federatiei nu poate incalca drepturile constitutionale iar acesti mistificatori trebuiau sa respecte legea de baza a tarii.
    Ar fi cazul ca ANI sa verifice averea acestor granzi ca sa vedem cum si pe ce baza au ajuns putrezi de bogati in timp ce treburile fotbalului merg din ce in ce mak rau.
    Sa se faca dreptate impotriva abuzurilor.
    In timp ce fotbalul merge din ce in ce mai rau granzii se imbogatesc din ce in ce mai mult.Uitativa La Dragomir care a ajuns printre cei mai bogati din Romania fara sa dea socoteala cuiva.
  • +2 (2 voturi)    
    sper dar nu cred ! (Duminică, 23 octombrie 2011, 7:29)

    banateanul. [utilizator]

    Nu cred ca justitia se va atinge de acesti banditi.Au legaturi foarte stranse , si cu banii sau averea pe care o au cumpara institutia in sine,(ma refer la justitia). In plus sau baricadat atat de bine, ma refer la regulamentul F.R.F.(de ex.nai voie sa jignesti un conducator di F.R.F. ,cai aduci atingere personalitatii ) si alte prostii de acest fel,dar si patronii de cluburi si presedintii au aceiasi vina ca acesti doi BANDITI !
  • +3 (3 voturi)    
    La puscarie! (Duminică, 23 octombrie 2011, 10:32)

    Arkan [utilizator]

    Mitica la puscarie!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=M8_JuFckjdM
  • +2 (2 voturi)    
    S-a mai vazut ! (Duminică, 23 octombrie 2011, 10:32)

    fratii_max [utilizator]

    Sa vedeti ...!
    Vor da NUP pe cazurile lui Mitica si ale lui Sandu si gata !!! Il vor lua pa Mititelu ca-i mai prost !
  • +2 (2 voturi)    
    dece la puscarie? (Duminică, 23 octombrie 2011, 12:43)

    vali6712 [anonim]

    nu mai fiti asa rai!urati-le sa le ia dna-ul toti banii,si sa ajunga saracii tarii.sa nu mai poata privi lumea asa de sus.fac pariu ca ei ar face mai degraba un an doi de puscarie,decat sa le confiste averile!am dreptate?
  • +1 (1 vot)    
    Asta da veste buna (Luni, 24 octombrie 2011, 9:55)

    unul [anonim]

    Multumim Mititelu! Poate scapam odata de ei.