Nationala de fotbal a Romaniei a coborat pe locul 55 in clasamentul FIFA - mai slabi ca Burkina Faso

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:09 Sport | Fotbal

Nationala Romaniei
Foto: Reuters
Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei a pierdut sase pozitii in clasamentul FIFA, tricolorii ajungand pe locul 55, cu 575 de puncte acumulate, informeaza fifa.com. Cu un loc deasupra echipei antrenate de Victor Piturca se afla nationala statului Burkina Faso (578 de puncte).

Dupa ce a remizat in disputele cu Belarus si Albania, nationala Romaniei a ajuns pe locul 55, in spatele echipei din Burkina Faso. De asemenea, tricolorii mai sunt devansati de "nume mari" precum Panama, Armenia, Jamaica si Africa de Sud. 

Clasamentul FIFA:

1 Spania 1624 puncte

2 Olanda 1425

3 Germania 1352

4 Uruguay 1.230

5 Brazilia 1144

6 Italia 1135

7 Anglia 1101

8 Grecia/ Portugalia 1040

10 Argentina/ Danemarca 1030
................................
15 Franta 953
................................
21 Bosnia 864
................................
26 Turcia 803
................................
39 Muntenegru 655
................................
50 Jamaica 592
51 Scotia 581
52 Ecuador 580
53 Panama 579
54 Burkina Faso 578
55 Romania 575.


Citeste mai multe despre   






















1437 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    :) (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:31)

    ionut [anonim]

    Pamana, Jamaica, Burkina Faso.... Nici nu stiam ca au echipe de fotbal :))
  • +6 (6 voturi)    
    Incredibil.. (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:32)

    halimiaticucuveaua [utilizator]

    Si suntem in cadere libera.. asta este mai grav.
    • 0 (4 voturi)    
      RABDARE (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:49)

      albyn58 [utilizator] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

      voi ziaristii nu prea aveti ce face ! nu a declarat mutu ca trebuie sa avem rabdare ? incet , incet , ajungem noi si mai jos ! vedetele din nationala noastra pot face asta !!!
      • +1 (3 voturi)    
        Nu Mutu (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:14)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui albyn58

        Nu e vina lui Mutu. Mutu nu e decat un jucator de fotbal care azi joaca, maine nu.

        Vina e a sefilor din fotbalul nostru si a antrenorilor care s-au perindat.

        Vina e inclusiv a conducatorilor de cluburi si arbitrilor care prefera sa trucheze meciuri in loc sa construiasca echipe competitive pe de o parte si sa arbitreze corect pe de alta parte.
    • +1 (3 voturi)    
      partea buna (Miercuri, 19 octombrie 2011, 16:22)

      cosmo [anonim] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

      suntem in primii 100! 99 chiar;)
  • +9 (9 voturi)    
    nu cred! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:33)

    Lupu [anonim]

    Eu nu cred asemenea lucru. Și pentru a dovedi că nu este adevărat, nashu ar trebui să organizeze un meci cu burkina faso pe arena nationala si atunci se va vedea cine merita cu adevarat locul 54 in lume!
  • +7 (7 voturi)    
    Mafie si golaneala (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:34)

    Cris07 [utilizator]

    Daca nimeni si nimic nu facut curatenie in fotbalul nostru. Macar un lucru il putem face toti si fiecare in parte: sa-i ignoram! E un pic mai mult decat nimic, ba chiar un nimic carora le mai bagam si bani in buzunare, ratinguri si toate alea.
    Hai pa, fotbal romanesc contemporan! Ne e scarba de voi toti, mereu aceeasi golani parca!
    • +3 (3 voturi)    
      de acord cu tine (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:57)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui Cris07

      asta e cea mai buna solutie
  • +2 (2 voturi)    
    Pai inca merge, (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:53)

    io [anonim]

    c-am putea sta si mai rau cu adunatura de golani de la nationala. Baietii inca nu si-au dat seama c-ar trebui sa fie onorati de chemarea la lotul national.Ionut Lupu , Dorinel Munteanu s.a.m.d,oameni cu caracter, ar fi venit si pe jos la nationala ,era inca o generatie cu caracter. Timpuri de mult trecute.La mai jos,baieti!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Cum asa? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:16)

    nano2k [utilizator]

    Pai Pitzi zice ca se putea si mai rau, deci sa ne bucuram! O sleahta de jegosi in fruntea forbalului românesc!
  • +2 (2 voturi)    
    Pai.. (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:26)

    DerYogen [anonim]

    Burkina Faso joaca fotbal!
  • +2 (2 voturi)    
    Fotbal (Miercuri, 19 octombrie 2011, 16:10)

    Vasilica [anonim]

    Si ce? Care e problema? La gradul de civilizatie suntem mai sus? Daca eram in top 10, traiam mai bine? Acestea sunt problemele Romaniei? De cand suntem noi buricul Pamantului? De cand avem pretentia sa batem campioanele mondiale? De ce nu avem pretentia sa fim civilizati, sa nu aruncam mizerie pe jos, sa stim sa mancam, sa stim sa vorbim.
  • +1 (1 vot)    
    Gooood news! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 16:55)

    Rasmus [utilizator]

    Coperativa, bat-o vina! :)
  • 0 (0 voturi)    
    daca am juca un meci oficial... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 17:50)

    danarad [anonim]

    cu Burkina Faso? in meciuri oficiale cu echipe africane, Romania cite victorii are ?
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI!!!! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 18:19)

    dixit [utilizator]

    si la mai mareeeeee
    si alta data o sa o facem si mai si mai lataaaaaaa
  • +1 (1 vot)    
    Desfintati echipa nationala de fotbal a Romaniei. (Miercuri, 19 octombrie 2011, 18:24)

    T+C [anonim]

    Desfintati echipa nationala pentru o perioada de timp (5 la 10 ani)
    Intre timp, se pot creste / educa fotbalisti cu talent si mai fara atitea aere de vedete obosite.