Steaua a pierdut procesul cu Armata - Ros-albastrii trebuie sa achite restante de 400.000 de euro

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 18 octombrie 2011, 15:51 Sport | Fotbal

Gigi Becali trebuie sa plateasca bani Armatei
Foto: Rompres
Tribunalul Bucuresti a dat dreptate Armatei in litigiul cu FC Steaua, echipa de fotbal fiind obligata sa plateasca 400.000 de euro (reprezinta restantele de la chirie, utilitati si penalitati de intarziere), informeaza televiziunile de stiri. In cazul in care nu va plati, formatia patronata de Gigi Becali ar putea fi executata silit (s-ar putea pune sechestru pe drepturile federative ale jucatorilor).

Scandalul dintre cele doua parti a inceput din momentul in care Gigi Becali a refuzat sa mai plateasca chiria pentru folosirea arenei din Ghencea. Omul de afaceri a considerat ca plateste prea mult, iar Steaua a parasit stadionul unde a cunoscut cele mai importante victorii din istorie.

In urma acestei decizii, ros-albastrii au evoluat la Buzau si Ploiesti in partidele considerate pe propriul teren.

In perioada iulie 2010 - august 2011, clubul de fotbal nu a mai platit utilitatile si chiria. Armata a amenintat ca nu va mai lasa echipa de fotbal sa joace pe arena din Bulevardul Ghencea, iar Steaua a hotarat sa-si paraseasca casa.

Daca echipa de fotbal nu-si va achita datoriile, Steaua ar putea fi executata silit - lucru care s-ar traduce printr-un sechestru asigurator pe drepturile federative ale jucatorilor.

MApN si FC Steaua se afla in conflict si in ceea ce priveste "sigla Steaua".


Citeste mai multe despre   























2636 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:55)

    pamfletaru [utilizator]

    Mai vinde Jiji niste oi, ceva terenuri si se rezolva... :P
    • +3 (3 voturi)    
      Mda (Marţi, 18 octombrie 2011, 16:22)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      oi poate, terenuri... nu prea. Pacat ca o echipa de calibrul Stelei a ajuns pe mana unui Oier cu Castel...
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 18 octombrie 2011, 19:43)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Asa este... Din pacate toate echipele au incaput pe mainile unor oameni gen Gigi...
  • +9 (9 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:57)

    idt [anonim]

    Poate asa inceoe si jiji sa-si mai vada lungul nasului. Ca prea se crede buricul pamantului! Pe cand oare din nou Steaua la ea acasa? Doamne ajuta! M-as intoarce si eu in tribuna dupa atatia ani...
  • +7 (7 voturi)    
    In sfarsit i se da o lectie ciobanului! (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:59)

    shuly [utilizator]

    Daca este decizie definitiva ma bucur enorm.Ciobanul va vedea ca nu face el ce vrea in tara asta.Sper ca echipa sa revina in Ghencea iar ciobanul sa cedeze nocturna si alte asa zise investitii facute la stadion ca sa scape de datorie.
    Oricum atata timp cat este oierul patron Steaua nu va mai avea performante.
    PS
    POate se castiga si procesul pentru nume si palmares si atunci oierul isi poate lua echipa Fc Pipera sa o duca unde vrea.
    • +5 (5 voturi)    
      cum?! (Marţi, 18 octombrie 2011, 16:10)

      me [anonim] i-a raspuns lui shuly

      cum sa-i ia palmaresu?! adica steaua nu-i a lu masa?!

      sincer sa fiu chiar sper sa piarda ciobanu si palmaresu stelei ca prea si-a luat-o in cap...
      ar trebui sa asa zisii oameni de afaceri din romania (de fapt niste bisnitari) sa vada cum e sa respecte legea!
  • +5 (5 voturi)    
    in sfarsit... (Marţi, 18 octombrie 2011, 16:07)

    me [anonim]

    sa invete si panarama asta ca pana si un cioban trebuie sa respecte legile
  • +4 (4 voturi)    
    OI (Marţi, 18 octombrie 2011, 16:14)

    Rali [utilizator]

    Sa plateasca, din abonamentele vandute anul asta.
  • +2 (2 voturi)    
    o veste buna (Marţi, 18 octombrie 2011, 17:09)

    maximus [anonim]

    uraaa in sfarsit o veste buna.... daca armata castiga si celalalt proces su sigla palmaresul si culorile ar fi nemaipomenit => becali poate pleca cu echipa unde vrea apoi.
    se poate infiinta o noua echipa (Viitorul Constanta) pe principiul spaniol "socios" sigur se gasesc suporteri care sa plateasca anual pentru dreptul de vot.
  • +3 (3 voturi)    
    Proces (Marţi, 18 octombrie 2011, 17:21)

    Luca [anonim]

    Sa fie dat in judecata si de cei care au abonamente fara sa poata beneficia de ele. Drepturi necuvenite. Sa piarda si palmaresul si echipa pe spinarea careia si-a cladit parvenirea atat politica cat si economica.